Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічна власність і виробничі відносини. Суспільний спосіб виробництва.

Економічна власність і виробничі відносини. Суспільний спосіб виробництва.

Назва:
Економічна власність і виробничі відносини. Суспільний спосіб виробництва.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,27 KB
Завантажень:
307
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Економічна власність і виробничі відносини. Суспільний спосіб виробництва.
Суспільно-економічне поєднання безпосередніх виробників із засобами виробництва передбачає попереднє з'ясування суспільно-економічної сутності засобів виробництва, типів (приватна, колективна, державна та ін.) і форм власності на речові й особисті фактори виробництва. Кожний тип власності може розвиватися в конкретних формах. Власність на робочу силу може бути зосереджена в руках рабовласника (раб не є юридично вільною особою, не може розпоряджатися своєю робочою силою, продавати її), безпосереднього працівника (він може бути найманим працівником, дрібним товаровиробником і не найманим працівником на підприємстві, що належить трудовому колективу), поєднувати якості юридично вільної людини з особистою залежністю (за феодального способу виробництва). Засоби виробництва можуть набувати форм капіталу, народних фондів, суспільної власності тощо. Суспільно-економічний спосіб поєднання речових і особистих факторів виробництва є одним із найважливіших критеріїв розмежування різних економічних систем. На відміну від такого поєднання розрізняють соціально-економічне поєднання особистих і речових факторів виробництва в межах суспільного способу виробництва. Існує також їх техніко-економічне поєднання — безпосереднє використання робітником певних засобів і предметів праці незалежно від того, кому вони належать (водій керує автомобілем, токар на верстаті виготовляє певні деталі тощо). У такому разі узагальнююче поняття "спосіб виробництва" позначає спосіб використання засобів виробництва і виготовлення матеріальних благ. Головним у процесі такого поєднання є раціональна організація робочого місця, високоефективна праця, економія сировини, електроенергії тощо.
Ще один аспект категорії "суспільний спосіб виробництва" — єдність та взаємодія продуктивних сил і виробничих відносин (відносин економічної власності). Рівень, структура і характер розвитку продуктивних сил визначають відносини економічної власності і насамперед власності на засоби виробництва. Відносини економічної власності є суспільною формою розвитку продуктивних сил, менш динамічною (порівняно з продуктивними силами) стороною суспільного виробництва. Але вони впливають на розвиток продуктивних сил, можуть прискорювати його (за відповідності передусім потребам людини як основної продуктивної сили) або гальмувати. Людина є суб'єктом продуктивних сил (формуючи у процесі діяльності якості людини-працівника) і відносин економічної власності (формуючи якості людини-власника).
Суспільний спосіб виробництва — суспільно-економічна форма поєднання безпосередніх виробників із засобами виробництва і діалектична єдність продуктивних сил і відносин економічної власності.
У межах суспільного способу виробництва окреслилися два основні типи відносин:
1) відносини людини і природи, взаємодія безпосередніх виробників у процесі праці відповідно до законів природи;
2) відносини людей між собою з приводу привласнення засобів виробництва, робочої сили, предметів споживання, послуг тощо в усіх сферах суспільного відтворення, які регулюються законами економічної власності і господарським механізмом.
Ці типи відносин взаємодіють відповідно до вимог закону відповідності виробничих відносин рівню і характеру розвитку продуктивних сил, а також закону єдності праці і власності. Розрізняють первіснообщинний, рабовласницький, феодальний, капіталістичний і соціалістичний способи виробництва. Соціалістичний спосіб виник і розвивається в межах капіталістичного способу виробництва відповідно до закону соціалізації капіталістичної економіки.
Суспільний спосіб виробництва у поєднанні з соціальними, політичними, правовими, національними, ідеологічними та іншими відносинами утворює суспільно-економічні формації, яких налічується стільки ж, скільки й суспільних способів виробництва.
Суспільно-економічна формація — історичний тип суспільства, в якому сутнісно визначеній економічній системі відповідають соціальні, політичні, правові, культурні, національні та інші відносини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Економічна власність і виробничі відносини. Суспільний спосіб виробництва.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок