Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Кейнсіанська теорія попиту і пропозиції.

Кейнсіанська теорія попиту і пропозиції.

Назва:
Кейнсіанська теорія попиту і пропозиції.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,84 KB
Завантажень:
238
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Кейнсіанська теорія попиту і пропозиції.
1.1 Кейнсіанська теорія попиту.
На відміну від теорій Кларка, Маршалла, Пігу та інших, Кейнс дійшов висновку, що всі життєво важливі проблеми високорозвинутого капіталістичного суспільства слід шукати не у сфері пропозиції ресурсів (їхньої рідкісності, цінності, найбільш ефективного поєд-нання для отримання максимуму продукції, «винагородження» фак-торів виробництва і т.д.), чим займалася до цього часу неокласична економічна думка, а у сфері попиту, що забезпечує реалізацію цих ресурсів. Відповідно до закону Сея, котрий став засадним для всієї неокласичної політекономії, сам процес виробництва товарів ство-рює дохід, що точнісінько дорівнює вартості вироблених товарів. Це, у свою чергу, означає, що виробництво будь-якого обсягу про-дукції автоматично забезпечує дохід, необхідний для закупівлі всієї продукції на ринку. Пропозиція породжує свій власний попит — ось головний постулат названого закону.
Кейнс заперечив дію автоматичного механізму як на ринку това-рів, так і на ринку робочої сили та капіталу.
По-перше, він поставив під сумнів існування за умов монополіс-тичного капіталізму (до речі, сам Кейнс не вживав цього словоспо-лучення, але саме його мав на увазі) вільного руху цін у напрямі зниження. Досвід показував, що ціни залишаються незмінними на-віть за умов зниження зарплати та спаду виробництва.
По-друге, Кейнс показав неможливість постійного зниження норми процента з метою стимулювання інвестицій. Є певна межа, нижче за яку економічні суб'єкти віддадуть перевагу не передаван-ню своїх заощаджень у позичку, а триматимуть їх у вигляді ліквідних засобів з метою страхування себе у разі різних непередбачених ускладнень.
По-третє, Кейнс поставив питання про неможливість зниження заробітної плати у зв'язку з наявністю сильних профспілок, що за-хищають економічні інтереси робітничого класу.
Таким чином, Кейнс намагався показати, що механізм автомати-чного зрівнювання попиту та пропозиції, що на ньому грунтується неокласична теорія, є утопією. Критикуючи закон Сея, Кейнс на перше місце висунув проблему «ефективного попиту». Сучасний рівень виробництва або націо-нального доходу, за Кейнсом, залежить від сукупного ефективного попиту, тобто попиту, що забезпечений грошима, інакше кажучи, від реальних витрат на придбання товарів та послуг. У зв'язку з цим Кейнс звертає увагу на проблему реалізації та показує, що неузго-дженості у сфері попиту і створюють у капіталістичному суспільстві головну перешкоду для використання ресурсів: труднощі з реаліза-цією саме і призводять до порушень процесу відтворення. Відповідно до концепції Кейнса «ефективний попит» є тотожним національному доходу, який витрачається на споживання й нагро-мадження, тобто складається з особистого та виробничого попиту. Перший — це витрати суспільства на споживчі блага, другий — на інвестиції (капітальні блага). Особисте споживання — найбільш значна категорія витрат — становить близько 2/3 усіх закуплених товарів та послуг. Отже, фак-тори, що визначають споживання, можна взяти за відправну точку для дальших міркувань.
Кейнсіанці вважають, що сукупний попит є нестабільним, навіть тоді, коли не відбувається жодних змін у пропозиції грошей. Зокрема, такий компонент сукупного попиту, як інвестиції, постійно зазнає ко-ливань, у зв'язку з чим змінюється положення кривої сукупного по-питу. Зниження сукупного попиту вплине лише на обсяг виробництва та зайнятість (обсяг виробництва знизиться). При цьому реальний об-сяг виробництва може залишатися нижче за рівень виробництва з по-вною зайнятістю невизначений час, доти, доки не відбудеться випад-кового врівноважуючого розширення сукупного попиту.
Відмінність від класичних поглядів є очевидною. Для економіс-тів-класиків сукупний попит є стабільним, поки не відбувається значних змін у пропозиції грошей. У разі, коли сукупний попит зни-зиться, еластичність цін і заробітної плати забезпечить роботу авто-матично вбудованого механізму, за допомогою якого підтримується функціонування капіталістичної економіки на рівні її потенційного обсягу виробництва і природної норми безробіття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Кейнсіанська теорія попиту і пропозиції.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок