Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Відтворення та його особливості за сучасних умов

Відтворення та його особливості за сучасних умов

Назва:
Відтворення та його особливості за сучасних умов
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,39 KB
Завантажень:
439
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Відтворення та його особливості за сучасних умов
План
1. Сутність відтворення та його основні елементи. . 
2. Відтворення технологічного способу виробництва. 
3. Відтворення економічної власності і господарського механізму. 
4. Література
Сутність відтворення та його основні елементи.
Більшість підручників і навчальних посібників 90-х років XX ст. категорію "відтворення" трактують у контексті її характеристики в "Капіталі" К. Маркса. Таким е її визначення у підручнику за редакцією Г. Климка: "Процес суспільного виробництва, взятий не як одноразовий акт, а в постійному відновленні, називається суспільним відтворенням". Завдяки тому, що у визначенні йдеться про суспільне відтворення, акцентується його відмінність від відтворення на рівні мікроекономіки, де також спостерігається безперервність, повторюваність у виробництві товарів і послуг, а отже, у господарській діяльності, техніко-економічному поєднанні особистісних і речових факторів виробництва. Автори ще одного підручника зазначають, що "...відтворення є не що інше, як безперервність, повторюваність виробництва". У більшості написаних у контексті економікс підручників ця категорія відсутня. У "Великому економічному словнику" відтворення охарактеризоване як "суспільне виробництво, що розглядається як безперервно повторюваний процес у нерозривному взаємозв'язку з розподілом, обміном і споживанням". У "Сучасному економічному словнику" відтворення — це "відтворення витрачених факторів виробництва (природних ресурсів, робочої сили, засобів виробництва) шляхом їх подальшого виробництва".
Визначення категорії у згаданих роботах наводиться безвідносно до будь-якого способу виробництва, отже, належить до всезагальних (відповідно до класифікації типів економічних законів) категорій (праця, виробництво та ін.). Недостатня пізнавальна цінність наведених визначень зумовлена тим, що в них приховується реальна комплексна структура результатів відтворювального процесу, але вони можуть бути основою для обґрунтування змістовнішої характеристики процесу відтворення за сучасних умов. Конкретизуючи цю структуру, автори підручника за редакцією Г. Климка зазначають, що "для цього процесу необхідне постійне відновлення всіх чинників виробництва: робочої сили, засобів виробництва та природних ресурсів і середовища існування". Але природні ресурси і середовище існування не належать до чинників виробництва, що підтверджують і автори підручника, називаючи такими чинниками особистісні (безпосередні виробники) та речові (засоби виробництва), зараховуючи до них землю. К. Маркс, характеризуючи структуру відтворення, виокремлював: відтворення робочої сили, відтворення сукупного суспільного продукту, відтворення виробничих відносин. Ці елементи називають і автори згаданого підручника6, але наявність у ньому іншої класифікації (тобто відтворення чинників виробництва) свідчить про неузгодженість їх позицій у різних, а іноді й в одній темі підручника.
Марксова характеристика результатів відтворювального процесу здебільшого повторюється і в підручнику "Основи економічної теорії". У ньому вона представлена процесом відтворення сукупного суспільного продукту, робочої сили, виробничих відносин. Новим структурним елементом автори називають відтворення природних ресурсів, виокремлення якого суперечливе. Це зумовлено віднесенням до нього відтворення родючості землі, а земля (отже, і відтворення її родючості) є засобом виробництва (деревно-чагарникові культури у сільському господарстві належать до основних фондів). Водночас окреслення такого структурного елементу актуальне за поглиблення екологічної кризи і слугує основою формування цілісного еколого-економічного процесу відтворення. Розширене відтворення навколишнього середовища передбачає ні в якому разі не відтворення екологічної кризи, а процес якісного поліпшення довкілля.
Дотримуючись запропонованої структури відтворення, відтворення робочої сили, сукупного суспільного продукту і виробничих відносин слід розглядати з погляду принципу історизму, тобто з'ясовувати, у який спосіб кожний з них наповнюється елементами якісно нового змісту на різних стадіях і ступенях еволюції певної економічної системи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Відтворення та його особливості за сучасних умов

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок