Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Просторовий аспект регіональної економіки

Просторовий аспект регіональної економіки

Назва:
Просторовий аспект регіональної економіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,17 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Просторовий аспект регіональної економіки


Останнім часом погляди економістів та політиків все частіше звертаються до регіональної економіки. Існуючі рівні економічного аналізу, а саме: макро- та мікрорівень, не забезпечують комплексності досліджень, охоплення всіх площин національного господарства. В цьому контексті зростає роль регіональної політики держави, метою якої є підвищення ефективності соціально-економічного розвитку окремих регіонів за рахунок активізації використання власних ресурсів і можливостей. Таке трактування сприятиме посиленню інтеграційних процесів, розвитку внутрішньо-регіональної та міжрегіональної кооперації, усуненню чинників, які гальмують економічне зростання територій у цілому.
Трансформаційні процеси, що відбуваються сьогодні, докорінно змінили ситуацію. Однак зараз проблема вже полягає не тільки в забезпеченні поступального наукового розвитку, але й у прискореному засвоєнні, а потім й адаптації до всього накопиченого зарубіжними дослідниками теоретичного й емпіричного потенціалу.
В сучасній економічній системі проявляються два дуже складних взаємопов’язаних і одночасно взаємосуперечливих процеси – глобалізація та регіоналізація, які не тільки спричиняють зміни в соціально-економічних складових, але й здійснюють суттєвий вплив на трансформацію простору. Створюються нові просторові утворення, які володіють новими якостями, відносною цілісністю і маневреністю.
Феноменом сучасного суспільно-економічного розвитку є стрімке зростання обсягів та значення інформації. Остання перетворюється у головний ресурс виробництва та розвитку, що характеризує сучасне суспільство як інформаційне. Володіння інформацією створює додаткові конкурентні переваги, дозволяє отримувати додаткові вигоди за рахунок контрагентів. Як наслідок, однією з основних проблем сучасного господарювання стала інформаційна асиметрія – нерівний розподіл (володіння) інформаційного ресурсу. Г.Сайман, автор концепції обмеженої раціональності, стверджує з цього приводу: обсяг використовуваної інформації лімітується витратами, необхідними на її пошук і отримання. Тому існує обмеженість раціонального вибору і раціональні, з точки зору господарника рішення, насправді є неоптимальними.
В умовах розширення економічних горизонтів, наростання обсягів інформації все більш актуальною стає проблема неповної раціональності, оскільки це веде до зниження ефективності господарювання. Вихід із даної ситуації слід шукати на шляхах зміни організаційних структур. Йдеться про перехід від вертикальної до горизонтальної організації бізнесу, про формування локальних територіальних організаційних структур. Такою організаційно-структурною одиницею виступає економічний регіон.
Регіон, за визначенням, - це район, область, територія, частина країни, що вирізняється сукупністю природних або історично складених економіко-географічних умов і національним складом населення [1, c.495]. В сучасних нормативних і законодавчих актах України поняття “регіон” і “область” вживаються як однозначні. Це, на нашу думку, утверджує адміністративний аспект регіону, тобто під регіоном здебільшого розуміють область як адміністративне утворення.
В силу поглиблення глобалізаційних процесів та ролі інформації в господарській діяльності виникає необхідність інтегрального тлумачення регіону і введення в понятійний апарат такого поняття, як “економічний простір”. Слід відмітити, що ідеї просторового розвитку економіки не нова. Більше півстоліття минуло з того часу, як А.Льош, основоположник “теорії ринкових зон”, довів, що економісти повинні серйозно використовувати простір у своїх теоретичних обґрунтуваннях і дослідженнях економічного процесу. А.Льош припускав, що його дослідження дозволять створити новий напрямок – “просторову економіку” [2].
Становлення теорії розміщення прийнято пов’язувати з виходом у 1826р. книги німецького економіста Й.Тюнена “Ізольована держава та її відношення до сільського господарства і національної економіки”, присвяченої виявленню закономірностей розміщення сільського господарства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Просторовий аспект регіональної економіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок