Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Бюджет у складі державних фінансів. Економічна суть та значення бюджету

Загрузка...

Бюджет у складі державних фінансів. Економічна суть та значення бюджету

Назва:
Бюджет у складі державних фінансів. Економічна суть та значення бюджету
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,71 KB
Завантажень:
340
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Бюджет у складі державних фінансів. Економічна суть та значення бюджету.
Центральною ланкою державних фінансів і одним із найважливіших інститутів економічного суверенітету держави виступає бюджет. Він забезпечує не тільки акумулювання коштів, необхідних для фінансування держави, використовується не лише для часткового перерозподілу доходів із метою формування сприятливого соціального середовища у державі, але й активно впливає на економічні, соціальні, національні, регіональні процеси у суспільстві та впровадження вищими органами влади відповідної національної стратегії розвитку, спрямованої на зміцнення державної безпеки.
Ринкова економіка при розмаїтті її моделей, відомих світовій практиці, характеризується соціально-орієнтованим господарством, яке доповнюється державним регулюванням. Значну роль як у самій структурі ринкових відносин, так і в механізмі їх регулювання з боку держави відіграє Державний бюджет. Він - невід’ємна частина ринкових стосунків і, одночасно, важливий інструмент реалізації державної політики. Виходячи з цього, важливо знати суть, природу Державного бюджету, особливості його формування і функціонування, способи використання в інтересах ефективного розвитку суспільного виробництва.
Змістовну організацію бюджетних відносин, які б відповідали сучасним вимогам, потрібно знати ще й тому, що Україна повільно виходить із затяжної фінансової кризи. Прерогативами за цих умов є правильні відповіді на запитання: як стабілізувати економіку, забезпечити ефективність господарювання, якими методами нормалізувати фінансовий стан країни та бюджетний дефіцит.
Державний бюджет, як одна з головних ланок фінансової системи України, є економічною категорією і відображає грошові стосунки між державою, з одного боку, і юридичними та фізичними особами, з іншого боку, з приводу утворення централізованого фонду грошових коштів держави і його використання на розширене відтворення, підвищення рівня життя населення і задоволення інших суспільних потреб. Тобто, через бюджет держава має можливість зосереджувати фінансові ресурси на важливих ділянках економічного і соціального розвитку.
При переході економіки України до ринкових умов господарювання Державний бюджет зберігає свою важливу роль. Але при цьому змінюються методи його впливу на суспільне виробництво і сферу соціальних стосунків. Тому він широко використовується для міжгалузевого і територіального перерозподілу фінансових ресурсів з урахуванням рівня економічного та соціального розвитку по всій території України. Сьогодні через бюджет перерозподіляється близько 50% валового внутрішнього продукту.
Бюджет слід розглядати з таких основних позицій:
- як економічну категорію;
- як центральну ланку фінансової системи;
- як централізований фонд грошових коштів;
- як основний фінансовий план держави.
Як економічна категорія бюджет характеризується певними напрямами економічних (грошових) відносин:
- між державою та підприємствами державної форми власності;
- між державою і підприємствами колективної форми власності (акціонерні товариства, спільні підприємства тощо);
- між державою і приватними підприємствами;
- між державою і громадськими організаціями;
- між державою і населенням;
- між Україною та іншими державами і міждержавними організаціями.
Бюджет є також центральною ланкою фінансової системи, оскільки саме через бюджет здійснюється перерозподіл валового внутрішнього продукту між галузями матеріального виробництва, між виробничою та соціальною сферами, між окремими ланками бюджетної системи та між окремими категоріями населення. Іншої ланки, яка могла б забезпечити у такому масштабі розподільчі та перерозподільчі процеси, у державі не існує.
Бюджет як економічна категорія знаходить своє матеріальне відображення у централізованому фонді грошових коштів, тобто бюджет є матеріальною базою існування держави.
Характерними рисами бюджету як фонду грошових коштів є наступні:
- бюджет має значні розміри;
- характерною рисою є маневреність його коштів;
- в складі бюджету завжди є резервні фонди.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Бюджет у складі державних фінансів. Економічна суть та значення бюджету

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок