Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Умови функціонування та моделі рівноваги товарного ринку

Умови функціонування та моделі рівноваги товарного ринку

Назва:
Умови функціонування та моделі рівноваги товарного ринку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,01 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Умови функціонування та моделі рівноваги товарного ринку


1. Конкуренція на товарному ринку: функції, показники
Важливою умовою для функціонування товарного ринку є економічна свобода його суб`єктів. Вони повинні мати право вільно вибирати галузь виробництва, тип продукції, розпоряджатися нею, встановлювати зв`язки, вести власну фінансову політику згідно з діючим законодавством тощо. Ступінь економічної свободи, як відомо, визначається формою власності. Життєздатний розвинутий ринок вимагає наявності як приватної, так і державної власності на засоби і результати виробництва. Однак, потрібна ще достатня кількість економічно незалежних суб`єктів ринку, коли є можливість вибору партнера, створення конкурентного середовища. Конкуренція забезпечує (разом з іншими факторами) ефективне функціонування товарного ринку. Конкуренція виконує ряд функцій: регулювання, розподілу, мотивації.
В економічній теорії існує поняття досконалої конкуренції. Вважається, що конкуренція є досконалою, якщо жоден з продавців або покупців не взмозі суттєво вплинути на ціну товару. Досконала конкуренція досягається за таких умов:
існує багато продавців і покупців окремого товару і кожний виробник виробляє малу частку загального обсягу (не більше 35%);
товар повинен бути однорідним з точки зору покупців;
відстуні вхідні бар`єри для вступу в галузь нового виробника і існують можливості для вільного виходу з галузі. Вхідними бар`єрами можуть бути: виключне право займатися даним видом діяльності (виробництво тютюну, алкогольних напоїв);юридичні бар`єри (ліцензування експорту тощо); економічні переваги крупного виробництва; виробнитцво даного товару захищено патентом; високі витрати на рекламу;
всі учасники ринку повністю інформовані про ціни та їх зміни;
раціональна поведінка всіх учасників ринку, які переслідують власні інтереси. Змова в будь-якій формі виключена.
Держава призвана обмежувати монополізацію ринку, захищаючи конкуренцію. Для цього застосовуються різні антимонопольні заходи, в тому числі, визнання дій окремих підприємств, як протизаконних у таких випадках:
Явна монополізація ринку, коли частка окремого виробника у загальному обсязі продаж перевищує 35%;
Фіксування цін;
Злиття підприємств, якщо створення нового більш крупного підприємства призводить до зниження конкуренції;
Директорати, які переплітаються – тобто забороняється бути членом ради директорів двох конкуруючих компаній;
Зв`язані контракти, коли придбання товару можливе лише при умові придбання ще й іншого товару;
Виключні контракти, коли забороняється купувати товар у конкурента даного виробника.
Для визначення стану конкуренції на товарному ринку використовується ряд індексів:
індекс Харфіндала – Хіршмана (ННІ);
коефіцієнт ринкової концентрації (CR);
ступінь (рівень) монополізації ринку (MR);
Найбільш поширеним є індекс Харфіндала – Хіршмана.
2.Аналіз моделей рівноваги товарного ринку
Після оцінки стану конкуренції одержані висновки можуть бути використані органами державної влади для розробки конкретних заходів щодо демонополізації, сприяння розвитку конкуренції.
Конкуренція відіграє важливу роль в становленні рівноваги на товарному ринку. Конкурентна боротьба примушує виробників шукати шляхи зниження собівартості своєї продукції з метою максимізації прибутків і, таким чином стимулює впровадження ресурсо зберігаючих технологій, безперервного науково-технічного прогресу.
Рівновага на товарному ринку досягається, коли сукупний попит дорівнює сукупній пропозиції – модель “АD – AS”, коли інвестиції дорівнюють заощадженням – модель “Вилучення – ін`єкції”, коли сукупні витрати національної економіки дорівнюють ВВП – модель “Витрати - випуск”. Макроекономічна теорія вивчає побудову цих моделей. Але для аналізу національної економіки важливо звернути увагу на певні особливості досягнення рівноваги на товарному ринку.
Як відомо, існують цінові та нецінові фактори сукупного попиту (AD). Зупинимося на цінових: ефект процентної ставки, ефект багатства, ефект імпортних закупок.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Умови функціонування та моделі рівноваги товарного ринку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок