Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Ринки факторів виробництва

Ринки факторів виробництва

Назва:
Ринки факторів виробництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,55 KB
Завантажень:
384
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат
Ринки факторів виробництва


1 Особливості попиту і пропозиції основних факторів виробництва
На відміну від попиту на звичні споживчі товари, попит на фактори виробництва має свою специфіку. Особливістю його є вторинний, похідний характер. Це пояснюється тим, що потреба в них виникає лише в тому випадку, якщо за їх допомогою можуть бути виготовлені кінцеві споживчі товари, які користуються попитом.
Попит на будь-який фактор виробництва може зростати чи знижуватись в залежності від того, зростає чи знижується попит на споживчі товари, які виготовляються за допомогою даного фактора виробництва.
Фактори виробництва користуються попитом в основному у підприємців, які можуть за їх допомогою організувати і здійснити випуск продукції і послуг, необхідних для кінцевого споживання. Для організації виробничого процесу необхідно багато факторів. Це праця, земля, техніка, сировина, різноманітні матеріали та комплектуючі, енергія, паливо. Слід сказати, що різноманітні фактори виробництва, необхідні для якогось конкретного виробництва, потрібні у всій своїй сукупності. Кожний з них, взятий зокрема, не являтиме собою практичної цінності. Але за інших рівних умов, зміна цін на один з цих факторів викличе зміни в обсягах споживання не тільки даного фактора, але і поєднаних з ним факторів виробництва. Наприклад, більш висока заробітна плата і відносно низькі ціни на техніку здатні спричинити падіння попиту на працю і підвищення його на машини, які замінюють робочу силу, і навпаки.
Отже попит на фактори виробництва - це взаємозалежний процес, в якому обсяг кожного залученого у виробництво ресурсу залежить не тільки від рівня цін на кожний з них. Ціна - одна з важливих умов зміни еластичності попиту на кожний з факторів виробництва. Попит більш еластичний на ті фактори, які за інших рівних умов мають нижчу ціну. Це дозволяє здійснювати взаємне заміщення, витісняти дорогі фактори виробництва, знижувати затрати виробництва. Високі ринкові ціни викликають зниження попиту і спрямовують його на альтернативні фактори виробництва з відносно нижчою ціною.
Еластичність попиту на кожний конкретний фактор виробництва може змінюватись в залежності від:
Ш
рівня доходів фірми і попиту на її продукцію;
Ш
можливостей взаємного заміщення використовуваних у виробництві факторів;
Ш
наявності ринків альтернативних факторів виробництва;
Ш
прагнення до новацій і т.д.
На конкретних ринках ціни факторів виробництва формуються під впливом як попиту, так і пропозиції. Пропозиція факторів виробництва - це та їх кількість, яка може бути поставлена на ринок за існуючими на даний момент цінами. На ринках факторів виробництва попит породжує пропозицію так само, як і на ринках споживчих товарів. Однак ринки факторів виробництва мають і суттєві відмінності. В цілому, особливості пропозиції обумовлені рідкістю, обмеженістю економічних ресурсів і, насамперед, таких, як земля, праця, природні корисні копалини та продукти їх переробки. Обмеженість первинних економічних ресурсів і похідних від них факторів виробництва відносна. Вони обмежені в порівнянні з потребою виробництва в них для випуску необхідних в кожний даний момент кінцевих благ.
Пропозиція кожного конкретного фактора виробництва характеризується різною еластичністю. Першопричиною тут виступає закон обмеженості, рідкості ресурсів, хоча не виключений вплив і інших обставин. Так, наприклад, пропозиція землі частіше всього нееластична, оскільки в кожний даний момент її розміри фіксовані і не існує альтернативного ресурсу. Кількість трудових ресурсів в кожний даний момент також фіксована і змінюється достатньо повільно. Але еластичність пропозиції робочої сили може залежати від конкретної економічної ситуації, реалізації можливостей повної зайнятості за даних доходів і рівня заробітної плати.
2 Ринок і рентні відносини
Відносини щодо ціноутворення і розподілу доходів від використання землі, надр і нерухомості називають рентними. Більш вузько під економічною рентою розуміють ціну землі, яка сплачується орендaрем її власнику за можливість продуктивного використання і отримання прибутку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Ринки факторів виробництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок