Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Ієрархічні моделі оцінювання економічного ризику та обґрунтування багатоцільових рішень

Ієрархічні моделі оцінювання економічного ризику та обґрунтування багатоцільових рішень

Назва:
Ієрархічні моделі оцінювання економічного ризику та обґрунтування багатоцільових рішень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,27 KB
Завантажень:
412
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Ієрархічні моделі оцінювання економічного ризику та обґрунтування багатоцільових рішень


Загальна ієрархічна модель та етапи її побудови
Необхідно відмітити, що майже кожна більш-менш складна практична задача обґрунтування рішення є такою, що розв’язується в умовах невизначеності, конфлікту та зумовленого ними ризику, з позиції досягнення різних (часто суперечливих) цілей та з використанням при цьому кількох критеріїв оцінювання якості альтернативних рішень (стратегій).
Один з підходів до реалізації цієї ідеї – це розгляд певної економічної проблеми як ієрархічної структури. Суть цього підходу полягає в тому, що кожний елемент (інформаційну базу) вищого рівня ієрархії можна розкласти (деталізувати) на кілька часткових елементів нижчого рівня, які, в свою чергу, деталізуються множиною елементів наступного (нижчого) рівня і т.д. Цей процес продовжується доки з’являється змога побудувати математичні моделі у вигляді цільових функцій (функціоналів оцінювання) для більш простих часткових цілей.
Слід виділити такі етапи побудови ієрархічної моделі:
1. Формування множини допустимих рішень (стратегій);
2. Формування множини цілей та побудова цільових функцій (функціоналів оцінювання);
3. Формування набору критеріїв оцінювання якості рішень (стратегій);
4. Встановлення шкали їх оцінювання (методу нормалізації);
5. Виявлення системи пріоритетів суб’єкта керування;
6. Побудова вирішувальних правил.
Теоретико-ігровий підхід до побудови багатоцільової моделі
Позначимо цільові функції, що відповідають системі цілей, на які орієнтується економічна система (фірма, СПР), через
,
де S – множина альтернативних рішень; – множина станів економічного середовища; N – кількість цілей.
Необхідно відмітити, що у дискретному випадку (який є адекватним реально існуючій інформації, а тому покладений в основу переважної більшості моделей) розглядаються (цільові) функціонали оцінювання
,
де – кількісна оцінка рішення (стратегії) з позиції l-ї цілі за умови, що економічне середовище знаходиться у стані (тут S = , ). Тобто обґрунтування багатоцільових рішень в умовах невизначеності, конфлікту та зумовленого ними ризику здійснюється з використанням теоретико-ігрового підходу, власне, шляхом аналізу трьох множин: , де – множина всіх функціоналів оцінювання.
Формування набору критеріїв
Необхідно відмітити, що мета, яка переслідується під час формування набору критеріїв оцінки якості рішень (стратегій), полягає в найбільш повному виділені тих аспектів наслідків, які беруться до уваги під час порівняння альтернативних рішень. При цьому набір критеріїв має задовольняти таким вимогам, як повнота, ненадмірність, оперативність тощо [1].
Множину критеріїв, які вибрав СПР для порівняльного аналізу рішень позначимо через . Тоді кожному рішенню (стратегії) ставиться у відповідність вектор , який є кількісним відображенням спектру її якісних характеристик, що виділяються на основі цільового функціоналу оцінювання . Елемент вектора являє собою реалізацію q-го критерію якості (кількісна оцінка q-ї якісної характеристики рішення sk), – вектор оцінювання, що відповідає рішенню sk.
Концептуальні проблеми розв’язання багатоцільових та багатокритеріальних задач
Необхідно наголосити, що під час розв’язання багатоцільових та багатокритеріальних задач виникає низка специфічних проблем, що мають концептуальний характер. До них відносяться: вибір принципу оптимальності; визначення області компромісу; вибір методу нормалізації інформації; встановлення ступеня важливості (пріоритету) тих чи інших об’єктів (чи елементів); вибір схеми врахування пріоритету.
Вибір принципу оптимальності є основною концептуальною проблемою. Цей принцип визначає властивості оптимального (раціонального) рішення і дає відповідь на основне запитання – в якому аспекті оптимальне (раціональне) рішення є кращим за інші рішення. Питання вибору принципу оптимальності досить широко розглядалось в [2], а також в [1, 3].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ієрархічні моделі оцінювання економічного ризику та обґрунтування багатоцільових рішень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок