Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічні відносини як суспільна форма й спосіб організації економіки

Економічні відносини як суспільна форма й спосіб організації економіки

Назва:
Економічні відносини як суспільна форма й спосіб організації економіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,78 KB
Завантажень:
380
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Економічні відносини як суспільна форма й спосіб організації економіки
Раніше ми розглядали виробництво як взаємодію людини з природою. Поряд з цим виробництво обов'язково передбачає й іншу його особливість — взаємовідносини між людьми з приводу виробництва. Такі відносини називають виробничими, або еконо-мічними.
Система виробничих відносин складна і багатоманітна. Однак головним, визначальним у її змісті є відносини власності. Як основа виробничих відносин власність характеризує суспільний спосіб поєднання працівника з засобами виробництва і відповідні відносини між людьми з приводу привласнення матеріально-речових елементів і результатів виробництва. Вона визначає, в чиїх інтересах ведеться виробництво, його цільову спрямованість, умови розпорядження чинниками виробництва і використання їх. Водночас відносини влас-ності зумовлюють історичну специфіку цього суспільства, його кла-сову і соціальну структуру, систему влади.
Власність на засоби виробництва визначає не тільки характер економічних взаємозв'язків між людьми безпосередньо у самому процесі виробництва, а й форми розподілу, обміну і споживання ство-рених матеріальних і духовних цінностей.
Отже, система виробничих відносин кожного суспільства – це сукупність економічних зв’язків між людьми, що визначається специфікою основної власності, які виникають у процесі виробництва, розподілу обміну і споживання матеріальних і духовних благ.
Розподіл, обмін і споживання відчувають на собі визначальний вплив виробництва. Відповідно до цього кожна конкретно-історич-на система виробничих відносин формується і функціонує виходячи з провідної ролі (примату) виробництва і адекватного підпорядку-вання йому розподілу і обміну створених матеріальних і духовних благ, які споживає людина.
Економічні відносини є базисом суспільства, на якому ґрунтуються надбудовчі відносини – соціальні, правові, політичні, національні культурні, моральні, психологічні тощо.
Розвиток економічних відносин визначає еволюцію надбудовних відносин або їхніх окремих елементів (політичні, правові), які, в свою чергу, чинять зворотний вплив на економічні відносини. Взаємодія і взаємний вплив базису і надбудови нарізних етапах розвитку суспіль-ства змінюються. Надбудова може відігравати першочергову роль у перетворенні базису. Наприклад, для реформування в Україні адмі-ністративно-командної економіки потрібно змінити відносини влас-ності. Зробити це можна передусім через зміну правових норм та політичної системи.
Відносини власності в системі економічних відносин
Фундаментом усієї системи економічних відносин є відно-сини власності.
Розрізняють економічну та юридичну трактовки власності.
З економічної точки зору власність відображує, з одного боку, відносини між людьми з приводу присвоєння засобів виробництва, а з іншого — спосіб поєднання робочої сили з засобами вироб-ництва.
З юридичної точки зору власність характеризує відносини щодо присвоєння, володіння та використання людиною різних цінностей (матеріальних, духовних).
Власність реалізується в різних функціональних формах
Конституцією України визначено приватну, державну та комунальну форми власності. В окремих випадках виділяється колектив-на (кооперативна, акціонерна) форма власності У ст. 41 Конституції України записано: «Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до Закону.
Ніхто не може бути протиправне позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним».
Відносини власності виконують, системоутворювальну функцію в структурі економічних відносин. Вони визначають:*
спосіб поєднання робочої сили та засобів виробництва;*
соціальну структуру суспільства, його поділ на класи;*
характер використання та споживання створеного в процесі виробництва продукту;*
специфіку обміну та розподілу створюваного продукт)*
мету виробництва та характер управління економічними процесами
Поняття власності знаходить свій прояв у її об'єк-тах і суб'єктах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Економічні відносини як суспільна форма й спосіб організації економіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок