Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Основні властивості ринку в Україні

Основні властивості ринку в Україні

Назва:
Основні властивості ринку в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,05 KB
Завантажень:
7
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Основні властивості ринку в Україні


План
Ринок і його економічна суть.
Політико-економічна природа ринку.
Види ринку.
Функції ринку.
Механізм дії ринку.
Умови формування і розвитку ринку.
Інфраструктура ринку.


Ринок і його економічна суть
Незважаючи на те, що ринок як один із інститутів товарного виробництва існує уже близько 7 тисяч років, перші спроби дати його наукове визначення були зроблені менш двох століть тому. Навіть у працях А.Сміта і Д.Рікардо ринок розглядався як одне з поверхневих явищ економіки, тому це поняття вживалося здебільшого для характеристики ринкового попиту.
Спочатку домінувало переважно побутове розуміння ринку як синоніму терміну „базар”, тобто як певна ринкова площа, на якій велась роздрібна торгівля. Це зумовлене його появою в період розпаду первіснообщинного ладу, коли обмін залишками продуктів між общинами здійснювався регулярно, а отже, в період існування розгорненої форми вартості. Незважаючи на це, таке початкове надто спрощене розуміння сутності ринку збереглося і до наших днів.
Із розвитком суспільного поділу праці постійно розширювалась територія, на якій велася торгівля. Зокрема, у ХІІ столітті починає розвиватись обмін між містами, а у містах відбуваються численні регулярні ярмарки. Тому місце торгівлі розширюється і замість ринкової площі стає все частіше вживатися термін „район торгівлі”. Тому невипадково французький економіст А.Курно в перше в науковій літературі визначення поняття „ринок” починає з терміну „район”. „Ринок – це всякий район, на якому відносини покупців і продавців один з одним на стільки вільні, що ціни на одні й ті самі товари мають тенденцію легко і швидко вирівнюватися.” Позитивним у цьому визначенні є характеристика ринку через відносини суб’єктів ринку.
Ця сторона визначення відтворювалась у працях західних економістів у наступний період. Так, А.Маршалл розглядав ринок як будь-яку групу людей, які вступають у тісні ділові відносини й укладають крупні угоди щодо будь-якого товару. Проте у цьому визначенні, які і в дефініції А.Курно, немає чіткої класифікації самих відносин: Курно називає їх просто відносинами, Маршалл – діловими. Крім того, недоцільно серед суб’єктів ринку виділяти лише різних осіб (групу людей), оскільки до них належать і юридичні особи. Водночас визначення А.Курно є досконалішим, оскільки у ньому акцент початково робиться на відносини, а в Маршалла – на групу людей. Такий же недолік властивий характеристиці ринку як сукупності покупців.
У підручнику „Економікс”, підготовленому К.Р.Макконнеллом і С.Л.Брю, ринок розглядається як „інститут або механізм, який зводить разом покупців (представників попиту) і продавців(постачальників) окремих товарів і послуг”. Американський економіст П.Хейне стверджує, що ринок – „це просто набір взаємозв’язків або конкурентних товарів”. Названі визначення об’єднує те, що всі вони зумовлені тлумачення західними науковцями предмета економічної науки, тобто без наголосу на вивченні виробничих або економічних відносин. Крім того у визначеннях, А.Курно й А.Маршалла наголошується на тенденції до вирівнювання цін тобто називається важлива функція ринку. У дефініціях „економікса ” І П.Хейне зроблено крок назад порівняно з попередніми визначеннями, оскільки оминається така властивість ринку, як відносини, між людьми і не подаються сутнісні ознаки даного інституту.
У сучасні економічні теорії або політичній економії відповідно до предмета цих наук на перший план при визначенні сутності ринку висувається система або парна сукупність економічних відносин, а також робиться спроба пов’язати його з певними функціями (формування попиту і пропозиції та цін на товари). Так, російський економіст Ю.Яковець розглядає ринок як „сукупність економічних відносин, за допомогою яких здійснюється обіг суспільного продукту у товарно-грошовій формі”. Недоліком такого трактування ринку є відсутність суб’єктно-об’єктного підходу.
Важливою умовою визначення сутності будь-якої економічної категорії є дотримання принципу історизму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Основні властивості ринку в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок