Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Монополістична конкуренція

Монополістична конкуренція

Назва:
Монополістична конкуренція
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,35 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
Монополістична конкуренція


1 Характерні ознаки монополістичної конкуренції
Даний вид монополістичної діяльності характе-ризується випуском великої кількості взаємозамінних товарів. Еластичність кривої попиту окремої фірми за рахунок цього набагато вища. Чим більша кількість конкурентів буде в галузі і слабша диференціація продукту, тим більшою буде еластичність кривої, тобто, тим більше ситуація буде наближатись до чистої конкуренції. У короткостроковому періоді така фірма може мати як прибутки, так і збитки. Та найбільш характерною її рисою є беззбитковість у довготривалому періоді.
Диференціація продукту, яка характерна для ринку монополістичної конкуренції, дозволяє покупцю здійснити вибір з ряду різновидностей одного і того ж базового продукту. Це сприяє більш повному задоволенню смаків і уподобань покупців. Для фірми, яка діє на цьому ринку, існує альтернатива між випуском нових марок товарів і виробництвом попереднього продукту з мінімальними середніми витратами. Кожний новий продукт фірми більш чи менш помітно відрізняється від продукту її конкурентів, і кожен має резерви для подальшої зміни та розвитку. Крім того, наголос може бути зроблено не тільки на відмінних особливостях товару фірми по відношенню до аналогічних товарів конкурентів, але і на відмінностях у рекламі та стимулюванні збуту. Точніше кажучи, фірма, яка отримує прибуток, не збирається стояти і спостерігати за тим, як конкуренти зазіхають на її прибутки, дублюючи чи копіюючи її продукт, її рекламу і змагаючись з її послугами споживачам. Переважно фірма старається зберегти свої прибутки і не дає конкурентам себе догнати. Це відбувається завдяки удосконаленню товарів, розширенню обсягів виробництва і підвищенню якості реклами. Все це підвищує витрати фірми, та в той же час зростає попит на її продукцію.
Диференціація продукту означає, що в будь-який момент споживачеві буде запропоновано широкий ряд товарів, стилів та марок і ступенів якості будь-якого продукту. Це дає споживачеві значні переваги в порівнянні з ринком досконалої конкуренції. Проте, швидке збільшення асортименту продуктів може досягти такого рівня, коли споживач починає плутатись, розумний вибір стає складним і купівля займає багато часу.
Надзвичайно велике значення на ринку монополістичної конкуренції має реклама.
2 Визначення ціни і обсягів виробництва фірми в умовах монополістичної конкуренції
В умовах монополістичної конкуренції, як і у випадку чистої монополії крива попиту має нахил вниз. Разом з тим, фірми володіють певною монопольною владою. Це, однак, не означає, що за умов монополістичної конкуренції фірма отримує значні прибутки. Монополістична конкуренція в цьому плані аналогічна досконалій конкуренції. В умовах вільного доступу на ринок, потенційна можливість отримати прибуток приваблює нові фірми з конкуруючими марками товарів, знижуючи прибутки до нуля.
Для кращого розуміння суті процесу розглянемо рівноважну ціну і обсяг виробництва в умовах монополістичної конкуренції фірми на коротко- і довготривалому інтервалах. Рисунок 7.1-а ілюструє короткотермінову рівновагу. Оскільки товар фірми відрізняється від товарів конкурентів, її крива попиту DSR має нахил вниз. Це крива попиту для фірми, а не крива ринкового попиту, яка має крутіший нахил. Обсяг виробництва QSR , за якого максимізується прибуток, знаходиться на перетині кривих граничного доходу і граничних затрат. Так як відповідна ціна PSR перевищує середні затрати, фірма заробляє прибуток, який показано заштрихованим прямокутником на рис. 1-а.
а б
Рисунок 1 - Зміна пропозиції і попиту монополістично конкурентної фірми в коротко- і довготерміновому періодах
В довготривалому періоді можливість отримання прибутків стимулює проникнення на ринок нових фірм. По мірі випуску ними нових товарів, дана фірма буде втрачати свою долю реалізації на ринку. Її крива попиту зміститься вниз (рис.1-б). На довготривалому етапі криві середніх і граничних затрат можуть також зміститися.
Довготривала крива попиту DLR буде дотикатися до кривої середніх затрат фірми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Монополістична конкуренція

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок