Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Вільям Петті

Вільям Петті

Назва:
Вільям Петті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,40 KB
Завантажень:
272
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
РЕФЕРАТ
на тему:
„Вільям Петті”


План
Вступ
1. Економічні праці Петті
2. Наукова діяльність Вільяма Петті
3. Характеристика Петті, як людини
Використана література


Вступ
У цілому ряду робіт буржуазних учених Петті розглядається тільки як один з представників меркантилізму, можливо, один з найталановитіших і передових, але не більш того. В крайньому випадку, йому ставиться в заслугу крім відкриття статистичного методу трактування приватних економічних проблем і питань економічної політики: оподаткування, митного збору. Не можна сказати, що ця точка зору абсолютно панує в сучасній буржуазній науці. Висловлюються і інші погляди. Роль Петті в економічній науці, його зв'язки із Смітом, Рікардо і Марксом розглядаються в правильнішій історичній перспективі. Проте ведучою є позиція, яку займає Шумпетер.
Петті публікував памфлети, переслідуючи конкретні, деколи навіть корисливі цілі, як всі економісти того часу. Найбільше, що він приписував собі - це винахід політичної арифметики (статистики). У цьому бачили його головну заслугу і сучасники. Насправді він зробив також щось інше: своїми виказаними як би між іншим думками про вартість, ренту, заробітну платню, розподіл праці і гроші він заклав основи наукової політичної економії. Це і є справжня “економічна Америка”, відкрита новим Колумбом.


1. Економічні праці Петті
Перший серйозний економічний твір Петті іменувався “Трактат про податки і збори” і вийшло в 1662 р. Можна сказати, що це і найважливіший його твір: прагнучи показати уряду, яким чином можна збільшити податкові доходи, він також висловив якнайповніші свої економічні погляди.
Через 200 років Карл Маркс писав про “Трактат”: “У творі Петті, що розглядається нами, по суті справи визначає вартість товарів порівняльною кількістю праці, що міститься в них”. У свою чергу, “від визначення вартості залежить і визначення додаткової вартості”. Про Петті написано багато. Але в цих словах Маркса в самій стислій формі виражена суть наукового досягнення англійського мислителя. Цікаво прослідити за ходом його міркувань.
Далі йде знамените, незмінно цитоване місце. Припустимо, що хтось (цей хтось буде далі не тільки героєм арифметичних задачників, але і економічних трактатів!) займається виробництвом зерна. Частина виробленого їм продукту знов піде на насіння, частина буде витрачена на задоволення власних потреб (зокрема шляхом обміну), а “залишок хліба складає природну і істинну земельну ренту”. Тут намічений розподіл продукту, а отже, створюючої його праці і вартості на три основні частини: 1) частину, що представляє відшкодування витрачених засобів виробництва, в даному випадку насіння; 2) частину, необхідну для підтримки життя працівника і його сім'ї, і 3) надлишок, або чистий дохід. Ця остання частина відповідає введеним Марксом поняттям додаткового продукту і додаткової вартості.
Петті робить перші кроки на шляху аналізу самої праці, що створює вартість. Адже кожен конкретний вид праці створює тільки конкретне благо, споживну вартість: праця землероба — зерно, праця ткача — полотно і т.д. Але як вже мовилося, у будь-якому вигляді праці є щось загальне, що робить всі види праці порівнянними, а ці блага — товарами, міновими вартостями: витрата робочого часу, як такого, витрата продуктивної енергії працівника взагалі.
Петті був в історії економічної науки першим, хто став прокладати шлях до ідеї абстрактної праці, яка лягла в основу марксової теорії вартості.
Він повинен був дійти думки, що додатковий продукт виробляється не тільки і не стільки для себе, скільки для власників землі і капіталу. Про те, що він дійшов цієї думки, свідчать його міркування про заробітну платню. Заробітна платня працівника визначається і повинна визначатися, на його думку, тільки необхідним мінімумом засобів існування. Він повинен одержувати не більш, ніж необхідно, “щоб жити, трудитися і розмножуватися”. Петті розуміє в той же час, що вартість, створювана працею цього працівника, - це абсолютно інша величина, і, як правило, значно велика.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Вільям Петті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок