Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Поняття про планові нормативи і норми

Поняття про планові нормативи і норми

Назва:
Поняття про планові нормативи і норми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,92 KB
Завантажень:
506
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Поняття про планові нормативи і норми
У сучасній вітчизняній планово-економічній літературі єдиного загальновизнаного поняття про нормативи і норми стосовно ринкових умов поки що не існує.
На підставі існуючих визначень норм і нормативів М.І.Бухалков [6.C. 49,50] дає уточненні визначення цих понять стосовно до умов і вимог ринкової економіки, а також визначає їх цільове призначення у сучасному виробництві. З наукових позицій будь-який норматив – це єдина, середньозважена величина витрат економічних ресурсів, яка склалася в діючих ринкових умовах і забезпечує ефективне їх використання. Іншими словами, норматив – це еталон витрат різних ресурсів на виробництво одиниці продукції, значення якого повинно відповідати досягнутому рівню розвитку ринкових відносин при повному використанні техніки, передової технології, прогресивної організації виробництва і необхідної кваліфікації персоналу. Це означає, що нормативи повинні відбивати оптимальні або ефективні умови розвитку вітчизняного виробництва і передові методи виконання роботи. Вони служать мірилом, з яким порівнюють планові і дійсні витрати. Відповідного до цього нормативи повинні забезпечувати високий або досягнутий ступінь ефективності виробництва, як правило, не нижче встановленого ринком нормативного або необхідного рівня перевищення результатів над витратами. Будь-який норматив як єдину планову величину можна застосувати на рівні підприємства, галузі і вищій системі господарювання. Діючі планові нормативи тому визначають не тільки величину витрат ресурсів на виробництво одиниці продукції або роботи, але і рівень ефективності розвитку як окремого підприємства, так і усієї ринкової системи або країни в цілому.
Отже, із вище сказаного можна зробити висновок, що нормативи – це фундаментальна економічна категорія, яка має свій конкретний і науковий практичний зміст і форму прояву, наприклад, трудові або матеріальні витрати на одиницю продукції. Нормативи – це загальна міра споживання і використання різноманітних економічних (виробничих) ресурсів. З їх допомогою встановлюється і реґламентуються важливіші показники планової, організаційної і управлінської діяльності всіх підприємств і організацій, визначається хід виробничих процесів, їх тривалість і повторюваність. Вони служать мірилом ефективності роботи підприємства, свого роду стандартом розвитку техніки, технології і організації виробництва, рівнем якості і конкурентоспроможності продукції, критерієм оптимальності економічної діяльності. Усі нормативи формуються до початку процесів планування і організації виробництва, їх кількісна величина повинна бути науково обґрунтованою, виражати середній, економічно доцільний для певних виробничих умов рівень витрат запланованих ресурсів незалежно від галузі і форми власності підприємства.
Отже, норматив – це еталон витрачання різних ресурсів на виробництво одиниці продукції, який є уніфікованим, міжгалузевим і розрахованим на тривале використання. З допомогою нормативів встановлюються і регламентуються важливі показники планової, організаційної та управлінської діяльності всіх підприємств і організацій, визначається хід виробничого процесу, його тривалість [24.С.69]. У вітчизняній літературі нормативи – це показники, які характеризують величину (ступінь) використання знарядь і предметів праці, їх витрачання на одиницю продукції [17.С. 56].
Норми, на відміну від нормативів, мають конкретне галузеве, внутрігосподарське або внутрішньофірмове призначення.Вони створюються для відповідних локальних умов робочого місця або певного типу виробництва і повинні відбивати як загальні закономірності, так і специфічні особливості розвитку підприємства і зміну витрат економічних ресурсів при допустимих обмеженнях в планові терміни їх використання. Норми розроблюються звичайно на короткий, наперед встановлений термін їх використання в заданих галузевих або корпоративних умовах з врахуванням взаємодії конкретних виробничо-технічних, організаційно-економічних, соціально-трудових та багатьох інших факторів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Поняття про планові нормативи і норми

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок