Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Форми земельної ренти та ціна землі

Форми земельної ренти та ціна землі

Назва:
Форми земельної ренти та ціна землі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,68 KB
Завантажень:
459
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Форми земельної ренти та ціна землі
План
1. Диференціальна та монопольна земельна рента. 
2. Абсолютна рента. 
3. Література
Диференціальна та монопольна земельна рента.
Зі зміною відносин економічної власності з'являються нові різноманітні ренти, які синтезуються в категорії економічна (або земельна) рента. В сучасній економічній літературі ці категорії трактуються різнопланово, іноді спрощено. Так, американські економісти К. Макконнелл і С. Брю визначають ренту як "ціну, виплачувану за використання землі та інших природних ресурсів"1. Український економіст І. Малий трактує цю категорію як "особливий вид ренти у формі додаткового доходу, який отримує підприємець у результаті зменшення витрат на одиницю продукції порівняно з іншими виробниками". В підручнику "Основи економічної теорії: політекономічний аспект" за редакцією Г. Климка земельна рента характеризується як "ціна, що виплачується землевласнику (або дохід, отримуваний ним) за надання у користування товаровиробнику (на правах оренди або в іншій формі) сільськогосподарських земель"; "...виражає відносини привласнення додаткового продукту власником землі у формі орендної плати за право користування землею".
У названих визначеннях основним недоліком слід назвати відсутність ролі найманих працівників у створенні цих форм ренти. Опосередковано це зазначає І. Малий. В іншій праці вказано, що "землевласник безпосередньо створює і отримує ренту, якщо він сам або із застосуванням найманої праці обробляє землю, яка йому належить". Ця точка зору майже збігається з концепцією трьох факторів виробництва, де в ролі робітника виступає і землевласник.
Земельна рента — економічна форма реалізації власності, яка виражає відносини економічної власності між власниками землі і найманими працівниками з приводу створення сільськогосподарської продукції та привласнення її певної частини у різних формах.
За феодалізму земельна рента як економічна форма реалізації власності феодала на землю виявлялася спочатку у вигляді панщини, пізніше оброку, потім грошової форми ренти. Земельна рента за капіталізму набула форми орендної плати орендаря землевласнику за тимчасове користування землею. За певні споруди (склади, іригаційна система) орендар платить додатково. У цьому разі орендна плата більша за ренту.
Диференціальна земельна рента існує у формі диференціальної ренти І і П. Причиною виникнення диференціальної ренти І є обмеженість земель кращої та середньої якості, що змушує залучати до сільськогосподарського обороту гірші за якістю та віддалені ділянки землі. Особливостями дії закону вартості у сільському господарстві зумовлено те, що суспільна вартість, а отже, ціни на сільськогосподарську продукцію, встановлюються середніми витратами суспільно необхідної праці на гірших або найвіддаленіших від ринку землях. Розташовані на середніх і кращих землях господарства мають нижчу індивідуальну вартість сільськогосподарської продукції, яку реалізують за сформованими на основі витрат на гірших землях цінами. Завдяки цьому утворюється додатковий чистий дохід, який набуває форми диференціальної ренти І. Отже, умовою виникнення цієї форми ренти є різниця у родючості та розташуванні земель, а джерелом — праця сільськогосподарських найманих працівників або фермерів.
Диференціальна рента І — це відносини економічної власності між власниками земель різної якості та розташування (орендарями, в тому числі капіталістами) і найманими працівниками з приводу оплати за тимчасове використання землі і привласнення додаткового (створеного найманою працею орендарів, синергічним ефектом праці та природної родючості землі) чистого продукту через механізм ціноутворення. Розташовані на кращих і середніх за якістю землях господарства витрачають на одиницю продукції менше праці, отримуючи при цьому кращі врожаї сільськогосподарської продукції. Тому диференціальна рента І за умов суспільної власності на землю повинна вилучатись державою. За умов капіталізму її привласнює землевласник у формі орендної плати.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Форми земельної ренти та ціна землі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок