Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економіка як об'єкт метафізичного аналізу

Економіка як об'єкт метафізичного аналізу

Назва:
Економіка як об'єкт метафізичного аналізу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,73 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Економіка як об'єкт метафізичного аналізу
План
1. Онтологічні основи економічного знання.
2. Економічна субстанція: форма і зміст.
Онтологічні основи економічного знання
Питання про реальність "метафізики економіки" не можна вирішити, якщо не з'ясувати сутність поняття "світ". Воно невід'ємне від проблеми "господарства", яке, за словами СМ. Булгакова, може бути взяте в потрійній постановці: науково-емпіричній, трансцендентально-критичній і метафізичній. Такий спосіб її розгляду пояснюється зовсім не примхою автора — він зумовлений самою сутністю справи. Адже те, що в емпіричній сфері становить предмет "досвіду", стає проблемою науки, а те, що розглядається з боку пізнавальних форм, і є побудовою "трансцендентального суб'єкта" — "своїми буттєвими коренями йде в метафізичну землю"1. Заявлений підхід до розгляду господарства визначив достатньо широке коло проблем: починаючи зі смислу господарства, взаємовідношень життя і смерті, добра і зла, свободи і необхідності та закінчуючи перспективами економічного розвитку суспільства.
Поняття "метафізичної землі" відкриває перспективи поглибленого розуміння світу економіки. У "Філософії господарства" С.М. Булгакова не варто шукати власне економічної теорії, що дало б змогу визначити сферу її поширення. Мислитель прагнув виділити в сучасній йому політичній економії філософський аспект. Це зумовлювалося подіями економічного життя (котре є невід'ємною частиною всієї людської життєдіяльності), прискоренням його темпів і величними масштабами розвитку господарства, внаслідок чого духовне життя потрапило в залежність від матеріального. Життя було тим "світом", в якому розгорталася драма людства.
Ця обставина зумовлювала дослідження вихідних метафізичних і світоглядних позицій політичної економії для виявлення її аксіоматики, реальної можливості й неможливості історичної та пізнавальної ролі. Крім того, потрібно було означити можливості виходу політичної економії з "механіко-матеріалістичного тупика" в простір широкого і масштабного філософування, тобто перетворення політичної економії в дійсно цілісну філософію господарства.
З'ясування основ "філософії господарства" підводить до необхідності дати відповіді на критичні питання, аналогічні кантівським: "Що таке господарство? Або як можливе господарство? Які його передумови і основоположення? Який зміст господарського акту, його суб'єкт і об'єкт?"2. Ці питання і відповіді на них не тільки утворюють концептуальний каркас "метафізики економіки", а й вказують на точки перетину з економічною теорією. У підсумку це дає можливість визначити "світ економіки" як об'єкт метафізичного дослідження.
Але що таке "світ"? Проблему світу С.М. Булгаков вирішує з позиції виявлення взаємозв'язку раціонального, логічного з нераціональним, алогічним стосовно поняття "життя". Останнє є первісним началом, відносно якого всі сторони буття виявляються лише частковими визначеннями. Життя, вважав мислитель, — це єдність логічного і алогічного, підноситься над логічним і не вміщається ні в яке логічне визначення, котре має справу лише з "межами" і "схемами". Це актуалізувалося несприйняттям мислителем економічного матеріалізму, який не тільки стверджував предмет господарства над усією культурою і вищими духовними проявами життя, а й відстоював пасивне відображення буттєвої реальності. З метою подолання економічного матеріалізму С.М. Булгаков прагне поєднати логічне й алогічне, стверджуючи, що "думка породжується з життя", проте "логічне має свої межі, які воно не може перейти, але в цих межах воно неподільно панує"3. І хоч алогічне не "розчиняється" логічним і не проникливе для нього, однак воно разом з тим пов'язане з логічним (за аналогією зі світлом, яке передбачає постійне подолання пітьми). За такого підходу стає зрозумілою всеоб'емність світу економічного буття, яка може бути зрозумілою в результаті її "осмислення і пізнання". "Метафізика економіки" уможливлює процеси осмислення і розуміння "світу економіки".
Свідомість людини у світі та зі світом, але одночасно і поза світом і проти світу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Економіка як об'єкт метафізичного аналізу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок