Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Сім’я як економічна категорія

Загрузка...

Сім’я як економічна категорія

Назва:
Сім’я як економічна категорія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,78 KB
Завантажень:
260
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
ЗМІСТ
Сім’я як економічна категорія 3
Джерела формування сімейних доходів 5
Доходи сім’ї та їх структура 9
Витрати сім’ї та їх структура 13
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 18
Сім’я як економічна категорія
Інститут сім’ї пройшов тривалий шлях історичного розвитку у межах суспільно-економічних формацій. Проте, незважаючи на панування сучасних розвинених форм економічної системи капі-талізму і навіть дії закону соціалізації цієї системи, вони поєдну-ються з окремими елементами рабовласницького та феодального устрою, властивостями нижчої стадії капіталізму щодо функці-онування домашніх господарств у цілому та сімейних зокрема. Так, у багатьох розвинених країнах світу поширена проституція, має місце дискримінація в оплаті праці жінок, розповсюджена дитяча праця тощо.
Найбільш поширеною є дитяча праця у країнах, що розпива-ються, до яких належить і Україна: кількість дітей, що працюють, досягає 250 млн, з них 120 млн працюють в умовах повного робочого дня. В Україні загальна кількість дітей, що працюють, становила наприкінці 2001 р. понад 500 тис. осіб, причому така праця є виснажливою, у багатьох випадках примусовою. Ці яви-ща слід враховувати при визначенні економічної сутності сім’ї.
На протилежному полюсі у багатьох розвинених країнах світу знаходяться сім’ї фінансових олігархій.
Водночас, певні зрушення в останні три-чотири десятиліття у багатьох розвинених країнах світу відбуваються у сім’ях високооплачуваних найманих працівників.
Різнополюсний тип сім’ї формується у 90-х роках XX — на початку XXI ст. і в Україні. Кланово-номенклатурна еліта готує своїх дітей у дорогих та престижних дитячих садках і школах, елітарних вузах, здебільшого за кордоном, має відданий і дорогий обслуговуючий персонал, за зростаючого унеможливлення отри-мати вищу освіту дітям зубожілих найманих працівників.
Якщо врахувати вищесказане, то можна дати таке визначен-ня сутності сім’ї: це первинна економічна ланка суспільства, що базується на приватній власності (у трудовій та нетрудовій формах) і веде спільне домашнє господарство на принципах взаємо-допомоги, забезпечує різною мірою відтворення основної продук-тивної сили, а побічно — виробничі по й інших окремих факторів виробництва, реалізовуючи при цьому різною мірою власні, колективні та суспільні економічні потреби та інтереси.
Щоб комплексно розкрити економічну сутність сім’ї, слід з’я-сувати її основні економічні функції.
Оскільки сім’ї найманих працівників кількісно переважа-ють, то їх економічні функції слід розглядати згідно а критерія-ми розмежування сфер відтворення в органічному поєднанні з рухом приватної трудової власності, з урахуванням її підпоряд-кованості законам розпитку та функціонуванню різних форм сукупного капіталу, з одного боку, певного поєднання при цьому інтересів та потреб найманого працівника, колективу та суспіль-ства з другого.
Виходячи з цього основними економічними функціями найманої сім’ї є:
по-перше, створення певних умов для відтворення сукуп-ного капіталу, а водночас особистісного чинника розвитку сімей-ної трудової власності, що відбувається у процесі споживання;
по-друге, функція постачання особистісного фактора ви-робництва, що реалізується у процесі купівлі-продажу робочої сили, а водночас створення умов для реалізації власності найма-ного працівника на свою робочу силу;
по-третє, поєднання процесу споживання частини сімейно-го бюджету з його частковим заощадженням, внаслідок чого, з одного боку, формуються сприятливіші умови для розширеного відтворення сукупного капіталу, а з другого — розширюються межі для накопичення приватної трудової власності сім’ї.
У межах першої із названих економічних функцій сім’ї можна виокремити такі підфункції:
а) ведення домашнього господар-ства (приготування їжі, прання білизни тощо);
б) соціалізація підростаючого покоління, тобто його включення до системи су-спільних відносин шляхом виховання дітей, їхньої освіти, піклу-вання про здоров’я тощо.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Сім’я як економічна категорія

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок