Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Неоінституціоналізм. Теорія громадського вибору

Неоінституціоналізм. Теорія громадського вибору

Назва:
Неоінституціоналізм. Теорія громадського вибору
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,44 KB
Завантажень:
344
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Неоінституціоналізм. Теорія громадського вибору
Тривалий час домінувало переконання, що метою рішень, які приймають окремі політики, політичні та державні організації, повинно бути забезпечення найбільшої користі суспільству. К. Віксель у 1897 р. вперше визначив політику як взаємовигідний обмін між громадянами та суспільними структурами.
Згодом ця думка розвинулася і відобразилася у теорії громадського вибору. Упродовж 60—70-х років XX ст. на базі Вірджинського університету (США) та однойменного політехнічного інституту засновниками теорії громадського вибору була сформована Вірджинська школа. Провідним розробником Ті є лауреат Нобелівської премії з економіки 1986 р. Дж.-М.-Дж. Б'юкенен, активні прихильники — Г. Таллок, У. Наттер та ін.
Б'юкенен Джеймс- Мак- Джіл народився 3 жовтня 1919 р. в м. Мьорфрісборо (США). Навчався в університеті Теннессі, отримав докторський ступінь з економіки (Чиказький університет) і став професором університету Теннессі. Згодом працював деканом економічного факультету Флоридського, професором Вірджинського університетів. Автор праць "Формула згоди (1962, співавтор Г. Таллок), "Громадські фінанси і демократичний процес" (1966), "Попит і пропозиція суспільних благ" (1968), "Теорія громадського вибору" (1972), "Обмеження свободи або від анархії до Левіафану" (1975), "Свобода в конституційних договорах: перспективи для політико-економістів" (1977), "Свобода, ринок і держава: політична економія у 80-ті роки" (1986), "Політична економія держави загального добробуту" (1988) та ін. Книга "Твори" у 1997 р. побачила світ російською мовою.
Член Американської академії мистецтв і наук, Національної академії Лінсей (Італія), почесний доктор Академії економічних наук Румуни, почесний доктор Цюріхського, Гессенського, Лісабонського, Лондонського, Бухарестського, Вальядолід-ського та інших університетів, почесний член Американської економічної асоціації. Лауреат Нобелівської премії.
Дж.-М.-Дж. Б'юкенен досліджує проблему, що лежить на стику економічної теорії та теорії державного управління. Активізація участі держави у бізнесі та господарському регулюванні зумовлює потребу дослідження практики прийняття рішень. Необхідно домогтися, щоб прийняття законів, встановлення податків, розподіл бюджетних коштів, інші рішення владних органів насправді відповідали потребам суспільства, а не окремих осіб чи бізнес-груп. Вчений вважає, що пріоритетним повинен бути не вибір певної політики (нео-кейнсіанської, монетарної або іншої), а обмеження державного регулювання і регламентації. Теорія громадського вибору досліджує ринок політичний, на якому взаємодіють політики, виборці і державні чиновники. За аналогією з традиційним ринком товарів та послуг продавцем тут є політик, покупцем — виборець, а держава має виконувати посередницькі функції. Політики пропонують пакети різних програм дії, виборці розплачуються у разі покупки своїми голосами. На думку вчених, купівля-продаж передвиборних програм утворює суть сучасної представницької демократії.
Теорія громадського вибору передбачає, що політична поведінка основана на тій же логіці, що і ринкова, а питання про її мотиви є похідним. Представники теорії негативно ставляться до державного втручання в економічне життя, вважаючи, що ринок не є ефективним регулятором, але держава буде ще гіршим. Ця теорія вивчає, як конкуренція політиків за голоси виборців призводить до посилення державного втручання в економіку; як через державні програми дохід перерозподіляється від найбідніших і найбагатших верств населення на користь середніх класів; як малі, але згуртовані політичні групи можуть брати верх над широкою, але розпорошеною політичною більшістю. Тому, на думку Дж.-М.-Дж. Б'юкенена та його прихильників, слід знайти інструменти, що пов'яжуть практичну і правову діяльність з економічною теорією неокласиків. Щоб підтримати ефективність регулювання, треба кардинально вдосконалювати сам механізм прийняття рішень на політичному рівні, сформувати нову, подібну до діючої на товарно-грошовому ринку систему вироблення політичних рішень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Неоінституціоналізм. Теорія громадського вибору

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок