Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Інноваційний фактор в контексті моделей поведінки фірми (регіональний розвиток)

Інноваційний фактор в контексті моделей поведінки фірми (регіональний розвиток)

Назва:
Інноваційний фактор в контексті моделей поведінки фірми (регіональний розвиток)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,86 KB
Завантажень:
403
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Інноваційний фактор в контексті моделей поведінки фірми (регіональний розвиток)
Процес трансформації економічної системи України характеризується розвитком негативних тенденцій - падінням продуктивності праці, зростанням кількості безробітних та тривалості безробіття, зменшенням обсягів чистого експорту, зниженням ефективності зовнішньої торгівлі. Такий стан речей з точки зору шумпетерівського процесу "створюючого руйнування", коли розвиток обумовлюється відторгненням існуючих структур і відносин, уявляється цілком природним. Це є передумовою отримання системою нових якостей, сукупність яких дає поштовх розвитку економіки країни. У загальному розумінні, виникнення таких чинників розвитку пов'язано із ступенем агрегованості стійких компонентів системи та їх динаміки. Для економічних систем подібними стійкими компонентами є регіони - соціально-економічні утворення, що адміністративно прив'язані до даної території. Отже, регіональний розвиток має визначати і загальне спрямування динаміки економічної системи.
Регіональний розвиток є наслідком впливу певних факторів. Вони мають прояв у змінах масштабів виробництва, кваліфікації робітників, кількості зайнятих, обсягів капіталовкладень, розміщення ресурсів, організації та управління виробництвом тощо. До цього часу, на жаль, немає повної класифікації факторів регіонального розвитку, яка б могла бути використана для прийняття практичних рішень при формуванні регіональної економічної політики. Однак, для її формування і спрямування на подолання системної економічної кризи необхідно визначити такий фактор, що визначає за даних умов розвиток регіонів і, відповідно, сприяє розвитку економічної системи.
Як визначальний сучасна економічна теорія пропонує інноваційний фактор. Це твердження є узагальненим висновком, який міститься у дослідженнях Й.Шумпетера [1], Р.Нільсона та С.Уінтера [2], Г.Менша [3], А.Клайнкнехта [4], Ван Дайна [5], В.Маевського [6], І.Макаренка [7] тощо. Дія регіонального інноваційного фактора проявляється через відповідну поведінку фірм. Вона, у свою чергу, формує вектор розвитку даного компоненту і, як наслідок, динаміки економічної системи.
Для подальшого аналізу вважається доцільним формування уявлення про інноваційний фактор саме у контексті поведінки фірм.
Вперше поняття інновації (innovation) було розроблено теоретично і впроваджено в економічну практику австрійським вченим Й.Шумпетером. У своїй праці "Теорія економічного розвитку" (1912 р.) Й.Шумпетер визначає інновацію як "нову комбінацію" виробничих факторів, мотивованих підприємницьким духом [8]. Як видно, центральним ланцюгом інновації він вважає підприємця.
В уявлені Й.Шумпетера, підприємець - це суб'єкт, який може бути власником засобів виробництва, менеджером або ще будь-ким, хто впроваджує нові комбінації ресурсів з метою отримання підприємницького прибутку, як плати за високу компетенцію, першовідкриття, ризик тощо. Основні мотиви, які створюють для підприємця стимули до отримання прибутку - це придбання благ для задоволення споживчих потреб, воля до перемоги, радість творчості та інші. Підприємницька діяльність - це, за Шумпетером, не професія, а більш унікальна здатність до впровадження інновації на ринок.
Інноваційна активність або поведінка будь-якої фірми певно залежить від наявності підприємців та їх ділових якостей. Всі інші умови виникнення інновацій - наявність коштів, виробничих засобів, досліджень в певній галузі та інші, вважалися другорядними.
Класифікація інновацій, за Й.Шумпетером, досить містка і включає наступні їх різновиди: (1) продуктові інновації, що мають місце при виробництві невідомого ще споживачам нового продукту, або продукту з якісно новими властивостями; (2) процесні (технологічні) інновації, які мають місце при впровадженні нового засобу виробництва; (3) сировинні інновації або використання у процесі виробництва нової сировини, напівфабрикатів тощо; (4) збутові інновації, які виникають при освоєнні нового ринку збуту; (5) організаційні інновації або введення нових організаційних та інституційних форм господарчої діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Інноваційний фактор в контексті моделей поведінки фірми (регіональний розвиток)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок