Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Скачати: Сутність, форми і методи державного регулювання економіки. Економічне регулювання.

Сутність, форми і методи державного регулювання економіки. Економічне регулювання.

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Сутність, форми і методи державного регулювання економіки. Економічне регулювання.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,91 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Сутність, форми і методи державного регулювання економіки. Економічне регулювання.
Зміст цієї категорії визначається через сутність і структуру понять "економічний спосіб виробництва" і "економічна система". Поняття "економічний спосіб виробництва" (введене в науковий обіг С. Мочерним) є діалектичною єдністю економічних відносин і продуктивних сил, а з точки зору методології — єдністю економічної форми і матеріально-речового змісту. За структурою воно збігається із структурою економічної системи, до якої належать, крім відносин економічної власності, продуктивні сили, техніко-економічні та організаційно-економічні відносини і базові елементи господарського механізму. Тому об'єктами економічного регулювання є ці підсистеми зокрема і економічний спосіб виробництва загалом. Якщо синтезувати об'єкти державного економічного регулювання в єдине ціле, то воно спрямоване на розвиток всієї економічної системи, окремих її ланок, досягнення рівноваги цієї системи.
У сучасній економічній літературі об'єкти державного регулювання економіки системно не виокремлено, що перешкоджає розумінню сутності та структури економічної системи.
Значні розбіжності існують також при з'ясуванні сутності державного регулювання економіки. Так, у "Сучасному економічному словнику" регулювання економіки охарактеризовано як "вплив на економіку з боку органів управління з метою підтримки процесів, які в ній протікають на певному рівні, або попередження, пригнічення несприятливих явищ". У "Великому економічному словнику" ця категорія розглядається як "цілеспрямовані процеси, що забезпечують підтримку або зміну економічних явищ та їх зв'язків". В "Економічній енциклопедії" за редакцією Л. Абалкіна економічне регулювання господарства потрактовано як "розподіл ресурсів і формування пропорцій, які відповідають суспільним потребам на даному етапі розвитку національної економіки, за допомогою певних механізмів — сукупності інститутів, форм та інструментів".
Українські вчені А. Задоя та Ю. Петруня, виокремлюючи підзаголовок "Регулювання національної економіки", Г. Климко у редагованому ним підручнику не дають визначення цієї категорії4.
Наведеним визначенням властиві:—
звужене тлумачення і нечітке формулювання мети державного регулювання. Найповніше така мета окреслена в "Економічній енциклопедії";—
наведені визначення не пов'язані із сутністю господарського механізму, найважливішим елементом якого є державне регулювання економіки;—
державне регулювання не пов'язане із структурою економічної системи;—
не вказано, що суб'єктом такого регулювання є наддержавні органи — як найрозвинутіший вид державного регулювання.
Обґрунтованішим є визначення цієї економічної категорії, сформульоване на основі вимог діалектичного методу дослідження.
Державне регулювання економіки — цілеспрямований та активний вплив державних та наддержавних органів управління на функціонування та розвиток цілісної економічної системи (а отже, на її розширене відтворення) шляхом використання економічних законів і вирішення економічних суперечностей за допомогою певної сукупності форм та методів.
Сутність державного регулювання економіки комплексно розкривають його основні функції, які є, з одного боку, логічним продовженням функцій держави, їх конкретизацією, а з іншого — зумовлені неспроможністю ринкового механізму саморегулювання та монополістичної планомірності забезпечити стабільний розвиток економічної системи. До таких функцій належать:
1) управління розвитком усіх підсистем цілісної економічної системи в процесі їх діалектичної взаємодії (за винятком провідної ланки господарського механізму — державного регулювання економіки). Ця функція здійснюється завдяки впровадженню і вдосконаленню всіх форм економічної політики та форм та методів державного регулювання економіки;
2) забезпечення планомірного розвитку економічної системи передусім на основі використання законів планомірного розвитку, одержавлення сучасної економіки у розвинутих країнах.

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Сутність, форми і методи державного регулювання економіки. Економічне регулювання.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок