Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Зростання ролі інституціональних факторів економічного розвитку

Зростання ролі інституціональних факторів економічного розвитку

Назва:
Зростання ролі інституціональних факторів економічного розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,36 KB
Завантажень:
189
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Зростання ролі інституціональних факторів економічного розвитку
Реалії соціально-економічного життя людства свідчать про те, що на рубежі XXI ст. трапився перелом, якісний стрибок у суспільних відносинах, пов'язаний з усвідомленням нової парадигми суспільного прогресу — розвитку людини — особистості — з усім різноманіттям її здібностей і потреб. Економічну людину в цьому розумінні замінює людина соціальна. Постіндустріальне суспільство знімає з неї провідну до цього роль — бути фактором виробництва. Людина, за К. Марксом, виходить із процесу виробництва, "стає над ним", починає його контролювати й регулювати. У зв'язку з цим об'єктивно посилюється роль пост економічних, а точніше, над економічних факторів економічного розвитку: духовних, морально-етичних, соціокультурних, які, своєю чергою, змінюють зміст та напрямок економічної політики. Інакше кажучи, орієнтація на задоволення потреб людини стає доконечно потрібною умовою проведення економічної політики.
Ось чому, на нашу думку, доцільно дослідити основні причини тих змін у суспільному розвитку, котрі якісно впливають на характер економічної політики, формують її згідно з новою домінантою соціально-економічних відносин.
По-перше, науково-технічна революція та передусім перетворення творчої праці на головний фактор соціально-економічного прогресу обумовлюють потребу переорієнтації економіки на людину, що виступає необхідною передумовою функціонування та розвитку ефективної системи соціально-економічних відносин.
По-друге, революція в продуктивних силах, які вперше за весь час існування людства переросли планетарний масштаб (і кількісно, і якісно), містить загрозу руйнування всієї ноосфери, усієї царини життя та розуму на Землі. Ядерна зброя, загальна глобалізація, світова взаємозалежність соціально-економічного, політичного та соціально-культурного розвитку людства перетворюють такого роду конфлікти в загрозу виживання людства в цілому. Розуміння цих глобальних проблем потребує певного пом'якшення соціально-економічних суперечностей, орієнтації на "загальнолюдські цінності", що є першорядною метою сучасного соціально-економічного та суспільного розвитку загалом.
По-третє, загострення екологічних проблем як проблем загальносвітових, пов'язаних із переходом до нової якості взаємовідносин людини та природи, також актуалізує переорієнтацію економіки на розв'язання соціальних завдань.
Отже, наприкінці XX ст. створюються об'єктивні передумови соціальної орієнтації економіки, гуманізації економічних відносин, підпорядкування економічної політики завданням розвитку людини. У зв'язку з цим постає завдання виявити ту системну якість, що відрізняє сучасну епоху від "передісторії". Ключем до з'ясування сутності переорієнтації економіки на людину є, на нашу думку, проблема відчуження: закінчується епоха, де відчуження панувало, зароджується епоха, де відчуження зникає. Нашу "передісторію" можна охарактеризувати як "царювання необхідності", перш за все економічної необхідності. Економічні закони були непізнані, діяли "сліпо", непідконтрольної суспільству, і тому не використовувалися суб'єктом.
За цих умов людина підвладна системі відносин відчуження в усіх її різновидах: від "примітивного" поглинання особистості первісним суспільством та підпорядкування індивідуальності людини традиціям до товарного фетишизму, уречевлення людських відносин, експлуатації та тоталітарно-бюрократичного пригнічення. У розвинутій економіці від людини відчужуються засоби виробництва, праця та її продукт, суспільство, сім'я та її власне економічне життя. Людина всім своїм єством поринає в соціальний простір відчуження— пануючих над людиною зовнішніх, незалежних та непізнаних нею суспільних сил.
У цьому світі людина відчуває себе вже не стільки особистістю зі своїми характером, здібностями, пристрастями, скільки функцією зовнішніх сил, які панують над нею.
Але в процесі суспільного розвитку зароджується "нова людина", яка поступово стає внутрішнім "нервом" соціально-економічного прогресу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Зростання ролі інституціональних факторів економічного розвитку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок