Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Еволюція поглядів на підприємництво в теоретичній економіці в контексті інноваційного розвитку суспільства

Еволюція поглядів на підприємництво в теоретичній економіці в контексті інноваційного розвитку суспільства

Назва:
Еволюція поглядів на підприємництво в теоретичній економіці в контексті інноваційного розвитку суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,66 KB
Завантажень:
209
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Еволюція поглядів на підприємництво в теоретичній економіці в контексті інноваційного розвитку суспільства


Сьогодні стало очевидним, що розвиток технічної раціональності в широкому сенсі слова, що включає специфічні форми прояву економічної, політичної, адміністративної раціональності, не призвів до зростання ступеня людської свободи, гуманізації стосунків між людиною та природою. Навпаки, маємо глобальну екологічну кризу, маємо систему механізмів з власною логікою функціонування, які відокремлені від людини і протистоять їй в її свободі. Раціоналізація техносфери та суспільного життя, в тому числі економічної його складової, супроводжується перетворенням раціональності на свою протилежність, втратою ідентичності людини. Шлях до виходу з описаного критичного стану вбачається у переосмисленні ідей раціональності, з дослідженням її різних соціально-культурних та історичних форм, з розробкою нових уявлень про раціональність, вільних від однобокості технологізму, вузькості сцієнтизму та економічного детермінізму. Це завдання є складним і має міждисциплінарний характер. Не останню роль в його розв’язанні повинна відіграти економічна теорія. З цього погляду цікавим видається прослідкувати еволюцію поглядів на підприємництво в сучасній економічній теорії.
Підприємництво пов’язують з інноваційним розвитком економіки. Так, теорія підприємництва і підприємницької функції виникла та отримала найбільший розвиток у Франції та Німеччині, а її засновники Р.Кантильйон та Ж.-Б. Сей самі були підприємцями. За Кантильйоном, підприємець – це людина, яка піддає себе ризику непостійних доходів: селянин, ремісник, торговець, жебрак, розбійник тощо, але не робітник і державний чиновник з фіксованим доходом, і не земельний власник, який отримує ренту [1]. Ризик – основна відмінна риса такого підприємця, функція якого полягає в узгодженні пропозиції та попиту на різних ринках. Згідно з позицією Сея, до функції підприємця входять сполучення факторів виробництва, збір інформації та накопичення необхідного досвіду, прийняття рішення та організація виробничого процесу. Рисою, яка відрізняє підприємця від капіталіста та менеджера, є, перш за все, творчий, експериментальний, ризиковий характер його діяльності.
Англійська класична школа не створила своєї теорії підприємця, лише ототожнила підприємця з капіталістом або менеджером відповідно до рівня абстракції економічного аналізу. Показовим у цьому сенсі видається підхід К. Маркса, який в І та ІІ томах „Капіталу” бачить капіталіста як уособлення прагнення капіталу до самозростання, а в ІІІ томі характеризує капіталіста як особу, що здійснює нагляд над виробництвом та управляє ним, за що отримує „підприємницький дохід”. Опоненти класичної школи, до яких можна віднести представників історичної школи, підкреслювали важливість духовних, моральних засад економічної діяльності. Г.Шмоллер, М.Вебер, В.Зомбарт вбачали в підприємцеві новатора, який руйнує стабільні структури минулого. Так, М. Вебер підкреслював провідну роль протестантської етики і важливість харизматичних якостей особистості підприємця, а В. Зомбарт описував два протилежних початки у підприємця. До першого, так званого, „підприємницького духу” він відніс готовність до ризику, духовну свободу, волю та наполегливість, вміння поєднувати людей для спільної роботи, багатство новаторських ідей, тобто те, без чого сьогодні ми не мислимо поняття інновацій. Іншою стороною є „бюргерський дух”, тобто старанність, поміркованість, ощадливість та інші буржуазні чесноти.
Серед засновників австрійської школи увагу проблемі підприємництва приділяв Ф. Візер. Його позиція також передбачала, перш за все, підхід до підприємництва як до інноваційної діяльності. Серед багатьох рис, якими має бути наділений підприємець, Ф. Візер виділяє вміння охоплювати всі зміни у діловому житті, силу, що дозволяє йому облаштувати свою справу відповідно до цих змін, а також сміливість йти на ризик, але підкреслює, що йдеться не про азарт, а „радісну волю до творення” [2].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Еволюція поглядів на підприємництво в теоретичній економіці в контексті інноваційного розвитку суспільства

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок