Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Реальна заробітна плата та реальні доходи населення

Реальна заробітна плата та реальні доходи населення

Назва:
Реальна заробітна плата та реальні доходи населення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,41 KB
Завантажень:
177
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реальна заробітна плата та реальні доходи населення
План
1. Реальна заробітна плата та її динаміка. 
2. Структура доходів і витрат сім'ї. 
3. Реальні доходи населення та їх використання. 
4. Література
Реальна заробітна плата та її динаміка.
Оскільки заробітна плата є насамперед перетвореною формою вартості і ціни товару робоча сила, то вона змінюється під впливом динаміки її вартості. Коли тенденція до підвищення вартості товару робоча сила переважає над тенденцією до її зниження, реальна заробітна плата зростає. Такий процес у розвинутих країнах спостерігається з початку століття, тому тенденція набула ознак закономірності. Сприятливі об'єктивні (матеріальні) і суб'єктивні передумови у XX ст. зумовили підвищення реальної заробітної плати у розвинутих країнах. Так, від 1900 р. до 1999 р. реальна заробітна плата зросла у США приблизно у 5 разів. У країнах ЄС реальна погодинна плата в промисловості у 80—90-ті рр. XX ст. зростала відповідно до зростання продуктивності праці, тоді як у США — понижувалась приблизно на 0,5 % на рік. Але ці середні показники приховують значну диференціацію величини заробітної плати різних категорій працівників. Так, у США з 1973 по 1999 р. погодинна заробітна плата осіб із середньою освітою знизилась з 13,34 до 11,83 дол., тоді як менеджери вищої ланки 500 наймогутніших монополій збільшували свої доходи в 3,5 рази швидше, ніж зростали прибутки. На рівень реальної заробітної плати зайнятих у державному секторі впливала відсутність в окремих категорій працівників права на укладання колективних договорів.
Реальна заробітна плата різко знижується під час економічних криз, війн.
У колишньому СРСР (у тому числі в Україні) середньомісячна заробітна плата становила у 1990 р. 247,3 крб. За період з 1991—2002 рр. реальна заробітна плата знизилась приблизно у 6 разів, що значною мірою зумовлено різкою поляризацією доходів між найбагатшими і найбіднішими верствами населення. Так, у 1994 р. лише 0,003 % загальної чисельності населення України отримували щомісячно не менше 20 тис. дол., а переважна маса населення не могла забезпечити нормальний рівень споживання. Внаслідок випереджаючого зростання цін купівельна спроможність номінальної заробітної плати, за офіційними даними, залишилася на рівні 1993 р. В Україні наприкінці 1995 р. середня номінальна заробітна плата в доларовому еквіваленті становила 53 дол., у 2000 р. — 36 дол., у 2002 р. — 83 дол., у 2003 р. — 86,6 дол., але долар за цей час знецінився на понад 40 %.
Помітно впливає на величину реальної заробітної плати система оподаткування, особливо особистий подохідний податок і виплати із заробітної плати у фонд соціального страхування. Так, в США у такий спосіб вилучається до 33 % заробітної плати. Питома вага особистого подохідного податку у Швеції та Данії в заробітній платі робітника обробної промисловості (що має сім'ю з чотирьох чоловік) коливалася на початку 90-х років від 2 % до майже 36 %. Така частка податків у країнах ОЕСР становила в цей період приблизно 10 % (у Франції — 18 %, ФРН — понад 17 %). Зумовлюють зниження реальної заробітної плати непрямі податки, закладені у вартість деяких видів споживчих товарів і послуг. В Україні з 1 січня 2004 р. подохідний податок незалежно від рівня доходів становить 13 %, що посилює диференціацію доходів між низькооплачуваними і високооплачуваними верствами, оскільки на доходи бідних верств він зріс на 3 %, а найбагатших скоротився на 27 %.
Реальна заробітна плата змінюється внаслідок вкладання працівниками частки номінальної зарплати у цінні папери чи в ощадні банки. Вона знижується за умови знецінення заощаджень та акцій, а якщо доходи від вкладів і дивіденди зростають швидше за рівень цін, то реальна заробітна плата з часом збільшується. У США дивіденди у 1970 р. становили 2,6 % загального обсягу особистих доходів населення, а 1996 р. — 3,4 %; відсоткові платежі — відповідно 8,2 % і 10,9 %.
Важливим чинником зниження заробітної плати є заборгованість населення за всіма формами кредиту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Реальна заробітна плата та реальні доходи населення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок