Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Теоретичні підходи до вивчення досвіду економічних перетворень країн „наздоганяючого” розвитку в контексті стратегічних перспектив в Україні

Теоретичні підходи до вивчення досвіду економічних перетворень країн „наздоганяючого” розвитку в контексті стратегічних перспектив в Україні

Назва:
Теоретичні підходи до вивчення досвіду економічних перетворень країн „наздоганяючого” розвитку в контексті стратегічних перспектив в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,14 KB
Завантажень:
357
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Теоретичні підходи до вивчення досвіду економічних перетворень країн „наздоганяючого” розвитку в контексті стратегічних перспектив в Україні


Виходячи з тенденцій розвитку світової економіки і визначальної ролі інвестицій у високі технології, необхідним для побудови в Україні економіки знань є вивчення досвіду „наздоганяючих” країн. „Наздоганяючі” країни або, як їх ще називають, „послідовники” („журавлі”) – це країни, які, використовуючи свій наявний потенціал ресурсів, створюють умови для залучення новітніх технологій із розвинених країн для створення інноваційної моделі економіки [6]. Актуальність дослідження питання економічного розвитку „журавлів” також засвідчується тим, що сучасне економічне зростання країн Східної та Центральної Європи порівнюють як зі шляхом реформ, так із економічними перетвореннями країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Значна увага приділяється вивченню питання створення економіки знань українськими (Д.Г. Лук’яненком, B.C. Новицьким, А.А. Пересадою) та зарубіжними вченими (Дж. Метью, О.М. Лібманом, О.Г. Мовсесяном, Ч.В. Намом, Т. Озавою та ін.). Метою даної статті є розгляд теоретичних підходів до аналізу економік-послідовників і на базі цього дослідження досвіду таких економік у залученні іноземних інвестицій для формування інноваційної економіки в Україні.
Існують три основні підходи до аналізу феномену розвитку наздоганяючих країн і відповідно стаття спиратиметься на 3 основні теоретичні підходи, які є в літературі. Перший підхід, пов’язаний із Герщенкро, передбачає те, що країни, які визнаються „послідовниками”, мають фірми, стратегією яких є наслідування досвіду компаній розвинених країн.
Другий, виходячи з емпіричних даних, розглядає економічний прогрес країни в контексті послідовного розвитку, що передається від галузі до галузі і від країни до країни через глобальну мережу для надання переваг фірмам країн-послідовників для приєднання до глобальної системи виробництва. Цей підхід отримав назву теорії „журавлиного клину” (Акамацу).
Третій підхід передбачає нерівномірне економічне зростання з позиції залучення координованих інвестицій, збільшення повернення капіталу (Хіршман).
Ідея стратегії „послідовників” вперше з’явилася в праці історика Олександра Герщенкро (1904–1978) на базі вивчення ним успішного економічного розвитку Німеччини та невдалого Росії в ХІХ ст. Їхня стратегія суттєво відрізняється від держав-лідерів, враховуючи, що країнам-„послідовникам” необхідно наздоганяти втрачений час і долати недостатнє ресурсне забезпечення. Проте вони мають і деякі переваги: вільний доступ до нових технологій, можливість вивчення досвіду створення певних установ, які здійснюють керування фінансовими потоками, та використання форм організації науково-технічного прогресу, які можуть сприяти підвищенню ефективності використання ресурсів капіталу та технологічної бази. Ці установи були створені та успішно функціонували в Німеччині, наприклад, Головний індустріальний банк (Deutsche Bank) [3].
У ХХ ст. Японія використовувала установи, які забезпечували впровадження та використання прогресивних технологій у промисловості разом із гнучкою політикою в даній сфері. Пізніше ця стратегія була скопійована східно-азіатськими економіками. Сьогодні за рахунок використання згаданої стратегії, враховуючи сучасні тенденції в світовій економіці, розвиваються Китай, Індія та В’єтнам.
Центральним поняттям у цій теорії є відносно позитивна роль економічної відсталості в стимулюванні систематичних перетворень для створення передумов економічного зростання шляхом використання важелів державного впливу на неадекватну пропозицію кваліфікованої робочої сили, капіталу, недостатній рівень ділової активності та технологічного оснащення [4].
Японський учений К. Акамацу (1896–1974), відомий своєю теорією „журавлиного клину”, вважав, що індустріальний розвиток „наздоганяючої” країни повинен відповідати стратегічним вимогам зростання розвинених держав. Його висновки базувалися на дослідженні текстильної промисловості повоєнної Японії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Теоретичні підходи до вивчення досвіду економічних перетворень країн „наздоганяючого” розвитку в контексті стратегічних перспектив в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок