Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Методологія метафізичного пізнання економічних смислів

Методологія метафізичного пізнання економічних смислів

Назва:
Методологія метафізичного пізнання економічних смислів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,24 KB
Завантажень:
345
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Методологія метафізичного пізнання економічних смислів
Пізнання "світу економіки" — це претензія на виявлення основних смислів життя. Економічні процеси (у взаємодії із соціальними, політичними) постійно утворюють нові змістові ланцюжки, структура ланок яких у кожному окремому випадку начебто і зрозуміла, але загальний смисл "темний", а механізм дії досить часто розчаровує. Поліфонія змін, які множаться на планеті, бентежить розум, змушує зайвий раз замислюватися над глибинною логікою зміни епох. Однак ми не зможемо зрозуміти сутність процесів, які відбуваються на планеті, якщо не розтлумачимо належним смисловим чином мету буття. Різні форми земного буття, облаштування людського співіснування — це не що інше як видиме втілення економічного — тієї субстанції, яка визначає, як би того не хотілося, напрям розвитку людини. Не обов'язково лише шляхом прогресу. Зворотний шлях, або напрямок, — регрес, також зумовлений цим "економічним".
Однак такий погляд не розкриває змісту "економічного", зведеного, причому в багатьох випадках виправдано, до абсолюту. Виправдано не в значенні "первинності" матеріального стосовно ідеального, економічного базису до надбудови. Така позиція, яка обумовлює стратегію соціального детермінізму, в цілому знайшла належну оцінку, і немає потреби повторювати вже достатньо тривіальні "істини". Справа в самій природі абсолютного. Його історія починається зі Стародавньої Греції, видатні мислителі якої визначили всемогутність Логосу, Нуса, Ідеї, Деміурга, Алейрону тощо. Великі кападокійці, творці триєдиного богослов'я (Василій Кесарійський, Григорій Назіанзин, Григорій Ниський) зрозуміли, що ні розум, ні мудрість, ні любов, ні число (як у Піфагора), ні простір і час — не абсолюти, не субстанції, а скоріше, тіні, подібні до тіней, котрі істинний Абсолют відбиває на стіну платонівської печери. Цей єдиний Абсолют сам творить і розум, і мудрість, і час, і простір, і число. Він сприймається в особливому вимірі — "без лиця, в трьох образах Божества". Цей Абсолют, якому немає "числа і міри", "місця і причини", якого ніхто не може осягнути", є Богом36. Він трансцендентний і недосяжний людським розумом.
Але яким розумом? "Чистий розум" Р. Декарта та І. Канта, який замінив собою Бога і "диктує" Природі свої закони, звичайно, нічого не може осягнути, крім самого себе. Але Бог як Трійця є досяжним! Він недосяжний як Єдине, про що говорить платонівська діалектика. З погляду діалектики грецького Космосу, Бог, повністю недосяжний за своєю природою, всебічно осягається у своїх енергіях, які випромінюються у світ Божественною Трійцею37. Божественні енергії, котрі створили Всесвіт, розкрили перед нами велику Книгу. Для Сократа — це Книга мудрості і добра. Для Піфагора і І. Ньютона — це книга, написана мовою математики, для А. Ейнштейна — мовою фізики і т. д. З XVII ст. ця книга пишеться мовою економіки. Бог досяжний у гармонії Всесвіту, доступної людському мисленню. Отже, феномен "світу економіки" як Абсолюту сучасності, якому іманентні всі проблеми, породжені "економічною цивілізацією" (Ю.М. Осипов), осягається не простим думанням, а "мисленням — глибинним, синтетичним, оскільки тільки на ньому формуються основоположні метафізичні висловлювання" (Е. Корет). Економічне, якщо його виділяти як Абсолют для сучасної людини (Homo economicus), доступне через конкретні форми господарювання, а також поняття, які стали субстанціями реально-економічного життя (товар, гроші, капітал, вартість тощо), свого роду архетипами економічного. Звичайно, ототожнювати економічне з Абсолютом є метафорою. Але вона потрібна, якщо ми визначаємо економічне як енергію сучасного розвитку. Така енергія співмірна тим силам, які творять Всесвіт. Вони доступні лише розуму, який належить людині як "метафізичний живій істоті" (М. Гайдеггер). Свого часу Б. Паскаль говорив, що сутність людського розуму не в тому, що він багато може пізнати, а в тому, що може осягнути існування багатьох речей, які йому в принципі не доступні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Методологія метафізичного пізнання економічних смислів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок