Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічна система та її структура. Продуктивні сили

Загрузка...

Економічна система та її структура. Продуктивні сили

Назва:
Економічна система та її структура. Продуктивні сили
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,72 KB
Завантажень:
156
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Економічна система та її структура. Продуктивні сили
План
1. Економіка та економічна система. 
2. Продуктивні сили. 
3. Література
Економіка та економічна система.
Економіка є найважливішою сферою суспільного життя, в якій на основі використання різноманітних ресурсів здійснюється виробництво, обмін, розподіл та споживання продуктів людської діяльності, формується і розвивається система продуктивних сил та економічних відносин.
У працях вітчизняних економістів поняття "економіка" розглядалося як сукупність виробничих відносин; господарство району, країни або світу; наукова дисципліна, що вивчає народне господарство, його галузі. Виокремлення його трьох структурних елементів правомірне, як і визначення другого і третього елементів, але визначення першого однобічне. Позбавлена матеріальної основи свого розвитку та змісту сукупність виробничих відносин стає відірваною від розвитку продуктивних сил формою. На такій основі можна розглядати економіку країни (другий елемент), але в такому разі порушується логіка структуризації поняття.
Значно складніше поняття "економіка", що також доводить нелогічність ототожнення економічних і виробничих відносин. До нього, крім другого і третього структурних елементів, належать продуктивні сили, техніко-економічні, організаційно-економічні та виробничі відносини (або відносини економічної власності) і базисні елементи господарського механізму. Ці структурні елементи у взаємодії і взаємозв'язку формують цілісну економічну систему. її структура також розглядається неоднозначно, що ускладнює виокремлення різних типів таких систем у межах сучасного світового господарства.
Поняття "економічна система" похідне від загальнонаукового поняття "система" (грец. systema — утворення), що означає сукупність певних елементів або підсистем і зв'язків між ними, яким притаманні такі найважливіші ознаки цілісності, як організованість, наявність інтегративних якостей і функцій, саморух і загальна мета.
Економічна система — комплекс підсистем та елементів і їхніх властивостей (а отже, і всіх видів економічної діяльності людей) у процесі їх взаємодії, спрямований на виробництво, обмін, розподіл та споживання товарів і послуг, а також на регулювання такої діяльності відповідно до вимог економічних законів і мети суспільства, що породжує нову інтегративну цілісність.
Кожна із підсистем має складну структуру, яка охоплює певні елементи і компоненти із властивою їм сукупністю взаємозв'язків, розвивається відповідно до спільних для всієї економічної системи законів, а також з притаманними лише для цієї підсистеми законами і суперечностями. Характеризуючи економічну систему, її підсистеми необхідно розглядати в процесі діалектичної взаємодії.
При взаємодії підсистем формуються метасистеми. Так, взаємодія техніко-економічних, організаційно-економічних і виробничих відносин утворює метасистему економічних відносин; взаємодія продуктивних сил і техніко-економічних відносин формує технологічний спосіб виробництва, а взаємодія продуктивних сил і виробничих відносин — суспільний спосіб виробництва; процес взаємодії продуктивних сил і економічних відносин зумовлює виникнення й розвиток економічного способу виробництва. Кожному елементу економічної системи, а також її підсистемам і метасистемам притаманні свої закони розвитку та функціонування, які об'єднуються в єдину цілісність загальносистемними економічними законами.
Продуктивні сили.
Вони є основою економічної системи, її домінуючою підсистемою. їх зміст виявляється у взаємодії людини і природи, яка здійснюється у процесі праці, виробництва матеріальних і нематеріальних (або економічних) благ. У такій взаємодії суб'єктом є трудовий колектив, сукупний працівник, людство, а об'єктом — природа. Людина видозмінює речовину природи і пристосовує її для задоволення своїх потреб.
Продуктивні сили — фактори, які забезпечують перетворення речовини природи відповідно до потреб людей, створюють матеріальні й духовні блага, визначають зростання продуктивності суспільної праці, завдяки своєму рівню та характеру по-різному впливають на еволюцію певних типів, форм власності.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Економічна система та її структура. Продуктивні сили

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок