Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Податкова діяльність держави: політекономічний аспект

Податкова діяльність держави: політекономічний аспект

Назва:
Податкова діяльність держави: політекономічний аспект
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,35 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Податкова діяльність держави: політекономічний аспект


Економічна діяльність сучасної держави охоплює всі економічні явища і процеси, в яких вона бере безпосередню участь або так чи інакше втручається в них. Особливу роль у структурі економічної діяльності держави відіграє її фінансова діяльність, важливою складовою якої є податкова діяльність, що не тільки реалізує функцію мобілізації грошових коштів, необхідних державі для виконання нею певних функцій, а й може здійснювати регулюючий вплив на економічні та соціальні процеси. Вміле використання державою регулюючого потенціалу податкової діяльності може сприяти створенню економічних умов, які спонукали б суб’єктів господарювання діяти в необхідному для суспільства напрямі, вирішувати ті чи інші завдання відповідно до загальнодержавних і приватних інтересів.
Саме тому теоретичне обґрунтування економічних основ податкової діяльності держави, ролі податкових у системі економічних відносин має велике значення для усвідомлення її сутності, а звідси – розвитку її регулюючого потенціалу.
Останнім часом в економічній науці посилилась увага до проблем оподаткування. Побачили світ цікаві монографії [1, 2, 3, 4], проводяться наукові конференції, ведуться дискусії стосовно реформування податкової системи України, функцій податків, податкового тиску, податкових пільг, податкового кодексу [5, 6, 7, 8, 9 ].
Водночас у публікаціях вітчизняних учених сутнісні ознаки, економічний зміст податкової діяльності держави, податкових відносин залишаються поза увагою.
Метою даної статті є дослідження економічних основ податкової діяльності держави, податкових відносин як різновиду економічних, розподільних відносин, розкриття співвідношення податкових і грошових відносин.
Податкову діяльність держави потрібно розглядати у вузькому і широкому значеннях. У вузькому значенні – це діяльність держави щодо організації оподаткування та забезпечення його здійснення; у широкому – податкова діяльність держави включає в себе не тільки встановлення та стягнення податків, але й діяльність з формування податкової служби, забезпечення її функціонування.
Дослідження економічних основ податкової діяльності держави передбачає розгляд взаємозв’язку оподаткування і економіки, податкових у системі економічних відносин.
Досить розповсюдженою є думка, відповідно до якої податки є породженням економіки. Тут існують різні підходи: 1) податки породжені економікою, держава ж виконує функцію суб’єкта, що сприймає потреби економіки в податках, додаючи їм лише відповідну форму, яка тією чи іншою мірою відповідає реальним потребам економіки; 2) податки настільки детерміновані економікою, що навіть не потребують держави; 3) податки існували поза правом, були чистим породженням економіки, а потім стали одночасно як економічною, так і правовою категорією [10, с. 217–219].
Зазначені підходи можна заперечити. По-перше, податок – це обов’язковий платіж, встановлений державою, немає держави – не може бути і податків. По-друге, податки завжди за своїм змістом є економічною (фінансовою) категорією, тому що виражають розподіл вартості в грошовому вигляді, а за формою – правовою, бо завжди встановлюються за допо--могою правового акта, тобто податки ніколи не були і не можуть бути ні чисто економічною, ні чисто правовою категорією. Як зазначає В.М. Опарін, податки мають форму прояву та змістовне наповнення; форма прояву пов’язана з їхньою фінансовою та правовою сторонами – це обов’язкові, встановлені, як правило, на законодавчій основі платежі юридичних і фізичних осіб до бюджету. „За економічним змістом податки відображають фінансові відносини між державою і платниками податків з приводу державної централізації частини вартості виробленого валового внутрішнього продукту 0148 [11, c. 202]. По-третє, економіка виникла разом з людиною, а держава – набагато пізніше. По-четверте, податки економіці не потрібні; вони негативно впливають як на юридичних, так і на фізичних осіб.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Податкова діяльність держави: політекономічний аспект

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок