Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Місце країн з перехідною економікою у світовому господарстві та міжнародному поділі

Місце країн з перехідною економікою у світовому господарстві та міжнародному поділі

Назва:
Місце країн з перехідною економікою у світовому господарстві та міжнародному поділі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,65 KB
Завантажень:
323
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Місце країн з перехідною економікою у світовому господарстві та міжнародному поділі


У 80-90-х роках XX ст. сталися кардинальні й далекосяжні зміни у структурі світової економіки. Досі її формували три укрупнені компоненти. Перший складався з країн із розви-нутою ринковою економікою, другий формували країни, що розвиваються, третій — соціалістичні країни. На Заході їх ще називали комуністичними країнами з плановою еко-номікою, керованою з одного центру. Перші дві групи країн розрізняються між собою ступенем економічного розвитку. Він характеризується у світовій економічній літе-ратурі численними показниками, серед яких можна виділи-ти основні й деталізовані. До перших належать: обсяг валового внутрішнього продукту, національного доходу, а також ці показники, взяті з розрахунку на душу населення. До інших зараховують погодинну заробітну плату,_ сукупний експорт та імпорт і його розподіл по регіонах світу, сукупні споживчі витрати та їх диференціацію за статтями витрат, кількість легкових, вантажних автомобілів й автобусів, теле-фонних ліній, телевізорів і комп'ютерів, виробництво сталі, цементу, електро- та зведеної енергії. Ці показники теж розраховують на душу населення. До даних показників як критеріїв поділу в ранзі основних і деталізованих додають ще галузеву структуру національного виробництва.
У структурі виробництва виділяють частку й динаміку розвитку сільського виробництва, переробної промисловос-ті й рівень її диверсифікації, а також розвинутість сфери послуг, зокрема транспорту, комунікацій та інформаційних систем. Цікаво і показово, що не лише чисельність насе-лення, а й його вікова структура, темпи приросту, народжу-ваність використовуються як критерії розмежування цих двох регіонів світової економіки.
Нині дедалі частіше наголошують на різниці між згада-ними країнами щодо показників соціально-гуманітарного розвитку. Серед них одними з найважливіших вважаються дані про середню очікувану тривалість життя, рівень освіти та інші показники економічного, екологічного, соціально-політичного, морально-культурного стану людей у різних країнах і регіонах.
Залежно від прийнятих цілей, методики та технології дослідження ці показники можуть розширюватись, звужува-тися, зводитись до загальних або часткових індексів.
Звичайно, при класифікації цих країн беруть до уваги історичні, політичні, соціально-культурні особливості як розвинутих, так і тих країн, що розвиваються. Важливими, але не вирішальними, є показники, які характеризують управління економікою, методи координації та легітимізації економічного життя цих країн, прийняті ними світоглядні системи, стилі економічної діяльності.
Щодо соціалістичної групи країн названі основні і деталізовані показники не є вирішальними. З огляду на них одні країни можуть бути зараховані до першої групи, інші — до другої. Істотними й достатніми показниками і критеріями у них є співвідношення політики та економіки, характер їхньої економічної системи, методи управління національною економікою, форма власності та її реалізація, ступінь відкритості економіки і її взаємини зі світовою економікою, панування марксистсько-ленінської ідеології. З огляду на першочергове значення політики та ідеології як показника й критерію для виділення соціалістичної групи країн вважають, що сам факт панування у цих країнах комуністичних партій є достатнім для класифікації їх як соціалістичних. Утвердження таких партій із самого початку надає економічним системам даних країн певну специфіч-ність та деякі спільні риси. Подані наприкінці глави табли-ці (1, 2, 3, 4) підтверджують наші положення, що належ-ність до соціалістичних країн визначається не кількісними соціально-економічними показниками, а зосередженням усієї повноти влади в руках комуністичної партії, шо керується марксистсько-ленінською ідеологією. Це означає злиття політики й економіки, директивне планування еко-номіки, рудиментний обсяг ринкового господарювання, підпорядкованість економіки зміцненню влади партії, за-критість економіки щодо зовнішнього, несоціалістичного світу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Місце країн з перехідною економікою у світовому господарстві та міжнародному поділі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок