Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> ЧИЧЕРІНСЬКА АНТИОБЩИННА КОНЦЕПЦІЯ (ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ)

ЧИЧЕРІНСЬКА АНТИОБЩИННА КОНЦЕПЦІЯ (ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ)

Назва:
ЧИЧЕРІНСЬКА АНТИОБЩИННА КОНЦЕПЦІЯ (ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,68 KB
Завантажень:
317
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94(470+371) "18"
О. В. ЗІНЧЕНКО
ЧИЧЕРІНСЬКА АНТИОБЩИННА КОНЦЕПЦІЯ (ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ)
Досліджуються особливості економічних аспектів чи- черінської антиобщинної концепції.
Ключові слова: антиобщинна концепція, сільська община, общинне землеволодіння, земельні наділи, приватна власність.
Исследуются особенности экономических аспектов чиче- ринской антиобщинной концепции.
Ключевые слова: антиобщинная концепция, сельская община, общинное землевладение, земельные наделы, частная собственность.
In article features of economic aspects of the B. N. Tchitcherin anticommunal concept are researched.
Key words: the anticommunal concept, the rural community, the communal landed property, the allotments, the private property.
У період підготовки селянської реформи 1861 р. Б. М. Чичерін виявився єдиним теоретиком, який обґрунтував об'єктивну необхідність ліквідації сільської общини і перетворення вчорашнього раба на приватного власника земельного наділу. Його антиобщинна концепція містила цілий арсенал незаперечних аргументів. Цю концепцію відкидали його сучасники, радянські історики звинувачували її в реакційності, і понині вона не є предметом спеціального вивчення. Концепція відкривала перед Росією альтернативний шлях тому розвиткові, який розпочався в 1917 р. Саме в цьому і полягає її актуальність. Мета статті – дослідити економічні аспекти чичерінської антиобщинної концепції. Головне завдання пов'язане з детальним аналізом наукових праць, публіцистики та спогадів ученого.
На різних етапах історіографії сільська община взагалі та чичерінська антиобщинна концепція зокрема викликали різні оцінки. Упродовж дора- дянської доби спостерігалися три погляди на проблему: революційний, слов'янофільський та ліберально-консервативний. Так, О. І. Герцен та М. Г. Чернишевський, ознайомившись з працею австрійського агронома А. Гакстгаузена про російську сільську общину, розробили на її підставі теорію общинного соціалізму і здійснення світової соціалістичної революції [2; 23, 24]. Цю теорію, з певними застереженнями, підтримували К. Маркс, Ф. Енгельс та Г. В. Плеханов [13; 27; 17]. Слов'янофіли, в особі їх ідеологів Ю. Ф. Самаріна та О. І. Кошелєва, навпаки, вбачали в російській общині найнадійнішу перешкоду на шляху проникнення в Росію капіталізму, пролетаризації сільського населення та розвитку класової боротьби [20; 11]. Нарешті, ліберальні історики Г. О. Джаншиєв, І. І. Іванюков та державний радник П. П. Семенов-Тянь-Шанський убачали в чичерінській антиобщинній концепції здорову раціональну думку, втілення в життя якої убезпечувало Росію від кривавих соціальних потрясінь [3; 6; 21]. Вони документально свідчили, що праці Б. М. Чичеріна значно вплинули на визначення характеру законодавчих актів стосовно здійснення реформи 1861 р., і перш за все у внесенні до них положень про наділення селян землею та ліквідацію общини [3, с. 121; 6, с. 366; 21, т. 2, с. 38]. Радянський історик М. М. Покровський назвав у 1923 р. Б. М. Чичеріна за його антиобщинну концепцію провісником столипінської аграрної реформи, а відтак і беззаперечним реакціонером [18, с. 8]. Пізніше цю позицію, ще більше її загостривши, підтримали І. Морозов [14, с.139, 140], М. О. Цаголов [22, с. 285], С. М. Рубінштейн [19, с. 412-418], Г. Б. Кізельштейн [9, с. 429, 438], В. І. Астахов [1, с. 430], А. М. Каштанов [8, с. 271-273], В. О. Китаєв [10, с. 131-133]. На сучасному етапі цієї проблеми мимохідь торкалися російські дослідники О. В. Маркін, С. М. Татарніков, Л. М. Іскра [12, с. 94; 7, с. 20, 63]. Вони декларативно реабілітували Б. М. Чичеріна від звинувачень у реакційності, не вникаючи в проблему предметно. У вітчизняній історіографії проблему вивчали М. В. Зєнкін [4] та автор цієї статті [5].
Існують безпосередні й опосередковані підтвердження важливості внеску Б. М. Чичеріна в теоретичну підготовку та визначення змісту селянської реформи 1861 р. Він розпочав свою боротьбу за скасування кріпосного права обґрунтуванням кріпосницької сутності общини та необхідності її ліквідації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ЧИЧЕРІНСЬКА АНТИОБЩИННА КОНЦЕПЦІЯ (ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок