Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Метафізична рефлексія економічного знання

Метафізична рефлексія економічного знання

Назва:
Метафізична рефлексія економічного знання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,62 KB
Завантажень:
291
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Метафізична рефлексія економічного знання
План
2.3. Метафізична рефлексія економічного знання.
2.4. Специфіка метафізичної інтерпретації змісту економічного розвитку.
2.5. Реконструкція смислів економічної теорії: діалог і синтез підходів.
Метафізична рефлексія економічного знання
Призначення метафізики — дати відповіді на запити людського духу, які стосуються Бога, свободи і безсмертя, про що говорив /. Кант. Відношення людини до цих проблем характеризує її світоспоглядання. Метафізика досліджує те, що перебуває в основі явищ дійсності, тобто сутність речей. Тут необхідно дати відповідь на питання, які стосуються буття світу і його причин: матеріалізму, ідеалізму, монізму, дуалізму, взаємовідношень речей, каузальних (причинних) і телеологічних (доцільних) зв'язків. Зокрема — питання про принцип речей і про світовий принцип, про першооснову університету. Метафізика в кінцевому підсумку є вченням про світобуття, світооснову і світовий процес. Якщо так, то "метафізика економіки" є вченням про сутність, принципи і взаємовідношення речей у світі економічної реальності. Вона фокусує питання про Суще в економічній проблематиці. Але не на емпіричній складовій економіки, яка для більшості і є світом економічної реальності, а на сутнісних основах П буття і розвитку.
Однак як досягти цього знання? Визначена й обґрунтована методологія "метафізики економіки" відкриває можливості тематичного знання. Предмет "метафізики економіки" є відкритим, що визначає шляхи і перспективи його пізнання. Реалізація цього пізнавального завдання досягається "рефлексивним методом" (М. Блондель), або, якщо йти за І. Кантом, трансцендентально-рефлексивним метафізичним мисленням. Останнє вимагає певного уточнення. Якщо трансцендентальне мислення необхідно ввести для основоположень метафізики, то йдеться не про суб'єктивізацію пізнання, не про суб'єктивні конструкції світу пізнання "для мене", а про суще, як "саме по собі". Отже, про питання, як і за яких умов те, що "саме є", може бути пізнане в тому, що може бути зрозуміле "як суще", може бути обґрунтоване і пояснене з "буття всього сущого". Йдеться не про "чисту суб'єктивність", а про "абсолютну значиму об'єктивність пізнання буття, хоча в умовах людського — кінцевого і відносного — однак духовного, отже, в безумовному і необмеженому горизонті значимості запитування і знання"20, що реалізує себе. Виявлення цієї ситуації і є завданням метафізичного мислення. Закономірним у зв'язку з цим є питання рефлекси як одного з механізмів вироблення особливих теоретичних смислів.
Відмінність сутності від безпосереднього буття становить рефлексія, її видимість у собі самій, і ця рефлексія є іншим визначенням самої сутності... Точка зору сутності є точкою зору рефлексії. Ми вживаємо вислів "рефлексія" насамперед стосовно світла, коли воно у своєму прямолінійному русі зу-стрічає дзеркальну поверхню і відбивається нею назад. Ми, таким чином, маємо тут щось подвоєне: по-перше, якесь безпосереднє, якесь суще і, по-друге, те саме як опосеред-коване, або існуюче. Але те саме відбувається, коли ми рефлексуємо про предмет, або (як звичайно говорять) міркуємо про нього, оскільки саме тут предмет не визнається нами в його безпосередності, ми хочемо пізнати його як опосеред-кований. Завдання або мету філософії звичайно також вбача-ють у пізнанні сутності речей і розуміють під цим лише те, що філософія не повинна залишати речі в їх безпосередності, а повинна показати, що вони опосередковані або обґрунтовані чимось іншим. Безпосереднє буття речей тут являє себе як завісу, за якою ховається сутність.
Г.В.Ф. Гегель
Розгортання змісту "метафізики економіки" відбувається в процесі формування й аналізу проблем, які потрібно дослідити. Але що таке проблема як форма знання? Не викликає заперечення, що наукова проблема є результатом особливої пізнавальної діяльності, історично-наукової рефлексії, або реконструкції. Але вона відрізняється від філософської рефлексії. Як тільки ми виходимо за межі науки у сферу філософії, то отримуємо можливість ставити, формулювати і переформульову вати проблеми, зокрема такі, для яких поки що немає вирішення, або такі, вирішення яких (у конкретно-науковому і практичному аспектах), взагалі неможливе.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Метафізична рефлексія економічного знання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок