Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України

Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України

Назва:
Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,10 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Конкурентні переваги структурно слабких регіонів УкраїниНа жаль, успішних прикладів місцевого економічного розвитку в Україні не надто багато. Для багатьох урядовців на міcцях уже стало традицією у відповідь на ініціативу громадян розвести руками: “в бюджеті грошей немає”. Таке кредо державних службовців місцевого рівня не передбачає мобілізації внутрішніх ресурсів території та якомога ефективнішого їх використання для стимулювання місцевого розвитку. Не прийнято також звертатися до громади та залучати до процесу прийняття рішень її активних членів. Все зводиться до сподівань на „щедру руку” центру, яка наступного разу виділить більше коштів, та на сприятливу погоду, яка дозволить виростити і зібрати врожай.
З іншого боку, вітчизняний досвід „передових” громад підтверджує відому тезу про те, що проблема браку грошей не є первинною. Як правило, першопричиною є відсутність ідеї або команди однодумців для її формування та реалізації. А шляхів залучення капіталу для втілення навіть найбільш нереальних, на перший погляд, планів є немало. Необхідно тільки чітко сформулювати план реалізації ідеї та застосувати найбільш ефективні інструменти. Важливою передумовою успішності такої діяльності є адекватне визначення позиції території та формулювання її конкурентних переваг. Адже окремі території перебувають у постійній конкурентній боротьбі зі своїми сусідами за бюджетні кошти, інвестиційні вкладення, зрештою – людські ресурси.
Що таке депресивна територія?
У розвинених країнах світу останнім часом спостерігаються дві тенденції: зростання політичної ваги регіонів та збільшення кількості регіональних ініціатив, спрямованих на стимулювання економічного розвитку. Модель регіонального економічного розвитку ЄС ґрунтується на стратегічному партнерстві між центральним урядом та місцевими органами влади, учасниками державного і приватного секторів, громадськими організаціями. Вагомість регіональної компоненти у майбутньому устрої ЄС підкреслюється також гаслом спільноти - “Європа регіонів”.
Очевидно, що для застосування адекватних заходів у сфері регіонального розвитку необхідно провести певне групування територій за ключовими ознаками. Поширеними характеристиками регіонів є такі як „структурно слабкий”, „проблемний”, „відсталий”, „кризовий” та „депресивний” [2]. Загалом ці поняття тісно переплітаються, однак мають і деякі відмінності. Якщо говорити про комплексну характеристику регіону, зокрема низькі показники соціально-економічного розвитку, які значно відстають від середньостатистичних державних, то це „відсталий регіон”. Якщо ж класифікувати регіони за певною ознакою (екологічний стан, наближеність до кордону, наявність конфліктних ситуацій), щодо якої регіон вимагає додаткової допомоги, то це „проблемний регіон”. Характеристика „кризових” територій здійснюється за економічними показниками: спад виробництва, зростання безробіття, зниження рівня життя населення. До категорії „кризовий” належать також території, які характеризуються важкою екологічною ситуацією (яскравий приклад – т.зв. „чорнобильська зона”) чи знаходяться в зонах збройних конфліктів. Якщо застій „кризового” регіону набуває затяжного характеру, і він не може самостійно подолати негативні тенденції розвитку, то така територія характеризується як „депресивна”. При цьому це далеко не означає, що вона – втрачена для економічного зростання: така територія має шанси швидко перейти до стабільного розвитку за умови цільової і комплексної підтримки та мобілізації ресурсів.
Інституції Європейського Союзу у контексті регіональної політики говорять лише про проблемні регіони, однак виділяють при цьому слаборозвинені та структурно слабкі території. Кожна з цих груп потребує індивідуальних підходів до розв’язання основних проблем. Це можна пояснити принципами регіональної політики ЄС, один з яких – програмність: центр не просто фінансує регіон, а виділяє кошти на спеціально підготовлені програми (цільові точки), які мають вплив на розвиток всього регіону.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок