Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди вчених Галичини.

Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди вчених Галичини.

Назва:
Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди вчених Галичини.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,13 KB
Завантажень:
206
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму
Економічні погляди вчених Галичини.
В Західній Україні, яка була під владою Польщі, а відтак Австро-Угорщини, на розвиток економіки впливали специфічні чинники, що позначалось на соціально-економічних поглядах вчених, які тут проживали. В історичному аспекті першим з таких економістів є В. Навроцький (1847—1882) — економіст-статистик, який досліджував причини зубожіння населення на території Галичини (передусім на прикладі сільського господарства). З цією метою він вивчав процес диференціації основних верств та виникнення капіталізму, розмежовуючи експлуататорів (поміщиків, купців, капіталістів та ін.) і експлуатованих (селян, кустарів, робітників, зайнятих у промисловості та ін.), посилення між ними класових суперечностей. Актуальною була критика В. Навроцьким концепції економічної гармонії Ф. Бастіа. Експлуатацію селянства посилювали непрогресивні податки, які мали колонізаторський характер і були вигідними передусім для шляхти. В. Навроцький критикував горілчану монополію галицької земельної шляхти за споювання та деморалізацію населення. Ця критика актуальна і для сучасної України, оскільки внаслідок зубожіння населення зростає вживання алкоголю. В.Навроцький дотримувався теорії трудової вартості, що дало йому підставу виявити класові суперечності на Галичині.
Аналогічних поглядів дотримувався громадський діяч, революційний демократ О. Терлецький (1850—1902). Після ознайомлення з економічною теорією Маркса він дотримується теорії трудової вартості, розглядає капіталізм як спосіб виробництва, оснований на експлуатації багатою меншістю більшості народу.
Він досліджує аграрні проблеми, справедливо критикує авторів, які важке становище селян пов'язували з їх особистими вадами, пияцтвом, лінощами. На думку О. Терлецького, до занепаду селянство штовхають злидні (стосується і сучасного українського села). Припинення зубожіння населення можливе лише революційним шляхом, після чого повинно виникнути нове суспільство — соціалізм. Становище експлуатованих за капіталізму робітників теж може поліпшитись лише внаслідок їх боротьби за власні права.
Він захищав у своїх працях інтереси трудівників, називав мужика в Галичині живим інвентарем, а отже, ототожнював його з рабом, виступав проти шовіністичних поглядів Ю. Пляттера, аналізував процес вивезення капіталу на початковому етапі вищої стадії капіталізму, нову роль банків.
Обґрунтував виникнення капіталу внаслідок недоплати робітникам за їх працю Михайло Павлик (1853—1915) — відомий громадсько-політичний діяч Галичини, послідовник марксизму. Реформу 1948 р. у сільському господарстві він вважав засобом звільнення селянства від землі, критикував несправедливі обтяжливі податки. Основною причиною погіршення становища, "робітного народу" М. Павлик називав приватну власність, яка об'єктивно зумовлює майнове розшарування, зростання бідності, панування розумової праці над фізичною, але неправильно рушійною силою суспільства вважав лише фізичну працю. Ліквідацію приватної власності, а отже, експлуатації, він пов'язує з побудовою соціалізму, основою якого повинна бути колективна власність і колективне господарювання. Підтримуючи погляди Маркса про відсутність товарного виробництва при соціалізмі, він надавав великого значення в побудові нового ладу так званим "робочим громам" (різновид грошей), на які можна купити будь-які цінності, крім засобів виробництва.
Засновником економетрії був П. Чомпа. У його праці "Нариси економетрії і на національній економії вибудованої природної теорії бухгалтерії" (1910) викладено нову методологію складання балансів з урахуванням синтезу політекономії (зокрема, теорії цінності), науки бухгалтерського обліку за "підтримки юриспруденції і математики".
Іван Франко (1856—1916) — український письменник, економіст, філософ і публіцист. Як економіст І. Франко популяризував марксистську економічну теорію й висвітлював її найгостріші проблеми на прикладі Галичини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди вчених Галичини.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок