Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Історія економіки

Історія економіки

Назва:
Історія економіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,96 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Історія економіки
Зміст


1.Первісне нагромадження капіталу
Історичний процес відділення працівника (насамперед селянина) від власності на умови його праці, перетворення безпосередніх виробників у найманих робітників, перетворення засобів виробництва і життєвих засобів у капітал. Вихідний пункт капіталістичного способу виробництва.
Економічними основами процесу первісного накопичення капіталу були:
Масова експропріація селян і ремісників.
Формування пролетаріату з розорених селян і ремісників, із членів численних військових дружин феодалів.
Формування промислової буржуазії із середовища лихварів, торговців, цехових майстрів.
Первісне нагромадження капіталу в Англії
 
Нагромадження грошей, природно, жадало від підприємців ощадливості ( особливо нею відрізнялися підприємці, що належать до що появились саме в цю епоху протестантськими конфесіями ). Воля майбутніх робітників від засобів виробництва нерідко досягалися шляхом насильства - вигнання селян із землі. Класичним прикладом протікання процесу первісного нагромадження служить економічний розвиток Англії в XVI-XVII вв.
У XVI столітті Англія була невеликою, зовні типовою аграрною країною з населенням 3-3,5 млн. людей (у 4 рази менше, ніж у Франції), у тому числі лише 20% міського. Міська цехова промисловість була розвита слабкіше, ніж на континенті, а торговий флот набагато уступав голландському. Але саме XVI століття стало початком різкого підйому економіки, завдяки якому Англія через три сторіччя стала промисловим гегемоном світу. Це порозумівається, у першу чергу, могутнім розвитком сукняних мануфактур. Якщо в XIII-XIV вв. англійська сира вовна вивозилася для обробки на континент, то з XV століття виробництво сукна і вовняних тканин розвивається усередині країни. У 16 столітті у вовняній промисловості виявилася зайнятої ледве чи не половина англійського населення. У середині 14 століття з Англії щорічно вивозилося близько 30 тис. мішків сирої вовни, а через 200 років - тільки 5-6 тис. мішків, але за цей же час англійського готового сукна зріс з п'яти до 122 тис. шматків. Виробництво сукна охопило спочатку сільські місцевості, вільні від цехового режиму - у цьому і полягав секрет «сільського виду» Англії.
Попит на вовну підвищувався, і розведення овець стало надзвичайно прибутковою справою. Але для розширення пасовищ було потрібно звільнити землі від дрібних селянських господарств, огородивши нові пасовища частоколами, ровами, огорожами. Цей процес збезземелювання селян одержав назву «обгородження». Колишні селяни, позбавивши засобів до існування, змушені були найматися на підприємства.
Нагромадження найбільших грошових сум не обходилося без насильства - грабежу, работоргівлі, піратства. На початку XVII століття англійці шляхом військовим домоглися монополії на постачання рабів з Африки і за півстоліття вивезли в Америку близько 3 млн. чоловік. У метрополії доходи від работоргівлі і морського розбою перетворювалися в капітал - закуповувалася сировина, устаткування, наймалися робітники.
Франція - класична країна феодалізму. У процесі первісного нагромадження головним джерелом був державний борг у зв'язку з війнами, що велися абсолютистською монархією на континенті Європи. У зв'язку з цим - розвиток лихварського капіталу і банків. Колонії Франції були другорядним джерелом, хоча всі елементи - грабіж, піратство, работоргівля - мали місце. Мануфактури на відміну від Англії орієнтувалися на потребі короля і верхівки феодалів (предмети розкоші), а не широкий ринок. Феодалізм був ліквідований Великою Французькою революцією (1789-1793р.). Тільки наприкінці XVIII століття общинні землі були повернуті селянам, панські - розпродані дрібними ділянками. Результат - панування парцелярного малотоварного господарства в аграрному секторі. Більш 2/3 населення - сільське. Вузькість внутрішнього ринку. Головна галузь економіки - сільське господарство. Наполеонівські війни і континентальна блокада - перешкоди на шляху використання досвіду і машинної техніки Англії.
Німеччина - феодальна країна до 19 століття, аграрний придаток Англії і Франції (експорт сільськогосподарської сировини і продовольства).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Історія економіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок