Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Ринок праці як економічна категорія

Ринок праці як економічна категорія

Назва:
Ринок праці як економічна категорія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,57 KB
Завантажень:
464
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Ринок праці як економічна категорія


Одним із основних елементів теоретико-методологічної основи дослідження будь-якого економічного явища або процесу є чітке визначення його суті. Необхідність у цьому пов’язана з такими причинами. По-перше, в економічних науках існує ряд термінів, які в науковій літературі різними авторами трактуються по-різному. Причинами цього можуть бути як об’єктивні, так і суб’єктивні фактори, а наслідком такого стану речей – неадекватне сприйняття результатів дослідження та труднощі в практичному їхньому застосуванні. По-друге, величини, що містяться в економіко-математичних моделях досліджуваних об’єктів, повинні мати певну розмірність. Одиниці вимірювання величини певною мірою залежать від того, який зміст було в неї вкладено. По-третє, дослідження даного явища, повне пояснення кожного економічного фактора дозволяє не тільки чітко і правильно з’ясувати його зміст, структуру, взаємозв’язки між елементами, але й визначити напрями і методологію його дослідження.
Аналіз економічної літератури [1–12], присвяченої формуванню і розвитку ринку праці, вказує на те, що не існує єдиного визначення ринку праці як економічної категорії. Це пов’язано із тим, що існують різні думки стосовно того, що слід вважати товаром на ринку праці, які відносини існують між суб’єктами ринку, який обсяг ринку праці, тобто який контингент населення доцільно вважати його суб’єктом. До того ж як тотожні вживаються поняття „ринок праці” і „ринок робочої сили” [3]. Водночас І.Л. Петрова вважає, що поняття „ринок праці” та „ринок робочої сили” збігаються у тому випадку, коли робоча сила розглядається в процесі її споживання, тобто коли вона реалізується в послугах праці [5, c. 14]. Г.І. Купалова вважає, що ринок робочої сили і ринок праці органічно поєднані і доповнюють один одного. У процесі ринкових відносин вони переходять один в одний [6, c. 14]. С. Мочерний висловлює думку, що ринок праці є складовою частиною ринку робочої сили [11, c. 248].
Отже, постає необхідність у подальшому уточненні та розвитку поняття ринку праці як економічної категорії.
На нашу думку, така різноплановість підходів до визначення ринку праці продиктована наступними причинами. Економічні категорії – це абстракція, теоретичне вираження, мисленні форми реально існуючих систем [10, c. 477]. А отже, як теоретичне вираження економічної системи, вони відображають, певною мірою, і суб’єктивну сторону процесу пізнання людьми цих систем на основі їхніх інтересів, потреб, мети дослідження. Тому ринок праці, як економічну категорію, окремі автори можуть трактувати по-різному. По-друге, у наведених формулюваннях простежуються два методологічні підходи до визначення сутності ринку праці, а саме: функціональний і діалектичний методи соціально-економічного аналізу явищ.
Функціональний підхід при аналізі сутності ринку праці виходить із функціонально-економічних взаємозв’язків і „технології” руху робочої сили в умовах ринкової економіки. При такому підході ринок праці розглядається як форма розвитку людського капіталу і як засіб відтворення трудового потенціалу [8, c. 13]. Під час застосування діалектичного методу ринок праці розглядається як сукупність відносин між людьми стосовно відтворення робочої сили. Цей метод базується на приматі виробництва в процесі відтворення і на теорії трудової зайнятості. Залежно від ступеня оволодіння діалектичним методом дослідження, методологією пізнання, опанування світової економічної думки, знання реалій дійсності, кожний автор по-різному наближається до істини, тобто сутності ринку праці [10, c. 477]. Крім того, ринок праці не є незмінною економічною системою, а тому зазнає кількісно-якісних перетворень, еволюціонує, а отже, його розвиток відображається в мінливості підходів до визначення.
На думку В.М. Петюха [8, c. 14], визначаючи поняття „ринок праці”, потрібно виходити з вимог системного і комплексного підходів. „Комплексний підхід до визначення цього поняття полягає в урахуванні організаційно-економічних, соціально-психологічних, правових, технічних, педагогічних та інших аспектів у їхній сукупності та взаємозв’язку при домінуючій ролі соціально-економічних аспектів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Ринок праці як економічна категорія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок