Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Товарне виробництво та його еволюція. Товар і праця, що його створює

Товарне виробництво та його еволюція. Товар і праця, що його створює

Назва:
Товарне виробництво та його еволюція. Товар і праця, що його створює
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,29 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Товарне виробництво та його еволюція. Товар і праця, що його створює
План
1. Споживча вартість. 
2. Вартість та мінова вартість. 
3. Характер і форми втіленої в товарі праці. 
4. Література
Споживча вартість.
За домінування капіталістичного товарного виробництва товар є його основною елементарною складовою.
Розглядаючи суть товару відповідно до вимог принципу суперечності, необхідно окремо проаналізувати кожну з двох його найважливіших сторін. А згідно з вимогами принципу матеріалізму аналіз товару необхідно почати з його речового змісту, тобто із споживчої вартості.
Споживча вартість — річ (кілька речей) або послуга, яка своїми корисними властивостями задовольняє різноманітні потреби людини, трудового колективу і суспільства.
Щоб виконати цю функцію, товар або послуга мусять мати необхідні властивості. Вони можуть бути природними (наприклад, м'ясо містить білки та інші поживні речовини), або їх виявляють люди в процесі історичного розвитку. Так, корисність заліза було оцінено лише тоді, коли з нього почали виготовляти знаряддя і предмети праці.
Уперше категорію "споживча вартість" використав А. Сміт. Він не усвідомлював, що товар — це єдність споживчої вартості і вартості (замість неї він виокремив мінову вартість і нерідко ототожнював їх). Цей вчений не зміг, як зауважує американський економіст П.-Е. Самуельсон, вирішити "парадокс вартості", який полягає у тому, що дуже корисний товар (наприклад, вода), без якого не можливе життя людини, нерідко коштує значно дешевше товару, що має незначну споживчу вартість (наприклад, алмаз). Це, на думку Самуельсона, зумовлено тим, що Сміт не знав відмінності між загальною і граничною корисністю. Загальна корисність води не визначає її ціни або попиту на неї, а відносна корисність і витрати на останню невелику порцію води нібито визначають її' ціну.
Д. Рікардо основну увагу зосередив на відносній вартості товарів, тобто їх вартості порівняно з іншими речами, або міновій вартості, помилково вважаючи, що політична економія споживчої вартості стосується лише побічно. Ці положення піддавав критиці К. Маркс, який характеризував товар насамперед як річ, що завдяки своїм властивостям задовольняє певні людські потреби.
Насправді споживча вартість формує натурально-речову структуру виробництва, безпосередньо впливає на формування суспільно необхідних витрат. Більше того, Маркс називає законом той факт, що споживча вартість товару є передумовою його мінової вартості, а значить і вартості. Отже, споживча вартість є найпростішою економічною формою суспільної корисності в процесі її історичного розвитку.
Споживча вартість набуває ще більшого самостійного значення, стає важливою економічною формою, а отже, і окремою економічною категорією, під час економічних криз, за невідповідності певної сукупності споживчих вартостей суспільному попиту на них, неспроможності їх реалізації. Водночас споживча вартість при капіталізмі не є абсолютною метою виробництва, тобто його абсолютною формою. З протилежної точки зору споживча вартість є предметом спеціальної теорії, що зумовлює абсолютизацію споживчої вартості товару (його речового змісту) і нехтування або суттєву недооцінку його суспільної форми (вартості і зовнішньої форми її вияву — мінової вартості), гіперболізацію суб'єктивного відношення людини до речі, природи у процесі праці, до універсальних законів. Це призводить до ігнорування відносин економічної власності між людьми, інших типів економічних законів. Корисність речі зумовлена властивостями товарного тіла, не існує без нього і створює споживчу вартість речі або блага.
Корисність — відношення внутрішніх властивостей речей до людських потреб, використання людьми цих властивостей.
Люди купують товари тому, що вони мають споживчі вартості, з метою використання їх споживчих властивостей у певних цілях. При цьому споживчі вартості "оцінюються", тобто досліджується їх якість (аналогічно тому, як вимірюється, зважується тощо їх кількість), зіставляється споживча вартість окремих товарів і на основі цього надається перевага певним із них.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Товарне виробництво та його еволюція. Товар і праця, що його створює

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок