Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Форми розвитку світового господарства.

Форми розвитку світового господарства.

Назва:
Форми розвитку світового господарства.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,79 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Форми розвитку світового господарства.
Значно менше розходжень в економічній літературі щодо сутності міжнародних економічних відносин та їх структури. Так, у "Великому економічному словнику" міжнародні економічні відносини визначено як "система господарських відносин між країнами світу". Крім того, їх називають "...похідними, перенесеними на міжнародну, міждержавну арену економічними відносинами певного суспільства" або "внутрішніми виробничими відносинами, винесеними за національні межі".
До основних форм економічних відносин автори зараховують міжнародну торгівлю, вивіз капіталу, міжнародну міграцію робочої сили, міжнародні валютні відносини, науково-технічне співробітництво. Крім них, автори виокремлюють різновиди спеціалізації та кооперування виробництва (стратегічні), різновиди регіональної економічної інтеграції (синтезовані) та різновиди міжнародного туризму (специфічні). У цій кваліфікації сумнівне виокремлення стратегічних і синтезованих форм, оскільки при визначенні сутності світового господарства однією із його складових автори називали угруповання окремих країн. А стратегічні форми є складовими міжнародного поділу праці, який при визначенні світового господарства було віднесено до його основ.
Крім того, виокремлення науково-технічного співробітництва як форми міжнародних економічних відносин видається передчасним, оскільки самі автори, розглядаючи цю форму, говорять не про науково-технічне співробітництво, а про науково-технічні зв'язки, що означає підміну понять. Такі зв'язки, на думку авторів, "...знаходять вираження у обміні патентами ноу-хау, в лізингу, інжинірингу, консалтингу тощо"3. Отже, йдеться не про співробітництво, а про обмін видами науково-технічних знань. Логічніше відносити його до торгівлі послугами на світовому ринку, а не визначати як окрему форму міжнародних економічних відносин, оскільки це ще і вимагає з'ясування закономірностей 'її розвитку, що відсутнє в підручнику.
У книзі "Світова економіка" форми міжнародних економічних відносин названо головними формами економічної глобалізації4.
Цей підхід виправданий, якщо у цих формах міжнародних економічних відносин будуть знайдені нові особливості, ознаки тощо, оскільки глобалізація є якісно новим етапом процесу інтернаціоналізації економіки. Якщо вважати науково-технічне співробітництво формою розвитку світового господарства, і відповідно міжнародних економічних відносин, то ця форма перебуває у зародковому стані, а тому її виокремлення (поряд з названими вище) передчасне.
Близькими за змістом до категорії "світове господарство" є категорії "інтернаціоналізація господарського життя" та "інтернаціоналізація виробництва".
Інтернаціоналізація (лат. inter — між і natio — народ) господарського життя — об'єктивний економічний процес виникнення і розвитку економічних зв'язків та відносин між національними господарствами різних країн, що охоплює всі сфери суспільного відтворення І конкретизується у процесі інтернаціоналізації всіх складових економічної системи: продуктивних сил, техніко-економічних, організаційно-економічних відносин і відносин економічної власності, а також базисних елементів господарського механізму.
Інтернаціоналізація господарського життя починається наприкінці XVIII — на початку XIX ст. у період промислової революції і переходу промислового капіталу до машинної стадії. На нижчій стадії розвитку капіталізму інтернаціоналізація господарського життя здійснювалася в основному у формі інтернаціоналізації процесу обміну. При цьому формувались відносини нерівності і експлуатації на основі територіального поділу світу. Міжнародний поділ праці здійснювався у такий спосіб, що група найрозвинутіших країн, технологічний спосіб виробництва яких базувався на машинній праці, спеціалізувалась на виробництві промислової продукції, а друга, більша, група країн, технологічний спосіб виробництва яких грунтувався здебільшого наручній праці, виробляла сільськогосподарську продукцію та видобувала сировину.
У торгівлі між промислово розвинутими країнами здійснювався перехід від торгівлі кустарними виробами до торгівлі продуктами машинного виробництва та завезеною із колоній переробленою сировиною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Форми розвитку світового господарства.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок