Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічні погляди Ф.Енгельса та роль Леніна у розвитку політичної економії

Економічні погляди Ф.Енгельса та роль Леніна у розвитку політичної економії

Назва:
Економічні погляди Ф.Енгельса та роль Леніна у розвитку політичної економії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,23 KB
Завантажень:
130
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Економічні погляди Ф.Енгельса та роль Леніна у розвитку політичної економії
План
1. Економічні погляди Ф. Енгельса. 
2. Роль Ульянова (Леніна) у розвитку політичної економії. 
3. Література
Економічні погляди Ф. Енгельса.
Першим економістом, який наблизився до комплексного визначення вартості, був Ф. Енгельс. Так, у "Начерках до критики політичної економії", висловлюючи своє ставлення до визначення вартості витратами виробництва (Мак-Куллох, Рікардо), чи корисністю речей (школа Сея), він писав: "Спробуємо внести ясність у цю плутанину. Вартість речі включає в себе обидва фактори, насильно... роз'єднувані сторони, що сперечаються. Вартість є відношення витрат виробництва до корисності. Найближче застосування вартості має місце при роз'ясненні питання про те, чи слід взагалі виробляти дану річ, тобто чи покриває її корисність витрати виробництва. Тільки після цього може йти мова про застосування вартості для обміну. Якщо витрати виробництва двох речей однакові, то корисність буде вирішальним моментом у визначенні їх порівняльної вартості"1.
Наступну спробу синтезувати дві економічні школи при з'ясуванні суті вартості у 1890 р. зробив М. Туган-Барановський, зазначаючи, що теорія граничної корисності, якщо її правильно розуміти, не спростовує трудову теорію вартості.
У праці Енгельса "Начерки до критики політичної економії" важливою є думка про перехід монополії в конкуренцію, яка, у свою чергу, породжує монополію. Сама конкуренція є історичною формою зв'язку між продуктивною і споживчою силами суспільства, яка в майбутньому допоможе визначити, що виробляти за допомогою тих засобів, які є в його розпорядженні (продуктивної сили), залежно від маси споживачів (споживчої сили). У спільній з К. Марксом праці "Німецька ідеологія" Енгельс досліджує існування індивідів, зайнятих виробництвом необхідних засобів і самого життя. При цьому індивіди створюють нові потреби, а виробництво життя (власного шляхом праці і чужого шляхом дітонародження) постає як двояке відношення: природного і суспільного. Як основу історичного розвитку Маркс і Енгельс уперше розглядають суперечність між продуктивними силами і відносинами (або формою) спілкування, тлумачачи останні як синонім виробничих відносин. Отже, у цій праці закладено фундамент майбутньої марксистської теорії про суспільний спосіб виробництва, про наявність в ньому відносин між людиною і природою в процесі праці, між людиною і речами, з одного боку, і відносинами між самими людьми (але в тісній єдності з першими) — з іншого.
В "Анти-Дюрінгу" Енгельс запропонував власне тлумачення діалектичного методу дослідження, втіленого в "Капіталі" К. Маркса. Це мало велике методологічне значення в історії розвитку економічної думки, оскільки в "Капіталі" Маркс використав діалектику Гегеля, яку вважав основною формою всякої діалектики. У "Анти-Дюрінгу" Енгельс уперше розкриває сутність політичної економії у вузькому (ця наука вивчає генезис і еволюцію капіталістичного способу виробництва, тобто діалектику виробничих відносин і продуктивних сил) і у широкому (закони, що управляють виробництвом, обміном і розподілом продуктів в різних суспільствах) значеннях. Визначення політичної економії в широкому розумінні актуальне і натепер, оскільки в ньому зафіксовано найглибше (порівняно з визначеннями інших напрямів, шкіл, течій і т. п.) розуміння предмета політекономії.
Енгельс визначив основну суперечність капіталізму — суперечності між суспільним виробництвом і капіталістичним привласненням та форми його вияву — антагонізм між пролетаріатом і буржуазією, суперечність між організацією виробництва на окремих фабриках і анархією виробництва у всьому суспільстві. До них належить і суперечність між виробництвом і розподілом, яку Енгельс формулює при з'ясуванні предмета політичної економії. У з'ясуванні основної суперечності капіталізму закорінене розуміння найважливішої причини економічних криз при капіталізмі.
У пізніх роботах Енгельс дослідив заробітну плату, її величину в історичному контексті.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Економічні погляди Ф.Енгельса та роль Леніна у розвитку політичної економії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок