Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Концепція спонтанного характеру ринкового порядку

Концепція спонтанного характеру ринкового порядку

Назва:
Концепція спонтанного характеру ринкового порядку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,05 KB
Завантажень:
78
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Концепція спонтанного характеру ринкового порядку
Неолібералізм — напрям в економічній науці та практиці управління господарською діяльністю, прихильники якого відстоюють принцип саморегулювання господарства, вільного від надмірної регламентації. Держава лише повинна забезпечити умови для конкуренції та здійснювати контроль там, де вони відсутні, оскільки надмірне державне втручання загрожує нормальному функціонуванню ринкової системи.
Концепція спонтанного характеру ринкового порядку
Ідеї ліберально-ринкової системи австрійського вченого Ф.-А. Хайєка були підтримані економістами багатьох країн. Його вважають найвпливовішим теоретиком лібералізму у XX столітті. Чільне місце у його теорії лібералізму належить концепції про спонтанний характер ринкового порядку. Вона відіграє двояку роль: по-перше, є одним з головних методологічних принципів і, по-друге, центральною ланкою теорії лібералізму Ф.-А. Хайєка.
Хайек Фрідріх-Августфон (1899—1992) народився у Відні. Навчався у Віденському університеті, студентом підтримував соціалістичні ідеї, які спонукали його вивчати економіку. Доктор права, доктор економіки. У 1927 р. разом з Л. Мізесом заснував і чотири роки очолював Австрійський інститут економічних досліджень (кон'юнктури). Переїхав до Лондона, де працював спочатку професором місцевого університету, а потім — завідуючим кафедрою економіки і економічної статистики в Лондонській школі економіки. Професор Чиказького, Фрейбурського, Зальцбурзького університетів.
Автор праць "Чиста теорія капіталу" (1941), "Дорога до рабства" (1943), "Використання знання у суспільстві" (1945), "Контрреволюція науки" (1952), "Структура сприйняття" (1960), "Конституція свободи" (1960), трилогія "Право, законодавство і свобода" (1978—1979).
Лауреат Нобелівської премії (1974), почесний член Лондонської школи економіки, почесний доктор Токійського, Віденського, Зальцбурзького університетів.
На думку вченого, ринкова економіка виникає і еволюціонує у результаті взаємодії людей. Однак це не означає, що такий характер її формування і розвитку надає людям можливість цілеспрямовано впливати на ці процеси. Ринкова економіка розвивається відповідно до власної внутрішньої логіки, зумовленої тією обставиною, що в її формуванні люди керуються своїми практичними знаннями, втіленими у звичаях і звичках. Це "неявне" знання (більшою частиною не усвідомлюване його носіями і тому невідокремлюване від них) формалізоване, узагальнене у різноманітних теоріях, і є основою економічної політики. Практичні знання, які використовують господарські суб'єкти, є своєрідною "розсіяною" і "такою, що швидко псується" інформацією про постійно змінні конкретні умови та параметри поточної діяльності у сфері економіки, причому це величезний обсяг інформації. Характер знання, що лежить в основі еволюції ринкового порядку, повністю виключає, на думку Ф.-А. Хайєка, можливість будь-якого втручання у цей процес без загрози часткового або повного руйнування. Ринковий порядок, стверджує вчений, принципово відрізняється від природних та технологічних об'єктів і систем, знання про які у вигляді конкретних даних, формул, графіків тощо легко піддаються формалізації і можуть бути використані для управління такими об'єктами та системами.
Ф.-А. Хайек вважає, що провідна роль у формуванні і поширенні практичних поточних знань про господарство належить механізму ринку, який через систему цін, зміни співвідношення попиту і пропозиції, рекламу тощо систематично передає інформацію про те, що, де, як, коли виробляти, купувати та продавати, і тим самим забезпечити координацію дій учасників ринку. Отже, ринок розглядається як своєрідний інформаційний механізм, що забезпечує отримання не фрагментарного, а системного знання про економіку, без якого неможлива ефективна господарська діяльність. З цих позицій Ф.-А. Хайек полемізує з іншими представниками неокласичної школи, які вважають, що ринок — це соціальний механізм, який розподіляє обмежений і відомий обсяг ресурсів відповідно до обсягу і структури потреб покупців.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Концепція спонтанного характеру ринкового порядку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок