Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Становлення вексельного обігу в Україні

Становлення вексельного обігу в Україні

Назва:
Становлення вексельного обігу в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,99 KB
Завантажень:
307
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Становлення вексельного обігу в Україні
Історія свідчить, що населення території України традиційно підтримувало жваві економічні стосунки з європейськими і арабськими державами. Діяла метрична система грошового обігу, розвивалися міста, ремесла і кредит, тому перші елементи вексельної справи спостерігалися вже у XVI ст. Залучення до сфери вексельних відносин галицьких земель майже збігається з появою вексельних розрахунків у сусідніх державах Європи.
В тогочасній Україні, як і в інших європейських країнах того періоду, існували чинники, що стимулювали запровадження вексельних відносин, у тому числі:*
в обігу перебувала велика кількість коштовних монет різного національного походження і вмісту грошового металу;*
підтримувалися жваві торговельно-розрахункові стосунки з багатьма країнами Європи і Близького та Середнього Сходу;*
українські купці, беручи участь у численних ярмарках, імовірно, ставали учасниками вексельних угод як на національній території, так і за кордоном. Відомо, що український торговий стан, хоч і невдало, але намагався використати вексельні розрахунки і в торгівлі з російськими землями.
Законодавче впорядкування форми і змісту векселя та вексельного обігу у Східній Україні та Наддніпрянщині склалося вже на основі застосування норм і правил вексельних статутів 1729, 1832 і 1902 років. Особливо динамічним був розвиток вексельної справи після скасування кріпацтва, коли по всій території України поширився процес формування моделі ринкового господарства, почали активно діяти товариства взаємного кредиту, постала розгалужена система комерційних банків та масово виникали кооперативні підприємства, спілки, акціонерні товариства тощо.
Провідні позиції в економіці України середини XIX ст. посідали: імператорський Державний банк з його Харківською, Київською та Одеською конторами, що мали ще 24 філії в інших містах; Петербурзький міжнародний комерційний банк (35 філій); Азовсько-Донецький банк (23 філії); Російський банк для зовнішньої торгівлі (17 філій). Після скасування кріпацтва було започатковано діяльність кількох місцевих земельних банків — в Одесі (1864), Харкові й Полтаві, Бессарабсько-таврійського банку в Одесі. Як зазначалося, повсюдно в Україні виникали місцеві кредитні заклади і кооперативні спілки, почалося заснування акціонерних товариств із національним та іноземним капіталом. Провідними акціонерними банками стали: Харківський акціонерний торговий банк (1867), Київський приватний комерційний банк (1868), Одеський дисконтний банк (1879) зі своїми філіями. Крім цього, почали діяти: з 1871 р. — Київський промисловий банк, з 1872 р. — Катеринославський комерційний банк з філіями у Полтаві, з 1889 р. — Одеський купецький банк.
Швидкий розвиток кредитно-кооперативних закладів, товариств взаємного кредиту, а також мережі позичковозаощаджувальних кас зробили Україну територією з потужною фінансово-кредитною інфраструктурою. Навіть у Бердичеві діяло сім комерційних банків. Великим банківським центром був Київ. А за часів існування Української Народної Республіки почав діяти і Національний банк України. Вже у 1901 р. в Росії, як і в Україні, вексельний обіг став провідною формою функціонування всього товарообороту, охопивши 54% його обсягу. В 1908 р. векселями забезпечувалося 58% товарообороту, а у 1913 р. — 71%. Азовсько-Донецький банк лише у 191 і р. врахував 600 тис. векселів.
Безперечно, це означало наявність багатого досвіду, високого професіоналізму, необхідних суспільних інституцій та інфраструктури, в тому числі чіткої та дієвої законодавчої бази та високих морально-етичних норм поведінки всіх учасників вексельного обігу. Але всі ці надбання багатьох поколінь України нині безповоротно втрачено. Потрібно починати спочатку.
Необхідність широкомасштабного впровадження вексельного обігу в незалежній Україні особливо гостро постала після відміни адміністративної системи планування та проведення лібералізації цін. Крім того, відчувається істотна нестача кредитних ресурсів для розвитку комерційного кредиту і задоволення потреб товаровиробників у підтриманні безперервності відтворювальних процесів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Становлення вексельного обігу в Україні

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок