Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Основні напрями сучасної економічної теорії. Концепції економіки пропозиції і раціональних очікувань.

Основні напрями сучасної економічної теорії. Концепції економіки пропозиції і раціональних очікувань.

Назва:
Основні напрями сучасної економічної теорії. Концепції економіки пропозиції і раціональних очікувань.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,20 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Основні напрями сучасної економічної теорії. Концепції економіки пропозиції і раціональних очікувань.
Окремих теоретико-методологічних вад неокласичний напрям частково позбувся з виникненням концепції раціональних очікувань, родоначальниками якої є американські економісти Роберт-Емерон Лукас (нар. 1937), Т. Серджент та ін. На їх думку, в умовах зростаючої насиченості інформацією господарські суб'єкти мають інтуїтивне уявлення про функціонуючу економічну систему і здатні правильно оцінити тенденції її розвитку, зокрема соціально-економічні наслідки державного регулювання економіки, внести відповідні корективи у свої дії. Так, отримавши інформацію про раптове зростання цін на готову продукцію, підприємці збільшать інвестиції на засоби виробництва і робочу силу, розширять виробництво, що приведе до зрівноваження попиту і пропозиції, виробництва і зайнятості, а отже, до послаблення циклічних коливань. Якщо держава збільшує витрати і зростає грошова маса (пропозиція грошей), господарюючі суб'єкти, прогнозуючи можливе зростання цін, заздалегідь підвищать свої номінальні доходи. З метою зменшення глибини циклічних коливань вони пропонують більше довіряти урядовій інформації і відповідно вносити корективи у підприємницьку діяльність. Економіка, на думку представників концепції раціональних очікувань, повинна регулюватись зрозумілими для всіх нормами, передусім за допомогою грошово-кредитних важелів, через які держава може забезпечити передбачувані умови розвитку ринкової економіки на довготривалому проміжку часу.
Важливою умовою такого регулювання є наявність "природного рівня безробіття". У цій концепції заперечувався висновок неокейнсіанського теоретика А. Філіпса про існування оберненої функціональної залежності між зміною ставок заробітної плати і кількістю безробітних, графічним зображенням якої є "криві Філіпса". Економіка, на думку монетаристів, може бути стійкою протягом тривалого проміжку часу за "природного рівня безробіття", тобто неминучого безробіття, рівень якого нині становить приблизно 5 %. Водночас вони погоджувались щодо наявності залежності між інфляцією і безробіттям на короткому проміжку часу — до трьох років.
Концепцію раціональних очікувань намагався розвинути М. Фрідмен, запровадивши у науковий обіг поняття "адаптивних очікувань", які виникають у господарюючих суб'єктів внаслідок очікування наступної інфляції на основі наявної, до якої вони намагаються адаптуватись. Проте така адаптація зумовлює виникнення психології інфляції.
Поряд з дещо прогресивними модифікаціями неокласичного напряму (неокласичною теорією добробуту, концепцією раціональних очікувань, теорією технічного прогресу) розвиваються консервативні варіанти, зокрема концепція економіки пропозиції. А. Лаффер обстоює обмеження державного втручання в економіку, суттєве скорочення соціальних витрат, зниження податків на прибутки корпорацій і зменшення прогресивності шкали оподаткування та інші державні заходи досягнення економічної стабільності, виступає проти антициклічного регулювання за допомогою кейнсіанських методів (управління величиною сукупного платоспроможного попиту) тощо.
За концепцією економіки пропозиції основною причиною нестабільного розвитку економіки є нестача обсягу національного продукту. Необхідність зниження податків на прибутки А. Лаффер пояснює тим, що їх значну частину підприємці включають у витрати виробництва і у такий спосіб перекладають на споживачів" а також тим, що збільшення інвестицій призводить до зниження норми відсотка, внаслідок чого збільшується капіталовкладення у виробництво. Крім того, зниження ставок оподаткування нібито зменшує дефіцит державного бюджету, оскільки значно розширюється податкова база і податкові надходження.
Гносеологічною основою концепції економіки пропозиції є погляди А. Сміта, Ж.-Б. Сея, В.-С. Джевонса, Л. Вальраса, А. Маршалла та ін., а їх квінтесенцією — твердження, що в умовах ринкового господарства особисте збагачення приватних власників передбачає зростання добробуту всіх громадян.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Основні напрями сучасної економічної теорії. Концепції економіки пропозиції і раціональних очікувань.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок