Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Зв’язок економічної теорії з економічною політикою

Загрузка...

Зв’язок економічної теорії з економічною політикою

Назва:
Зв’язок економічної теорії з економічною політикою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,10 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Зв’язок економічної теорії з економічною політикою


Зміст


1. Концентрація та централізація виробництва
Під концентрацією виробництва і капіталу розуміють процес його укрупнення, який відбувається в результаті дії об'єктивного закону вартості (виробники створюють продукт, що виносять на ринок, оцінюючи відповідно до індивідуальних витрат, а ринок у продажній ціні визначає суспільно необхідний рівень цих витрат), що приводить до того, що частина капіталів припиняє своє існування, інша ж частина стає крупніше.
Централізацією же капіталу називають процес зосередження усе більшого капіталу в руках деяких власників. Це відбувається в результаті перетворення індивідуального капіталу в акціонерний, злиттів компаній і фірм, поглинань більш великими компаніями дрібних і менш щасливих, створення фінансово-промислових груп і т.д.
У концентрації і централізації капіталу є загальна основа, пов'язана зі зростанням його розмірів. Об'єктивною основою цього процесу є прогрес продуктивних сил, їхнє удосконалювання в результаті освоєння людиною нових наукових знань, що потім матеріалізуються в процесі виробництва.
Організаційна сторона процесів концентрації і централізації зводиться до послідовної зміни організаційних форм капіталу в зв'язку з технологічним прогресом. Тут необхідно розглянути наступну тріаду: проста капіталістична кооперація - поділ праці і мануфактура - фабрика і велике машинне виробництво.
Зазначені організаційні форми капіталу безпосередньо зв'язані й обумовлюють стрибки в продуктивній силі праці працівників.
Вихідним у нашій тріаді є проста капіталістична кооперація. Тут принципове значення мають саме прикметники “проста” і “капіталістична”.
“Проста” означає, що ми маємо справу з ручною працею, а “капіталістична” залишає за межею нашого аналізу кооперацію праці, що використовувалася при первіснообщинному, рабовласницькому, азіатському і феодальному способах виробництва, коли капіталу як сформованого і такого, що постійно відтворюється економічного явища не було.
Отже, під простою капіталістичною кооперацією ми розуміємо таку організацію виробництва (капіталу), коли багато людей планомірно й у взаємодії один з одним працюють разом в одному (або пов'язаних між собою) процесі виробництва під командою одного капіталіста. Планомірна робота припускає свідому постановку цілей і конкретних задач для їхнього досягнення. Наявність капіталіста означає необхідність координування різних працівників у єдиний процес.
Проста капіталістична кооперація являє собою стрибок у продуктивній силі праці в результаті появи комбінованої робочої сили, продуктивність праці якої вище, ніж механічна сума продуктивності праці окремих працівників.
Тут ми зіштовхуємося з організованим комплексом.
Простий приклад, що доводить, що комбінована робоча сила більш продуктивна, чим механічна сума індивідуальних продуктивностей окремих робочих сил, - це переміщення каменю декількома людьми за умови, що камінь не під силу підняти і перенести жодному з них. Тільки разом і тільки в одній команді можливо вирішити поставлену задачу. Якщо не буде однієї команди, що організує діяльність усіх в одному напрямку, задача не буде вирішена. Камінь перенесений - це стало можливим тільки тому, що працівники разом володіють більш високою продуктивною силою, ніж по окремості.
Ріст продуктивної сили праці в результаті появи комбінованої робочої сили можна довести і “ мовою” витрат. Об'єднання працівників під одним дахом вже означає, що знижуються витрати, зв'язані з приміщенням (оренда, витрати на будівництво тощо), і зникають витрати, що раніше виникали “на стиках” розділеного трудового процесу (витрати на переміщення продукту праці від одного працівника до іншого й ін.).
Наступним етапом у розвитку організаційних форм капіталу є поділ кооперованої праці. Таким чином, ми зберігаємо переваги комбінованої робочої сили, додаючи до неї переваги, що приносить поділ праці. Дроблення трудового процесу на визначені (елементарні) операції і закріплення їх за конкретними працівниками приводять до того, що працівники спеціалізуються.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Зв’язок економічної теорії з економічною політикою

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок