Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Роль української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства

Роль української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства

Назва:
Роль української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,58 KB
Завантажень:
361
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Роль української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства


Проблема ролі нашої держави в забезпеченні мовної освіти українців діаспори з новою силою постала наприкінці 80-х рр. і особливо в перші роки відродження Української державності. Вона була і залишається в центрі уваги Кабінету Міністрів України, інших органів центральної та місцевої виконавчої влади. І чим скоріше закордонні українці по-справжньому долучаться до процесів державотворення в материковій Україні, і насамперед мовотворчих процесів, тим швидше буде розбудовано соборну Україну і українську мову. Саме цим міркуванням і зумовлена актуальність нашої статті.
До аналізу означеної проблеми лише в останні роки зверталися Б.Ажнюк, М.Вівчарик, В.Капелюшний, А.Попок, Ю.Прадід, М.Степаненко та інші науковці. Однак їхні розвідки здебільшого стосуються стану української діаспори взагалі, а не її участі в розбудові мовної освіти в Україні. Крім того, в Україні майже не висвітлювалася роль Української держави в мовотворчих процесах у середовищі закордонного українства. Саме тому метою статті і стало висвітлення ролі материкової України в забезпеченні мовної освіти українців діаспори. Наше завдання полягало в тому, щоб на основі теоретичного матеріалу, законів та підзаконних актів України показати вплив Української держави на мовотворчі процеси, що відбуваються в ближньому і дальньому зарубіжжі, висвітлити перспективи цього архіважливого аспекту розбудови нашої державності.
Виступаючи на відкритті парламентських слухань “Про функціонування української мови в Україні” 12 березня 2003 р. Голова Верховної Ради України В.М.Литвин, зокрема, зазначав “Відомо, що з середини минулого століття внаслідок післявоєнного перекроювання Європи не всі українські етномовні землі опинилися в складі УРСР, а пізніше - у незалежній Українській державі. Це відчутно ускладнило функціонування і розвиток української мови поза межами України і породило чимало нових проблем. Сьогодні ми не можемо забувати і про українців, відділених від історичної батьківщини новими кордонами, про наших співвітчизників у діаспорі. Вони залишаються українцями, а відтак їхні мовні проблеми мають постійно бути в полі нашого зору” [1, с.1].
Саме тому нашим науковцям належить ще багато попрацювати над поширенням знань про українську мову як у нашій державі, так і за її межами. Тут неможливо обійтися без досвіду, який є в інших країнах, де створено спеціальні структури, що пропагують і поширюють знання про українську мову. На превеликий жаль, сьогодні Українська держава не те що фінансово не підтримує традиційні європейські та північноамериканські українознавчі центри, які функціонують здебільшого на пожертви громадян, а й узагалі мало знає про їх діяльність. А тим часом, як відомо, в останні роки постали українознавчі кафедри в Азії, зокрема в Китаї та Японії. З такими осередками, і не тільки ними, Українській державі невідкладно слід налагоджувати постійні тісні і плідні зв’язки.
А тому робота над утвердженням і поширенням функціонування української мови за межами України повинна бути чітко спланованою і координованою. Виходячи з поставлених завдань, цю роботу повинна була взяти (і взяла) на себе Українська держава. Ще до здобуття державної незалежності у 40 ст. розділу VI Закону України “Про мови в Українській РСР”, що носить назву “Сприяння національно-культурному розвиткові українців, які проживають за межами Української РСР”, зазначалося “Українська РСР надає згідно з нормами міжнародного права всебічну допомогу, за їх бажанням, освітнім школам, науковим установам, національно-культурним товариствам українців, громадянам українського походження, які проживають в зарубіжних країнах, у вивченні української мови та проведенні наукових досліджень з українознавства, сприяє навчанню громадян українського походження в навчальних закладах Української РСР” [2].
16 липня 1990 р. Верховна Рада України проголосила Декларацію про державний суверенітет України, у VIII розділі якої, що носить назву “Культурний розвиток”, зазначається “Українська РСР виявляє піклування про задоволення національно-культурних, духовних і мовних потреб українців, що проживають за межами республіки” [3, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Роль української держави в забезпеченні мовної освіти закордонного українства

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок