Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Світове господарство як економічна категорія.

Світове господарство як економічна категорія.

Назва:
Світове господарство як економічна категорія.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,52 KB
Завантажень:
421
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Світове господарство як економічна категорія.
Населення на нашій планеті сягнуло 6,3 млрд осіб і щорічно зростає приблизно на 80 млн осіб. Людство розмовляє 2796 мовами (за деякими даними — 5000), в Україні — 73 мовами. На Землі існує майже 210 держав, які перебувають на різних щаблях суспільного розвитку. Більшість функціонують в умовах докапіталістичних формацій, поєднуючи елементи первісного, рабовласницького та феодального способів виробництва. Капіталістичний спосіб виробництва поступово поширюється, але ще не став визначальним. За загальноприйнятою класифікацією більшість людства проживає у слаборозвинутих країнах (майже 140 країн). За економічним потенціалом лідирують розвинуті капіталістичні країни: США, Японія, Німеччина, Великобританія, Франція, Італія, Канада, які створюють до 50 % ВНП планети. Приблизно 35 держав належать до тилу розвинутих, серед них понад 10 — високорозвинуті. У кожній країні сформувався певний тип технологічного способу виробництва, відносини економічної власності і господарський механізм, науковий, промисловий, фінансовий, ресурсний, трудовий та інший потенціал.
У радянській економічній літературі обстоювалася зростаюча могутність світової соціалістичної системи, частка якої у світовому промисловому виробництві оцінювалася на рівні 40 %. У 1991 р. Угорщина, Польща, Чехія, Словаччина, Румунія та країни колишнього СРСР на офіційному рівні перестали називати себе соціалістичними. Трансформувалися принципи економічного розвитку в Китаї, В'єтнамі, Кубі, які офіційно підтримують соціалістичну орієнтацію. Одночасно соціалізація економіки здійснюється у розвинутих країнах. Отже, у світовому господарстві існує величезне розмаїття за рівнем економічного розвитку, належністю до різних економічних, соціальних, політичних систем, регіональних організацій. У багатьох країнах спостерігаються релігійно-племінна ворожнеча, соціально-етнічні конфлікти тощо.
У зв'язку з цим питання, чи можуть у такому конгломераті діяти однакові економічні закони та закономірності, яка специфіка їхніх дій, чи зумовлена вона законами у межах однієї країни або групи розвинутих країн, що надзвичайно актуально.
Категорія "світове господарство", як і всі інші економічні поняття та категорії, поповнюється елементами якісно та сутнісно нового змісту. Водночас у її межах виникають нові явища і процеси, теоретичним відображенням яких слугує комплекс згрупованих навколо них нових економічних законів і категорій. Тому необхідні нові методологічні підходи до з'ясування сутності та форм розвитку світового господарства, що, в свою чергу, передбачає критичний аналіз поглядів різних вчених на цю проблему.
Так, у підручнику "Основи економічної теорії: політекономічний аспект" за редакцією Г. Климка стверджується, що "сучасне світове господарство е складною частиною національних господарств окремих країн та їхніх угруповань, що взаємопов'язані міжнародними економічними відносинами (МЕВ) на основі міжнародного поділу праці"1. У "Великому економічному словнику" світове господарство охарактеризоване як "...взаємопов'язані і взаємодіючі господарства різних країн, що функціонують за узгодженими правилами, послідовне об'єднання господарств різних країн в єдину світову систему"2. У "Сучасному економічному словнику" визначення категорії майже тотожне: "...взаємопов'язані і взаємодіючі господарства різних країн, що функціонують за узгодженими правилами, послідовне об'єднання господарств різних країн в єдину світову систему"3.
У підручнику "Світова економіка" за редакцією А. Філіпенка наведено запропоноване у 1912 р. німецьким економістом Б. Гармсом визначення світової економіки: "сукупність взаємовідносин між окремими господарствами світу, які розвиваються між ними внаслідок розбудови відповідних транспортних комунікацій та державного сприяння та регулювання шляхом укладення міжнародних угод"4. Правильно зазначаючи, що сучасна характеристика світової економіки "є значно ширшою, глибшою і суттєвішою"5, автор її не пропонує.
Економісти пропонують різні визначення, в яких, з одного боку, при з'ясуванні сутності світового господарства наголошується на зв'язках між різними країнами, а з іншого — на наявності національних господарств і лише після цього на взаємозв'язках між ними.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Світове господарство як економічна категорія.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок