Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Олігополія

Олігополія

Назва:
Олігополія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,16 KB
Завантажень:
360
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
Олігополія


1 Характерні ознаки і особливості олігополії
Під олігополією розуміють ринок, на якому домінують декілька великих фірм. Точну кількість фірм визначити важко, оскільки олігопольний ринок охоплює велику частину національних ринків, обмежену з одного боку монополією, а з іншого – монополістичною конкуренцією.
Фірми, що працюють на олігопольному ринку, отримують значні прибутки, оскільки існують суттєві перешкоди для проникнення на ринок нових фірм. Природа і характер цих бар’єрів практично ті ж, що і в умовах монополії. Це, зокрема, розмір капіталу, необхідний новій фірмі для проникнення в галузь, а також контроль діючих виробників над новою технікою і технологією виробництва.
Олігополістичний ринок характеризується взаємною залежністю і взаємною реакцією небагатьох суперників. Оскільки на ринку конкурує лише декілька фірм, то кожен учасник ринку повинен ретельно слідкувати за поведінкою суперників, зважувати свої дії стосовно цінової політики, а також оцінювати потенційні наслідки своїх рішень.
В залежності від типу продукції, розрізняють чисту олігополію і диференційовану.
Підприємства чистої олігополії виробляють однорідний стандартизований продукт: алюміній, цемент, продукцію хімічної чи сталеливарної промисловості. Ідентичність цих товарів визначає і єдину ціну на них.
Олігополія, що виробляє різноманітну продукцію одного функціонального призначення, називається диференційованою. Як правило, диференційовані олігополії спеціалізуються на випуску товарів споживчого призначення, таких як автомобілі, електропобутова техніка, цигарки, миючі засоби.
Олігополія охоплює багато особливих ринкових ситуацій. Це і “жорстка” олігополія , коли 2-3 фірми повністю контролюють ринок, і “розпливчата”- коли до 10 фірм контролюють 70-80% ринку. Між ними може бути наявна чи відсутня таємна змова. Різні галузі можуть створювати і різні за силою бар’єри для проникнення нових фірм.
До олігополії, як ринкової структури, відносять картель, який являє собою змову декількох фірм з приводу цін і обсягів випуску продукції з метою максимізації спільного прибутку. Якщо в картель об'єднуються всі підприємства галузі, то він веде себе як фірма-монополіст.
Управління фірмою на олігопольному ринку ускладнюється, оскільки необхідно приймати стратегічні рішення щодо ціноутворення, обсягів виробництва, реклами, капіталовкладень. Так як на ринку конкурує лише декілька фірм, кожна фірма повинна ретельно зважувати свої дії і їх вплив на суперників, а також реакцію суперників. Стратегічні рішення носять складний і комплексний характер. Як правило, дії конкурентів складно прогнозувати. Крім того, прийняття рішень, зворотні реакції, конкуренція – все це складні і динамічні процеси.
2 Оптимізація обсягів виробництва фірми в умовах олігополії. Модель Курно
Найпростіший випадок олігополії – дуополія, коли дві фірми конкурують одна з одною. Французький економіст О.Курно в 1883 р. запропонував модель поведінки фірми в умовах дуополії.
Припустимо, що дві фірми виготовляють однорідний товар і знають криву ринкового попиту. Кожна фірма повинна вирішити, скільки продукції випускати, і обидві фірми приймають свої рішення в один і той же момент. При прийнятті виробничих рішень кожна фірма повинна пам’ятати, що її конкурент також приймає рішення по обсягу виробництва, і що кінцева ціна буде залежати від сукупного обсягу виробництва обох фірм.
Суть моделі Курно полягає в тому, що кожна фірма приймає обсяг виробництва свого конкурента за постійну величину, і на основі цього приймає власне рішення про обсяг виробництва. Розглянемо як приймає рішення щодо власних обсягів виробництва фірма 1. Припустимо, фірма 1 вважає, що фірма 2 нічого не буде виробляти. Тоді крива попиту фірми 1 співпаде з кривою ринкового попиту. На рис.8.1 це показано як D1(0) , що означає криву попиту для фірми 1 за умови, що фірма 2 нічого не виробляє. Відповідна крива граничного доходу на рис.8.1 позначена MR1(0). Припустимо, що граничні затрати МС1 фірми 1 постійні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Олігополія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок