Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Потенціал підприємства як економічна категорія

Потенціал підприємства як економічна категорія

Назва:
Потенціал підприємства як економічна категорія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,93 KB
Завантажень:
615
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Потенціал підприємства як економічна категорія


Зміст


1. Поняття та значення потенціалу підприємства
Життєдіяльність відповідної економічної системи багато в чому визначається наявністю і використанням власного потенціалу.
Слово «потенціал» походить від латинського «potentia» - прямій переклад якого – можливість, потужність. Саме слово має подвійний значеннєвий зміст: перше – це фізична характеристика – величина, що характеризує запас енергії тіла, що знаходиться в даній точці поля; друге – у переносному значенні - ступінь потужності (прихованих можливостей) у якому-небудь відношенні [1].
В економіці має місце поняття «виробничого потенціалу», яке можна охарактеризувати в такий спосіб:
Виробничий потенціал (ВП) – це система економічних відносин, що виникає між суб'єктами, які хазяюють, на макро- і мікрорівнях із приводу одержання максимально можливого виробничого результату, який може бути отриманий при найбільш ефективному використанні виробничих ресурсів, при наявному рівні техніки і технологій, передових формах організації виробництва.
При цьому, необхідно розрізняти ВП національної економіки як сукупність економічних відносин між суб'єктами, які хазяюють – самостійними бізнес одиницями усіх форм власності, об'єднаних в рамках національної економіки господарськими зв'язками і спільним інтересом до одержання прибутку і збереження своєї економічної ніші на ринку власної продукції.
Ці інтереси досить суперечливі, тому що визначаються внутрішніми потребами самих суб'єктів господарювання і необхідністю виживання в умовах конкурентного середовища.
Крім того, необхідно відзначити, що ВП як система економічних відносин, має ще і галузевий і регіональний зріз. Протиріччя між підприємствами всередині галузі і між регіонами виникають із приводу місця на ринку своєї продукції, можливості використання результатів НТП, ресурсів і т.д.
Виробничий потенціал підприємства (ВПП) – це відносини, що виникають на мікрорівні між працівниками самого підприємства з приводу одержання максимально можливого виробничого результату, який може бути отриманий при найбільш ефективному використанні виробничих ресурсів, при наявному рівні техніки і технологій, передових формах організації виробництва, і поза залежністю від стану зовнішнього середовища.
Суперечливий характер цих відносин визначається внутрішнім середовищем самого підприємства, а ВПП полягає в пошуку і реалізації внутрішніх джерел саморозвитку.
Рівень ВП окремого суб'єкта, що хазяює, багато в чому залежить від стану галузі, у якій функціонує організація, і регіону, у якому воно існує. У свою чергу, ВП регіону в якійсь його частині визначається ВП національної економіки в цілому. Звідси випливає, що підприємство, яке знаходиться в стані динамічної рівноваги і має достатнє «економічне здоров'я», без особливих труднощів переносить процеси адаптації. Однак, економічна криза, яка супроводжується значними темпами інфляції, високими ставками податків, кредитів і т.д., може привести до порушення обсягів продажів, термінів формування грошових потоків, що неминуче спричинить проблеми, пов'язані з формуванням оборотного капіталу, а потім (як наслідок) зниження обсягів виробництва, що, у свою чергу, приведе до неплатежів. Іншими словами, ВПП багато в чому визначається станом макроекономічної системи, економічної підсистеми, і як наслідок – самої мікросистеми.


2. Складові потенціалу підприємства
До виробничих ресурсів, які характеризують ВПП, варто віднести (рис. 2.1.):
- основні фонди підприємства;
- оборотні кошти підприємства (матеріальні ресурси);
- трудові ресурси підприємства.
Рис. 2.1. – Структура виробничих ресурсів, що характеризують ВПП
Іншими словами, ВПП – це потенційний обсяг виробництва продукції, потенційні можливості основних засобів, потенційні можливості використання сировини і матеріалів, потенційні можливості професійних кадрів[7].
Основні виробничі фонди підприємства – це вартісне вираження засобів праці.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Потенціал підприємства як економічна категорія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок