Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Фіктивний капітал.

Фіктивний капітал.

Назва:
Фіктивний капітал.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,30 KB
Завантажень:
29
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Фіктивний капітал.
У процесі руху акціонерного капіталу виникає фіктивний капітал, який не представляє реальні цінності і не функціонує у виробничому процесі. Його потреби відрізняються від потреб реального капіталу, внаслідок чого виникає контртенденція на шляху зростання стабільності економічної системи.
Фіктивний капітал — капітал, представлений у надлишкових цінних паперах, який дає право їх власникам регулярно привласнювати частину прибутків у формі дивіденду або відсотка, а отже, сприяти перерозподілу частини сукупного доходу.
Виникнення і розвиток фіктивного капіталу органічно пов'язані з появою позичкового капіталу. Так, коли купівельні і платіжні засоби перевищують власний капітал банку (а також розміри внесків), розвивається фіктивний капітал. Історично його першою формою, що давала право на привласнення постійного доходу, були облігації державних позик, які котирувалися на фондових біржах. Власники цих облігацій отримували в Італії, Нідерландах доходи (відсотки) ще у XV ст. З появою акціонерних товариств, акції яких котирувались на фондовій біржі, виникає форма фіктивного капіталу, за якої власники акцій отримують доходи у вигляді дивідендів (XVIII ст.).
У процесі масового виникнення акціонерних товариств (друга половина XIX ст.) випускаються цінні папери (акції та облігації), вартість яких значно перевищує вартість реально вкладеного в підприємство капіталу. Ця різниця становить засновницький прибуток, основним інструментом, який його формує, є курс акцій.
Масштаби фіктивного капіталу зростають на вищій стадії розвитку капіталізму. Це зумовлено ускладненням структури фінансово-кредитних інститутів, розширенням виконуваних ними функцій. Так, на ринку цінних паперів з'явились акції пенсійних фондів і страхових компаній, сертифікати інвестиційних товарів, урізноманітнились види акцій, зросла роль довірчих (трастових) операцій банків, виник ринок іпотеки (на якому здійснює кругообіг фіктивний капітал) та ін. Так, якщо у 30-ті роки фіктивний капітал становив до 50 %, то наприкінці 90-х років XX ст. — понад 90 %.
За державно-корпоративного капіталізму (починаючи з 30-х років XX ст.) прискорюється зростання державного боргу. Так, загальна сума державного боргу США (включаючи борги штатів, графств і муніципалітетів) за період 1040—1999 рр. збільшилась з 68,3 млрд дол. до понад 6 трлн дол., а виплати відсотків по ньому зросли з 4,7 до понад 300 млрд дол. З метою його покриття держава випускає облігації, які осідають у державному секторі (включаючи федеральну резервну систему), промислових корпораціях і фінансово-кредитних інститутах (інвестиційних банках, страхових компаніях, пенсійних фондах, кредитних асоціаціях та ін.). Значна частина облігацій звільняється від сплати податків, що служить вагомим стимулом до їх придбання.
Незважаючи на відособленість руху фіктивного капіталу від реального, їх деяка узгодженість спостерігається під час економічної кризи (фіктивний капітал зростає під час пожвавлення і підйому та скорочується під час кризи). Наближення між обсягами фіктивного і реального капіталів відбувається під час біржових криз, коли різко падає курс акцій.
Цінні папери за сучасного капіталізму — це основна форма національного багатства. Так, у США 10 % сімей, які отримують найвищі доходи, володіють понад 70 % усіх акцій і 85 % усіх облігацій, що не оподатковуються.
Фіктивний капітал розвивається і в Україні. Так, на початку 1992 р. вартість усіх видів цінних паперів (капіталізованого фондового ринку) становила 4277 млн крб., на початку 1994 р. — 396 390 млн крб., а у 1999 р. — майже 220 млн грн., певна частка яких є фіктивним капіталом. У 2002 р. на 3,5 млрд грн. зменшилися обсяги реально залучених інвестицій через емісію акцій. В Росії обсяг такого ринку в 2002 р. становив 110 млрд дол. Ринок корпоративних облігацій в Україні становить лише 0,35 % ВВП, тоді як в Росії — 0,74 %, Польщі — 1,8 %, у США — 80 %.
Позитивні та негативні властивості акціонерних компаній.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Фіктивний капітал.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок