Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Феноменологія економічної свідомості

Феноменологія економічної свідомості

Назва:
Феноменологія економічної свідомості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,63 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Феноменологія економічної свідомості
План
1. Життєвий світ людини: економічний вимір.
2. Ейдоси економічної практики: сутність і явище.
Досвід метафізичного пізнання економічного буття є досвідом свідомої діяльності, яка належить до сфери духовно-практичного сприйняття дійсності. Для теоретичного, тобто наукового, розуму надсвідомого досвіду немає і бути не може. Але що неможливо у теоретичній сфері, то можливо у сфері практичного розуму: це досвід незалежного від емпіричного ( чуттєвого) пізнання світу — досвід свободи, досвід самовизначення людського "Я". Людина як "річ у собі" — завжди вільна. Але наскільки така людина — "річ у собі", вписується у свободу економічних відносин, які пропонує ринкова економіка? Адже "річ у собі" є незалежним світом, або "світом усіх можливих світів" (М.К. Мамардашвілі). Але як тоді бути з економічними причинами? Адже вони визначені в багатьох випадках для людини, в тому числі для становлення Ті як "речі в собі". Виникає проблема виявлення особливого метафізичного досвіду, яким є свідомість. Наскільки вона співмірна етосу економічного буття, як корелюється з практикою економічної діяльності?
Життєвий світ людини: економічний вимір
Динаміка руху історії від епохи до епохи кожного разу активізує людей до їх господарської діяльності й надає їм у вигляді спадку культурний фонд минулих поколінь, зберігаючи тим самим неперервність практичного досвіду. Економіка е явищем, котре пов'язує два полюси, два світи суспільно-історичного розвитку людини світ об'єктивованих, всезагальних, надіндивідуальних форм і продуктів — сукупної суспільної діяльності (економіки) і світ індивідуального розвитку самосвідомості та самодіяльності в "полі простору" цих всезагальних форм. Взаємодія цих світів, їх взаємне опосередкування і збагачення, котре з'єднує полярності всезагального (суспільно-історичного, економічного) та індивідуального (особистісного), утворюють неявну, але провідну лінію духовного життя кожної людини як суб'єкта господарського процесу.
В економіці реалізується внутрішній взаємозв'язок макрокосму і мікрокосму людського буття. Необхідність єдності цих світів така ж очевидна, як і їх не співмірність за масштабом, багатством змісту і часу існування. Умовою можливості їх єдності є вироблення в людській індивідуальності таких форм духовного і практичного освоєння світу, таких здібностей, завдяки яким особистість могла б визначатися в горизонті світопорядку, логічно продовженим в економіці як реалізації смислу людського буття, при цьому не втрачаючи, а розвиваючи свою індивідуальність. Економічне мислення виникло і є одним із найважливіших інструментів такого самовизначення.
Економічне мислення є атрибутом, структурною складовою економічної свідомості, регулятором поведінки людей у сфері економічних відносин. Економічна свідомість є однією з найбільш давніх і масових форм освоєння реального світу. Вона виникла як усвідомлення базових первинних потреб у засобах виживання та існування людей. Вона не просто є пасивним відтворенням економічних реалій, матеріально-виробничих відносин, а здійснює зворотний вплив на економічне буття і його структури. Особливість економічної свідомості полягає в засобах вираження, тобто в особливому категоріальному апараті. Основними загальними поняттями (категоріями) виступають: потреби, інтереси, вигода, користь, блага, власність і т. д. Це дає підстави для визначення економічного мислення, яке є формою і способом діяльності з осмислення економічного буття, сфери економічного життя через сукупність уявлень, понять, оцінок, настроїв, традицій і цілих теоретичних систем, завдяки чому відбувається освоєння життєвого світу людини.
Доцільною є постановка проблеми "життєвого світу": наскільки цей "світ" співмірний зі світом економічного буття, який репрезентує достатню кількість смислів як об'єктів метафізичних міркувань. Але постає питання — в чому ж полягає спорідненість "економічного буття" і "життєвого світу" людини? Адже існує спокуса ототожнити ці два поняття, визнавши тим самим зверхність економічного.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Феноменологія економічної свідомості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок