Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Теорія співвідношення чинників виробництва та її тестування В. Леонтьевым

Теорія співвідношення чинників виробництва та її тестування В. Леонтьевым

Назва:
Теорія співвідношення чинників виробництва та її тестування В. Леонтьевым
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,78 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Теорія співвідношення чинників виробництва та її тестування В. Леонтьевым
У класичних теоріях торгівля між країнами пояснюється різними в них абсолютними та відносними витратами праці на виробництво товарів, тобто порівняльна перевага виникає лише в умовах міжнародної відмінності продуктивності праці. Однак у цих теоріях не пояснено причин походження порівняльних переваг, які має та чи інша країна - торговельний партнер.
Дослідження чинників, що впливають на товарну номенклатуру й обсяг міжнародної торгівлі, дозволило в 20-30-х роках. XX ст. шведським ученим Е. Хекшеру і Б. Оліну уточнити і доповнити ключові положення теорії порівняльних переваг і сформулювати концепцію факторів виробництва.
У реальній дійсності розвиток торгівлі грунтується не тільки на відмінностях продуктивності праці, й на відмінностях у наділеності країн ресурсами (землею, капіталом, сировиною).Е. Хекшер і Б. Олій спробували довести, що різна відносна забезпеченість країн виробничими ресурсами зумовлює різницю у відносних цінах на товари, що, в свою чергу, створює передумови для міжнародної торгівлі.
Теорія заснована на таких передумовах:
· існує дві країни (А і В), два товари (І і II) та два фактори виробництва (праця L та капітал К). Кожна країна по-різному забезпечена факторами;
· товар І є трудомісткий, а товар II - капіталомісткий у кожній країні;
· в країнах однакові уподобання (смаки) споживачів;
· економіка країн характеризується досконалою конкуренцією;
· транспортні витрати відсутні;
· виробництво обох товарів у кожній країні характеризується постійною віддачею від масштабу (збільшення кількості праці та капіталу, які використовуються у виробництві будь-якого товару, збільшує випуск товару в тій самій пропорції);
· технології обох країнах однакові;
· кожна з країн по-різному наділена чинниками виробництва;
· міжнародний рух чинників виробництва відсутній;
· повної спеціалізації країн на виробництві якого-небудь товару бути не може [5, с. 72; 23, с. 100; 52 с. 68; 27, с. 90-116; 71, с. 97-137].
Найважливішим допущенням теорії співвідношення чинників виробництва є різна факторомісткість (фактороінтенсивність) окремих товарів (один товар трудомісткий, інший - капіталомісткий) і різна факторонасиченість окремих країн (в одній країні капіталу порівняно більше, в іншій - менше).
Факторомісткість (фактороінтенсивність) - це показник, шо визначає відносні витрати факторів виробництва на створення певного товару.
Згідно з теорією Хекшера - Оліна, один товар (товар І) трудомісткий, а другий (товар II) - капіталомісткий. Сказане означає, шо в обох країнах для виробництва това- 
Визначення факторе-насиченості методом І розглядає лише пропозицію факторів і не розглядає попиту.
Згідно з методом II, заснованим на цінах факторів, країна В вважається відносно більш забезпеченою капіталом (має відносний надлишок капіталу), ніж країна А, якщо відношення ціни капіталу до ціни праці {Рк/Pl) нижче, ніж у країні А. Це твердження відповідає простому економічному закону, який говорить, що все рідкісне дорого коштує, а все надлишкове є дешевим, тобто рідкісні фактори мають підвищену вартість, а надлишкові - низьку. Якщо країна В має відносний надлишок капіталу, то він порівняно дешевший від праці. Таким чином, для країни В повинна виконуватися умова:
Визначення факторонасиченості у відносних цінах факторів виробництва дозволяє розглядати як попит на фактори, так і пропозицію на них, оскільки в умовах сучасної конкуренції ціна товару або фактора виробництва визначається і попитом, і пропозицією. Попит на фактор виробництва завжди є похідним попитом (він одержується завдяки попиту на кінцевий товар, у виробництві якого потрібен даний фактор). Наприклад, може статися, що попит на капіталомісткий товар II, а тому і попит на капітал у країні В буде настільки вищим, ніж у країні А, що, незважаючи на відносно більшу пропозицію капіталу в країні В, відносна ціна капіталу в країні В буде вища, ніж у країні А. У цьому випадку країна В має надлишок капіталу при визначенні показника капіталонасиченості методом І (через абсолютні розміри К), тобто є капіталозабезпеченою, а при використанні методу II (через відносні ціни К) вона має надлишок праці, тобто є трудо-забезпеченою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Теорія співвідношення чинників виробництва та її тестування В. Леонтьевым

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок