Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Форми та методи реалізації науково-технічної політики

Форми та методи реалізації науково-технічної політики

Назва:
Форми та методи реалізації науково-технічної політики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,88 KB
Завантажень:
478
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Форми та методи реалізації науково-технічної політики


Досягнення цілей та завдань науково-технічної політики здійс-нюється державою через застосування конкретних методів її реалізації. За ознакою форми впливу на науково-технічний розвиток економіки весь арсенал цих методів поділяється на дві групи: методи прямого та методи непрямого регулювання.
До методів прямого регулювання належать:
визначення державних пріоритетів розвитку науки і техніки;
державні науково-технічні програми;
державне замовлення в науково-технічній сфері;
державна науково-технічна експертиза;
бюджетне фінансування досліджень та робіт, що виконуються в рамках пріоритетних напрямків розвитку науки і техніки;
державна політика щодо формування та заохочення науково-технічних кадрів;
державна політика у сфері патентів і ліцензій.
До методів непрямого регулювання належать:
диференційована податкова політика;
стимулююча фінансово-кредитна політика;
гнучка амортизаційна політика;
правовий захист інтелектуальної власності;
державна політика у сфері міжнародного науково-технічного співробітництва.
Методи прямого регулювання передбачають безпосередню участь держави у вирішенні як загальних проблем науково-технічного розвитку, так і проблем його окремих сфер та напрямів. Методи непрямого регулювання створюють економічні та правові умови для прискорення науково-технічного прогресу, проте це не означає, що такі умови мають бути однакові для всіх галузей розвитку науки і техніки. Держава може їх диференціювати відповідно до пріоритетних напрямів та програм. Але головне, щоб у межах кожного напрямку чи програми наукові, дослід-ні та проектні організації мали однакові економічні та правові умови діяльності, що сприятиме розвитку конкуренції між ними.
Методи реалізації державної науково-технічної політики за способом впливу можна поділити на три групи: правові, адмініст-ративні та економічні. З-поміж методів науково-технічної політики виокремлюються прості методи, які користуються тільки одним із способів впливу, і складні, які поєднують усі можливі способи. Так, наприклад, бюджетне фінансування досліджень та робіт, що виконується в рамках пріоритетних напрямків розвитку науки і техніки, відносять до складних методів, оскільки, з одного боку, конкретні обсяги фінансування визначаються органами виконавчої влади, тобто адміністративним рішенням, з іншого — вони втілюються в показниках державного бюджету, який за характером є економічним важелем.
Початковим етапом формування науково-технічної політики є встановлення державних пріоритетів розвитку науки і техніки. Ці пріоритети визначаються на основі аналізу перспективних напрямів розвитку економіки, розвитку наукових досліджень та стану національного науково-технічного потенціалу. Вони станов-лять основу науково-технічної політики і вносяться у відповідні законодавчі акти держави. Виходячи з пріоритетних напрямів розробляють систему державних заходів, яку реалізують усіма іншими методами. Так, наприклад, на засаді пріоритетів формуються державні науково-технічні програми, розробляється диференційована система податкових пільг, визначаються обсяги бюд-жетного фінансування і надання пільгових кредитів та ін.
Державні науково-технічні програми є одним із методів планування науково-технічного розвитку в промисловості. Це документ, в якому визначено ресурси, виконавців та строки здійснення комплексу заходів, спрямованих на вирішення науково-технічних проблем. За умов ринкової економіки вони мають індикативний характер, оскільки включають планові завдання державним устано-вам, державні замовлення приватним науково-дослідним і проект-ним організаціям, а також прогнози розвитку наукових дослід-жень і проектних робіт у приватному секторі економіки.
Державне замовлення в науково-технічній сфері забезпечує економічно вигідні умови для участі наукових, дослідних і проект-них організацій у розвитку фундаментальних досліджень, розроб-ці та освоєнні принципово нових технологій і видів продукції. Державне замовлення укладається відповідно до державних науково-технічних програм на договірній основі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Форми та методи реалізації науково-технічної політики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок