Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Мотиваційний механізм трудової діяльності людини

Мотиваційний механізм трудової діяльності людини

Назва:
Мотиваційний механізм трудової діяльності людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,09 KB
Завантажень:
396
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Мотиваційний механізм трудової діяльності людини


У сучасних економічних умовах в Україні не створено ефективного мотиваційного механізму трудової діяльності людини, особливо для найманих працівників приватного сектора економіки. Однією з причин цього є, безумовно, перекоси в економіці, пов’язані з існуванням різних форм власності, недосконалістю законодавства щодо підприємницької діяльності, порушення нормативно-правових актів, що регулюють фінансово-господарську діяльність підприємств, зокрема оплату праці тощо.
Питанням мотиваційного механізму присвячені наукові роботи багатьох учених, зокрема В. Дедекаєва, М. Збарського, М. Карліна, В. Рябоконя та інших [6, 18, 20, 21, 24]. Практично історія знає декілька систем мотивації до праці.
Соціалістична система мотивації, на нашу думку, виходить з державного регулювання доходів населення, формування комуністичного відношення людини до праці тощо. Праця розглядається як перша життєва необхідність людини [7, с. 12]. У цій системі стимули до зростання продуктивності праці нерідко притуплялися застосуванням моральних заохочень.
Зауважимо, що методологічно неправильними є дослідження, що наводяться в літературі комуністичної орієнтації, тобто з теорії трудової вартості А. Сміта, Д. Рікардо, К. Маркса, щодо так званих розбіжностей між ціною товару „робоча сила”, вартістю робочої сили, заробітною платою (реальною) тощо [16, с. 95–142, 301–316], оскільки робоча сила є фактором виробництва, продуктивною силою, найманим працівником, суб’єктом ринкових відносин. Але її не можна назвати товаром. За визначенням класичної політичної економії, „товар – це продукт праці, який має дві властивості, по-перше, задовольняє певну потребу людини, по-друге, здатний обмінюватися на інші блага в певних пропорціях” [18, с. 127]. Товар є продуктом процесу праці у матеріальному виробництві. Процес праці поєднує працю людини, засоби праці і предмети праці” [16, с. 18]. Людина має біологічне походження, не є продуктом праці у матеріальному виробництві. Тому вона не може бути й товаром у класичному його тлумаченні. Людина як робоча сила формується у колі сім’ї, у сфері освіти, під впливом колективу, в якому перебуває, засобів інформації, релігії тощо.
Слід зазначити, що К. Маркс поняття „робоча сила” найманого працівника визначає виходячи з політичних позицій, а не з факторів виробництва.
За теорією трьох факторів виробництва Ж.-Б. Сея, вони включають, як основні, працю, капітал і землю. Відповідно, за теорією Сея-Мальтуса, „вартість товару складається з витрат власника-підприємця у процесі виробництва на засоби виробництва (фактор „капітал”), на заробітну плату (фактор „праця”) і на ренту (фактор „земля”). У результаті послідовники Сміта–Рікардо почали розглядати прибуток і ренту як привласнення частини вартості праці робітників, тобто як наслідок експлуатації праці капіталом та антагонізму класів” [25, с. 88–89].
Знов-таки, дані теоретичні положення ніяк не пояснюють, що людина є товаром.
Аналогічно можна говорити про інші теорії виробництва, зокрема неокласичного періоду, неолібералізму (Ф. фон Хайєка), концепцію економічної динаміки та підприємництва Й.А. Шумпетера.
На нашу думку, людина була товаром лише за рабовласницького ладу, але не як продукт виробництва, а за нормою права (рабовласника).
В умовах капіталістичної системи в ХIХ столітті мала місце жорстка експлуатація працюючої людини, застосовувалася система „вижимання поту” тощо. Найманий працівник був обмежений у правах на продукт виробництва.
На нашу думку, саме ринкова економіка повинна сприяти формуванню гнучкого мотиваційного механізму трудової діяльності людини, взагалі всебічному розвитку людини, соціальному розвитку країни.
В Україні протягом 90-х і 2000-х років, як свідчать статистичні дані, був низький рівень оплати праці [8].
Деякі показники середньомісячної заробітної плати за видами економічної діяльності, згідно з даними Держкомстату, наведено в табл. 1 [8, с. 457–458].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Мотиваційний механізм трудової діяльності людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок