Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Ризик та елементи теорії корисності

Ризик та елементи теорії корисності

Назва:
Ризик та елементи теорії корисності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,00 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Ризик та елементи теорії корисності


Концепція корисності. Пріоритети та їх числове відображення
Необхідно зазначити, що для задач прийняття рішень в умовах невизначеності та ризику принцип оптимальності нерідко будується у вигляді функції корисності.
Корисність виражає ступінь задоволення, яке одержує суб’єкт від споживання товару чи виконання будь-якої дії. Концепція функції корисності дає змогу здійснити співвимірність споживчих елементів різних товарів, взагалі кажучи, фізично неспіввимірних.
Слід відмітити, що в економічному аналізі корисність часто використовується для того, щоб описати пріоритети при ранжуванні наборів споживчих товарів, послуг, варіантів можливих інвестицій тощо.
Для формального опису співвідношень пріоритету, а саме: «краще, ніж», «байдуже» («еквівалентне»), «не гірше, ніж» використовують, відповідно, символами , , .
Нагадаємо, що коли через х позначити набір товарів (послуг тощо), через Х – множину всіх можливих наборів товарів, вважаючи при цьому, що вона є неперервною, то можна побудувати [1, 2, 3, 4] неперервну дійсну функцію U(x), визначену на елементах множини Х, яку називають функцією корисності і для якої U(x)(y), якщо х у.
З прикладами, у яких висвітлюється процес побудови функції корисності на базі експертної інформації, можна ознайомитись в [2, 3, 4].
Поняття лотереї. Корисність за Нейманом. Сподівана корисність
Необхідно звернути увагу на те, що для визначення корисності може розглядатись вибір особи в умовах невизначеності та зумовленого нею ризику, який формалізується за допомогою поняття лотереї.
Під лотереєю L(x*, p(x), x*) розуміють ситуацію, у якій особа може отримати х* з імовірністю р(х) або х* з імовірністю 1 – р(х), де x* x х*, х – варіант економічного ефекту (наприклад, обсяг грошової винагороди).
За Нейманом [6] корисність варіанта х визначається ймовірністю U(х) р(х), при якій особі байдуже, що обирати: х — гарантовано, чи лотерею L(х*, р(х), х*).
Відмітимо також, що згідно з Нейманом у якості функції корисності можна використати інтегральну функцію розподілу ймовірностей:
U(x) = F(x) = P(X).
У випадку, коли L — лотерея, що приводить до виграшів (подій) x1, х2, хn з відповідними ймовірностями p1, p2, ..., pn, , має місце основна формула теорії сподіваної корисності:
.
Тобто корисність ансамблю результатів збігається з математичним сподіванням корисності результатів.
Детермінований еквівалент лотереї. Страхова сума
Детермінований еквівалент лотереї L — це гарантована сума , отримання якої еквівалентне участі в лотереї, тобто   L. Отже, визначається з рівняння:
U() M(U(Х)), або = U – 1(M(U(Х))),
де U – 1 () – функція, обернена до функції U(x).
Страховою сумою (СС) називають величину детермінованого еквівалента, взяту з протилежним знаком:
CC(Х) = –.
Якщо особа, яка приймає рішення, стикається з несприятливою для неї лотереєю, то природно запитати, скільки б вона заплатила (в одиницях виміру критерію х) за те, щоб не брати участь у цій лотереї. Для визначення розмірів цього платежу вводиться до розгляду величина, яку називають премією за ризик (надбавкою за ризик). Ця премія ((Х)) є величиною (в одиницях виміру критерію х), якою суб’єкт керування (особа, що приймає рішення) згоден знехтувати (уступити її) з середнього виграшу, щоб уникнути ризику, пов’язаного з лотереєю.
Зауважимо, що для зростаючих функцій корисності величину премії за ризик (Х) в лотереї L покладають рівною різниці між сподіваним виграшем та детермінованим еквівалентом, тобто
Різне ставлення до ризику та функція корисності
Необхідно звернути увагу на те, що вигляд функції корисності може дати інформацію про ставлення до ризику особи, яка приймає рішення. Принагідно слід відмітити, що особу, яка приймає рішення, називають несхильною до ризику, коли для неї більш пріоритетною є можливість одержати гарантовано сподіваний виграш у лотереї, аніж брати в ній участь. А тому умову несхильності до ризику можна записати так
U(M(X))(U(X)).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ризик та елементи теорії корисності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок